23.09.2014

Odbudowali pałac Paca. Niestety, to tylko makieta

Przez prawie dwa wieki byli właścicielami Dowspudy, pełnili najważniejsze stanowiska w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dziś pozostały po nich jedynie ruiny.

Pacowie – ród wielkich ministrów, hetmanów, reformatorów i dowódców, przeszli bezpowrotnie do historii. O to, aby ta historia nie okryła się jednak warstwą grubego kurzu, ale stała się magnesem przyciągającym turystów, powodem do dumy dla mieszkańców regionu i pobudzała historyczną ciekawość, postanowiły wspólnie zadbać Starostwo Powiatowe w Suwałkach oraz analogiczna placówka w litewskim Jeznie.

Właśnie dobiega końca realizacja półrocznego, wspólnego projektu Rozwój turystyki transgranicznej „Historia ożywa dziś”.

Najpiękniejsze miejsca regionu zostały sfotografowane i opisane, powstała specjalna strona internetowa, wystawa poświęcona historii Paców oraz ich działalności w Dowspudzie i na ziemiach litewskich, materiały promocyjne dla turystów, a przede wszystkim makieta pałacu Paca w Dowspudzie, która do Suwałk przyjechała z krakowskiej pracowni Mariana Brulińskiego.

We wtorek nastąpiło jej uroczyste odsłonięcie w holu suwalskiego starostwa przy ul. Świerkowej. Wizualizację makiety w 3 D można obejrzeć na stronie internetowej projektu: http://www.historiaozywadzis.powiat.suwalski.pl/

- Makieta pokazuje, jak piękny był pałac Paca w Dowspudzie. Być może dzięki niej znajdzie się bardzo bogaty inwestor, który zechce odbudować pałac- mówił Szczepan Ołdakowski, starosta powiatu suwalskiego.

- To byłoby spełnienie pięknego marzenia- mówiła Teresa Zwolan, naczelnik Wydział Programowania, Inwestycji i Rozwoju.

Z kolei wystawa niebawem zacznie „odwiedzać” biblioteki i szkoły w regionie, a docelowo zostanie umieszczona w wyremontowanej kordegardzie pałacu w Dowspudzie, gdzie powstaje centrum informacji turystycznej.

Realizacja projektu Rozwój turystyki transgranicznej „Historia ożywa dziś” kosztowała ponad 74,5 tys. euro.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
29.05.2024

Inżynier Budowy

28.05.2024

praca

Dodaj nowe ogoszenie