18.07.2014

Mieszkańcy gminy Raczki będą płacić dwa razy tyle za światło

Gmina będzie musiała pokryć koszty oświetlenia obwodnicy Augustowa.

Wzdłuż nie dokończonej jeszcze obwodnicy Augustowa zamontowano kilkaset latarni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i obwodnica zostanie oddana do użytku w terminie, od października będą one oświetlały drogę głównie tirom omijającym Augustów. Za prąd zapłacą mieszkańcy gminy Raczki.

- Nie da się tego przeskoczyć, bo za oświetlenie dróg płacą samorządy. Zdarzały się przypadki, gdy gminy chciały się od tego odwoływać, ale Sąd Administracyjny zawsze rozstrzygał na niekorzyść samorządów – mówi Roman Fiedorowicz, wójt Gminy Raczki.

Potwierdza to Rafał Malinowski, główny specjalista do spraw komunikacji społecznej z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Daje jednak coś na pocieszenie.

- Ogólna zasada wynikająca z Art.18 ust 1 pkt 3 prawa energetycznego stanowi, że finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań własnych. Nie dotyczy to jednak autostrad i dróg ekspresowych w rozumieniu przepisów o autostradach płatnych. Tak więc, dopóki na obwodnicy Augustowa nie pojawią się np. bramki systemu VIATOLL, za oświetlenie płacić będą gminy. Z chwilą kiedy droga ekspresowa, część obwodnicy Augustowa stanie się płatna, koszty oświetlenia przejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – tłumaczy Malinowski.

Rocznie za oświetlenie gmina Raczki płaci około 120 tys. złotych. Po uruchomieniu latarni na obwodnicy Augustowa koszty te wzrosną o 100 procent. Najbardziej będą oświetlone dwa miejsca - węzeł Szkocja i węzeł Rudniki-Koniecbór.

- To bardzo duża suma. Bardzo obciąży budżet naszej, bądź co bądź wiejskiej gminy – mówi Fiedorowicz.

- Mieszkańcy gminy też będą korzystać z tego nowego układu komunikacyjnego. Oprócz głównej drogi, powstało wiele dróg dojazdowych, które na pewno będą służyć okolicznym mieszkańcom – mówi wójt.

- Być może straty zrekompensują z czasem nowe inwestycje. Przy trasie powinna rozwijać się infrastruktura. Zwłaszcza w okolicach węzła Szkocja. W 2020 roku powinna ruszyć droga na Łomżę, myślę, że wtedy Raczki i okolice się rozwiną. Może powstaną jakieś składy, hotele. Musimy zrobić wszystko, aby obwodnica Augustowa nie byłą jedynie tranzytem – tłumaczy.

udostępnij na fabebook
19.07.2014, 22:45:35

Chwilozof

Tytuł mylący, bo sugeruje, że cena za energię elektryczną wzrośnie dwa razy dla mieszkańców. A z artykułu wynika, że wzrosną wydatki Urzędu Gminy na oświetlenie. 120 tysięcy to nie jest dużo dla takiej gminy jak Raczki, choć chytrość GDDKiA mnie poraża.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie