20.05.2014

Oko w oko z sarną lub łosiem [zdjęcia]

Spacerując nową ścieżką edukacyjną sąsiadująca z Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego, przy odrobinie szczęścia, można spojrzeć w oczy sarnom czy łosiom, a pływając łodzią Leptodor 2 obserwować podwodne życie jez. Wigry.

Wigierski Park Narodowy i Muzeum WPN kończą właśnie realizację dwóch projektów współfinansowanych ze środków unijnych i NFOŚiGW. Pierwszy z nich „Rozwój bazy edukacyjnej WPN”, w ramach którego powstała m.in. ścieżka edukacyjna Ols. Za pieniądze z drugiego, pt. „Ograniczenie presji turystycznej na cennych przyrodniczo obszarach WPN na terenie gminy Suwałki” przy Muzeum WPN w Starym Folwarku powstanie m.in. parking dla 25 samochodów osobowych i sześciu autokarów.  

- Ścieżka edukacyjne zlokalizowana jest na wschód od budynku Muzeum, na terenie olsu znajdującego się pomiędzy brzegiem jeziora Wigry a drogą ze wsi Leszczewek do ośrodka PTTK w Starym Folwarku – opowiada Maciej Ambrosiewcz, dyrektor Muzeum WPN. – Jej  długość  wynosi  około 288 m, z tego 168 m nad terenem podmokłym to drewniana kładka z dwoma wiszącymi pomostami, po około 4 m długości każdy, maksymalna wysokość 1,5 m od powierzchni.  Spacerując tą ścieżką można zobaczyć nie tylko martwe drzewa czy grzyby, ale też, przy odrobinie szczęścia, spojrzeć w oczy jeleniom, sarnom, dzikom czy, to już rzadziej, łosiom - dodaje.  

Ols (inna nazwa - oles lub olszyna) – las olchowy (olszowy) porastający żyzne, bagienne siedliska, o wysokim poziomie wody stojącej. Ma zwykle charakterystyczną kępową strukturę runa - na kępach wokół szyi korzeniowej olszy rosną gatunki borowe, w dolinkach przynajmniej okresowo wypełnianych wodą - rośliny bagienne. Olsy są zazwyczaj trudno dostępne, głównie ze względu na podmokły grunt. Poziom wody sięga od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Są to najczęściej wody stojące, rzadziej wolno płynące.

W ramach tego projektu uzupełnione będą elementy istniejącej od 5 lat wystawy stałej (zwiedziło ją już ok. 150.00 osób) w Muzeum WPN. Przed muzeum ustawione zostaną ławki. Ruszając na spacer ścieżką ols będzie można wypożyczyć audiobooka, który, po odebraniu sygnału z nadajników umieszczonych w najciekawszych miejscach, automatycznie rozpocznie przekaz informacji (w jęz. polskim lub angielskim), o tym co widzi turysta. Dzięki tym urządzeniom ścieżka będzie też atrakcją dla osób niedowidzących, a nawet niewidomych. Do muzeum zakupiono też makiety zwierząt wodnych w ich naturalnych rozmiarach oraz wyświetlacze 3D, a jakość nagłośnienia podniesiono do rozdzielczości HD. Powstał też kącik dla dzieci.

- Jesienią rozpocznie się demontaż istniejącego i budowa nowego pomostu, dłuższego, szerszego, podzielonego na część rekreacyjno-wypoczynkową i dla wodniaków – opowiada dyrektor Ambrosiewicz. – Pale drewniane zastąpią żelbetonowe, trwalsze, odpornieszej na działanie wody i lodu.   

Atrakcją na jez. Wigry jest Leptodora 2 (została ochrzczona i zaczęła sezon turystyczny 5.05.2011 r.) - łódź ze specjalnie przeszklonym dnem umożliwiającym oglądanie podwodnego życia jeziora. To jedyna taka łódź pływająca regularnie po polskich akwenach śródlądowych. Imię Leptodora 2 - określa drapieżny organizm zooplanktonowy. Łódź ma 7 metrów długości, a w jej dnie zamontowane są trzy okrągłe okna, przez które można oglądać to, co dzieje się pod wodą (również nocą dzięki podświetlanym oknom). Łódź może przewieźć jednocześnie 12 pasażerów. Do końca roku szkolnego rejsy (trwające ok. 45 minut) odbywać się będą tylko na zamówienie (wystarczy zadzwonić pod numer 87 563 01 52 w godz. 8-15.00, od poniedziałku do piątku). W czasie wakacji regularne rejsy odbywać się będą 5 razy dziennie, do godz. 10 do 15.00.

- Pływanie łodzią to nie tylko atrakcja turystyczna, ale w dużej mierze edukacja przyrodnicza zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - zauważa Maciej Ambrosiewicz, dyrektor Muzeum WPN.

Za pieniądze z drugiego programu oprócz wspomnianych już pomostu i parkingu w Starym Folwarku, w Krzywym (przy siedzibie dyrekcji WPN) wyremontowane będzie Centrum Informacji Turystycznej i stanie kontenerowy nowoczesny sanitariat dostępny także dla osób niepełnosprawnych. Nad Zatoką Słupiańską poprawiona będzie nawierzchnia drogi i ścieżek prowadzących do Centrum Edukacji Środowiskowej i oznakowanie szlaków turystycznych.


Fot. Jacek Adamczewski i Tadeusz Moćkun

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3925 4.4813
USD 0.00% 3.9791 4.0595
GBP 0.00% 4.8884 4.9872
CHF 0.00% 4.1100 4.1930
01.06.2020

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie