06.11.2014

Nagroda Pro Publiko Bono dla Stowarzyszenia [zdjęcia]

Stowarzyszenie "Ściana Wschodnia" w Sejnach prowadzące Uniwersytet III Wieku w Sejnach z Filią w Puńsku zostało laureatem tegorocznej Nagrody Pro Publiko Bono oraz otrzymało nominację do Nagrody Pro Publico Bono - Dwudziestopięciolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej. Oficjalny werdykt Kapituły Nagrody zostanie ogłoszony 11 Listopada podczas Gali Pro Publico Bono, która odbędzie się w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Taką informację przed trzema dniami przekazał mi Rafał Rudka, kierownik Sekretariatu Konkursu o Nagrodę Pro Publico Bono – mówi wzruszony Jerzy Nazaruk, inicjator sejneńskiego „uniwerka”. – Kiedy we wrześniu 2011 roku inaugurowaliśmy działalność naszego Uniwersytetu indeksy odebrało ponad 200 osób. Dziś w Sejnach i Filii w Puńsku jest nas 114. Spotykamy się w Sejnach w każą środę, a w Puńsku w poniedziałki. Mamy wykłady, ale też zajęcia praktyczne, warsztaty, terapie, ćwiczenia. Z naszego grona wywodzi się grupa aktywistów społecznych, ludzi świadomych tego, że trzeba pójść na przykład na wybory, oddać głos, bo tylko w ten sposób można wpływać na to, co dzieje się w naszej Małej Ojczyźnie. A nieobecni, nie tylko na wyborach ale i w życiu publicznym, racji nie mają. Dlatego staramy się być aktywni, zaangażowani, potrzebni sobie, naszemu miastu, środowisku. Powtórzę słowa, jakei powiedziałem na inauguracyjnym spotkaniu w 2011 roku: Nie czas  na odpoczynek. Trzeba zmieniać, modernizować, budować. Jest tyle do zrobienia, tyle książek do przeczytania. Dziś nie oglądając się w przeszłość trzeba zmierzyć się z przyszłością.

Kiedy 26.09.2011 pierwsi studenci sejneńskiego uniwerka słuchali „Radujmy się dopóki jesteśmy młodzi” - pierwszych słów „Gaudeamus igitur”, hymnu śpiewanego na inaugurację każdego roku akademickiego, na ich twarzach i w oczach było widać młodzieńczą radość.
 
- Cóż, dzieci pokończyły uniwersytety, chyba przyszła pora i na nas – wówczas, chwilę po odebraniu indeksów, z dumą mówili Anna i Józef Zubowiczowie. – Był czas na wychowanie dzieci, dziś, zgodnie z polskim przysłowiem, że na naukę nigdy nie jest za późno, przyszedł czas na studiowanie. Trzeba sprawdzić swoje siły, choć zdajemy sobie sprawę, że zdrowie to fizyczne i psychiczne nie takiej, jak u nastolatków.

To wówczas sejneńskie żaki deklarowały, że nie tylko będą się pilnie uczyć, ale też bawić, zwiedzać, poznawać...  

I słowa dotrzymali.

Z roku na rok coraz lepiej poznają nie tylko siebie, ale też świat, na poznanie którego brakowało czasu, bo ten trzeba było poświęcić dzieciom, później wnukom. Teraz czas już jest i można, przynajmniej raz w roku pojechać na zagraniczną wycieczkę.  Sejneńscy studenci byli już w Hiszpanii, Chorwacji, Włoszech, a w roku 2015 wybierają się do Grecji. Miejsc w autokarach jest aż 60, ale wszystkie już zarezerwowane. Zatańczyć Zorbę na plaży Morza Śródziemnego to młodzieńcze marzenie jest dziś odległe o kilkadziesiąt ... kartek w kalendarzu.

„Panowie i Panie władcy Sejn. Niniejszym donoszę, że tym razem (my Zesejn) nie jesteśmy ostatni, a wprost przeciwnie. Nie uważacie, że studentom ze UTW należ się jakieś np. poklepanie po ramieniu? Nie sobie proszę - ja nie student.... „ - informując o nagrodzie na faceboku napisał J. Nazruk. - Jestem tak zaskoczony, że tylko chcę Wam Moi Kochani Przyjaciele z UTW w Sejnach z Filią w Puńsku wrzasnąć: DZIĘKUJĘ WAM BARDZO. OCENILI NAS NAJWYŻEJ!!!
WARTO BYŁO! PRAWDA?

Na zdjęciach: Inauguracja działalności UIIIW w Sejnach 26.09.2011 r.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie