08.11.2014

Najkosztowniejsze wykroczenia drogowe

Otrzymanie mandatu karnego za wykroczenie drogowe nie jest sprawą przyjemną. Nikt nie lubi być karany, tym bardziej gdy musi słono zapłacić za swój uczynek. Jakie wykroczenia drogowe najbardziej uderzają w portfele kierowców?

Najwyższa kwota mandatu

Najwyższą karą finansową, za pojedyncze wykroczenie drogowe, przewidzianą w obecnie obowiązującym taryfikatorze, jest mandat
w wysokości 500 zł.

Funkcjonariusz ma jednak prawo do wystawienia mandatu na łączną, nieprzekraczalną kwotę 1000 zł, ale jedynie
w przypadku dopuszczenia się przez kierowcę kilku wykroczeń drogowych na raz dodaje Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl.

Należy pamiętać, że zasada nieprzekraczalnego progu, obowiązująca w przypadku kary finansowej nie ma zastosowania przy sumowaniu punktów karnych, których za kilka wykroczeń można otrzymać łącznie nawet kilkadziesiąt.

Za te wykroczenia zapłacisz najwięcej

Kierowcy łamiący przepisy drogowe muszą liczyć się ze szczególnie surowymi karami finansowymi w przypadku pewnych wykroczeń drogowych. Jednym z takich przewinień jest niebezpieczny manewr wyprzedzenia samochodu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa. Kierowca, który postąpi w taki sposób otrzyma najwyższy przewidziany mandat w wysokości 500 zł. Równie wysoki mandat otrzyma osoba kierująca pojazdem silnikowym lub tramwajem, która nie ma uprawnień do podejmowania takiej czynności oraz kierowcy parkujący na miejscu dla niepełnosprawnych bez posiadanego poświadczenia o swojej niepełnosprawności.

Decyzja należy do policjanta

Obowiązujący aktualnie taryfikator przewiduje również takie wykroczenia, za które wysokość mandatu uzależniona jest od decyzji funkcjonariusza.

Kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o 51 km/h i więcej może otrzymać karę finansową w wysokości od 400 zł do 500 zł mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl

Wysokość kary, jednak będzie najprawdopodobniej uzależniona od samej, przekroczonej prędkości dodaje. Do decyzji policjanta będzie również należeć wybór wysokości mandatu za złamanie przepisu mówiącego o zakazie wjazdu za sygnalizator świetlny w sytuacji kiedy jest to zabronione. Mandat jaki będzie musiała opłacić osoba dopuszczająca się takiej czynności wahać się będzie pomiędzy kwotą 300 zł a 500 zł.  

Prognozy na przyszłość

Rząd już od dwóch lat pracuje nad nowym projektem ustawy dotyczącym podniesienia stawek mandatów. Obecna wysokość kary finansowej za wykroczenia drogowe została ustalona w latach kiedy średnia płaca krajowa wynosiła dużo mniej niż obecnie, dlatego kwota mandatu może nie być już tak dotkliwa dla portfela pirata drogowego jak kiedyś. Na początku 2013 roku pojawił się pomysł podniesienia wysokości sankcji finansowej za przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej z 500 zł do 1000 zł. Rok 2014 przyniósł nowe pomysły m.in. nakładanie kar administracyjnych na kierowców przyłapanych za pomocą fotoradaru. Tego typu kara mogłaby kosztować kierowcę łamiącego przepisy nawet 1400 zł za przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej, a w przypadku czwartego i ponownego przyłapania na tym samym wykroczeniu zostałaby podniesiona dodatkowo o 50 procent jej wartości.

 

Źródło: yanosik.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie