11.09.2019

Oberek, wiwat i kujawiak. Magdalena Balewicz wytańczyła drugie miejsce w Szczecinie [zdjęcia]

Informowaliśmy już o sukcesie śpiewaczki Urszuli Andruszkiewicz na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Teraz czas na taniec. W kategorii par tanecznych w tym roku pojawiła się reprezentantka naszego regionu – Magdalena Balewicz z Mikołajewa w gminie Krasnopol. Wraz z Pawłem Warownym pomyślnie przeszła trzy etapy konkursu i znalazła się w trójce najlepszych par Turnieju Tańca. Suwalsko-lubelska para taneczna zakończyła Turniej na wysokim drugim miejscu

Uczestnicy Turnieju mieli za zadanie zatańczyć polkę, oberka i walczyka oraz tańce- niespodzianki, które należało rozpoznać i odpowiednio zinterpretować (w tym roku były to: kujawiak, wiwat, tango).

Jury w składzie: Bartłomiej Mieszczak, Sławomir Pawliński i Piotr Zgorzelski.oceniało umiejętności taneczne, muzykalność, poczucie rytmu, dynamikę tańca, umiejętność wykorzystania tradycyjnych kroków i figur tanecznych, styl i charakter tańca, prezencję oraz wyraz artystyczny tancerzy, umiejętność spontanicznego improwizowania w tańcu.

Rywalizującym parom przygrywały kapele: Kapela Romana Wojciechowskiego oraz WoWaKin Trio.

Więcej informacji o Turnieju Muzyków Prawdziwych na stronie www.turniej.filharmonia.szczecin.pl

Magdalena Balewicz – pochodząca z Mikołajewa (gmina Krasnopol) śpiewaczka i tancerka, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku, absolwentka Politechniki Białostockiej, stypendystka Rektora Politechniki Białostockiej. Uczennica śpiewaka Marcina Lićwinko, bębnistka w kapeli Kanka Franka, członkini grupy śpiewaczej Makowska/Kozłowska/Balewicz. Angażuje się w projekty dotyczące tańca i muzyki tradycyjnej. Brała udział w nagraniach płyty DVD Tańce dawnej Suwalszczyzny. Występowała w wielu miejscach w Polsce i zagranicą (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru "Skamba Skamba Kankliai" w Wilnie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Polskiego "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej, Suwalskim Jarmarku Folkloru, 53. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie).

Paweł Warowny (Nowa Dąbia, województwo lubelskie) - folklorysta, instruktor tańca ludowego, kulturoznawca, założyciel i kierownik ludowych zespołów śpiewaczych, tanecznych i obrzędowych, miłośnik polskiej kultury ludowej, zwłaszcza swojego regionu, czyli południowej części Mazowsza Leśnego. Kierownik artystyczny i pomysłodawca Festiwalu Tradycji Ludowych U zbiegu rzek w Stężycy. Zebrał informacje i odtworzył strój ludowy swojego regionu. Uczestnik pilotażowego programu #Grajmywszkole. Po ojcu przejął i nadal kontynuuje tradycje śpiewu pogrzebowego podczas czuwań przy zmarłym w swojej miejscowości. Zdobył wyróżnienie na Powiślakach, Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich. Otrzymał Nagrodę Starosty Ryckiego w dziedzinie kulturalnej oraz Medal województwa lubelskiego za zasługi dla województwa. W roku 2013 był stypendystą MKiDN.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.12% 4.3541 4.4421
USD 1.52% 3.6617 3.7357
GBP 0.43% 4.8160 4.9132
CHF 0.28% 4.0412 4.1228
06.08.2020

ELEKTRYK

06.08.2020

AUTOMATYK

06.08.2020

POMOCNIK MAGAZYNU

Dodaj nowe ogoszenie