11.01.2021

Obostrzenia do końca stycznia, najmłodsi do szkół, seniorzy po 80. roku życia do szczepień

Rząd zdecydował o utrzymaniu po 17 stycznia wszystkich obowiązujących obostrzeń. Jest jeden wyjątek - od najbliższego poniedziałku do szkół wracają uczniowie klas I - III.

Taką informację przekazali na wspólnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji Przemysław Czarnek.  

- Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na zachowanie wszystkich obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych - powiedział Adam Niedzielski. - Szkody związane z nieprzebywaniem dzieci klas I-III w normalnej grupie równieśniczej, w normalnym, tradycyjnym trybie edukacyjnym, to jest koszt, który nie równoważyłby w tej chwili tego ryzyka, którego nie oceniamy zbyt wysoko.minister zdrowia.-

- Nauczanie zdalne w klasach I-III jest trudne i takie nauczanie przynosi najwięcej efektów, gdy odbywa się stacjonarnie. Podczas grudnia i na początku stycznia odbyliśmy szereg konsultacji z utworzoną wcześniej radą konsultacyjną - mówił Przemysław Czarnek. 

Zasady bezpieczeństwa – miały obowiązywać do 17 stycznia, zostana przedłużone

 • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

- 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo

- 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Seniorzy po 80. roku życia od piatku zaczną umawiać się na konkretne terminy szczepień

- 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja dla seniorów. Na konkretne terminy będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia. 18 stycznia rozpoczną się szczepienia mieszkańców DPS-ów. 22 stycznia rozpocznie się umawianie terminów szczepień dla osób powyżej 70. roku życia - poinformowal dzisiaj minister Michał Dworczyk, odpowieedzialny za Narodowy Program Szczepień. - Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki podział na grupę seniorów powyżej 80. roku życia, a następnie dopiero na konkretne terminy seniorów powyżej 70. roku życia? Zwróciła nam uwagę na to Rada Medyczna działająca przy premierze Matuszu Morawieckim, że osoby powyżej 80. roku życia powinny mieć przywilej i możliwość wyboru jak najszybszych terminów do zaszczepienia, ponieważ te osoby są najbardziej narażone na trudny przebieg COVID-19.
- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków - dodał Michał Dworczyk. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.28.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.13% 4.5000 4.5910
USD 0.18% 3.7010 3.7758
GBP 0.30% 5.0794 5.1820
CHF 0.03% 4.1704 4.2546
28.01.2021

kotki

Dodaj nowe ogoszenie