20.08.2014

Ośrodek w Lipniaku. Dla nich to drugi dom

Osoby cierpiące na schorzenia neurologiczne, po kryzysie psychicznym, upośledzone umysłowo i ich rodziny mogą liczyć na pomoc w Ośrodku Wsparcia w Lipniaku.

Każdy, kto  zawita do tego urokliwego miejsca w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, będzie tam przyjeżdżać regularnie.

Ośrodek, to kompleks kilku budynków, w których znajdują się pracownie, stołówka, miejsca do wypoczynku i spokojnej rozmowy, profesjonalna siłownia i sala rehabilitacji, a nawet sauna i grota solna. Na zewnątrz także nie brakuje atrakcji: jest siłownia pod chmurką, balia, dwa sady, ogród warzywny, miejsce na grilla bądź ognisko.

Zajęcia odbywają się od rana do 14.00. Uczestnicy przywożeni są trzema nowoczesnymi busami z Suwałk i powiatu suwalskiego. Są więc osoby z  Jeleniewa, Filipowa, Raczek, Bakałarzewa i okolic. W Ośrodku w Lipniaku mogą wspólnie spędzić czas. Większość z nich przyjeżdża już od kilku, a nawet kilkunastu lat.

- Mieszkałem w Białymstoku. Pracowałem na uniwersytecie. Niestety, zachorowałem. Wtedy jeden ze znajomych opowiedział mi o Lipniaku. Wyprowadziłem się do Suwałk specjalnie po to, by móc codziennie dojeżdżać na zajęcia – opowiada pan Piotr.

- Tutaj czuję się jak u siebie. Mogę pracować, uwielbiam wyplatać różne rzeczy z wikliny. Gdyby nie Lipniak, siedziałbym całymi dniami przed telewizorem – mówi inny z uczestników terapii.

W Ośrodku Wsparcia w Lipniaku funkcjonuje dziewięć pracowni: muzyczna, ceramiczna, wikliniarska, malarska, papieru czerpanego, rękodzieła, życia codziennego, w której można się na przykład nauczyć gotowania i wykonywania przetworów, komputerowa, muzyczna i przyrodnicza.

- Nie pilnujemy podziałów na grupy. Uczestnicy mogą uczęszczać do kilku pracowni. Jednego dnia spędzać czas w malarskiej, innego w pracowni papieru czerpanego. Mogą dowolnie gospodarować czasem – mówi Agnieszka Paśkowska, kierownik terapeutów Ośrodka.

- Nie trzymamy uczestników zajęć pod kloszem. Wchodzą w różne relacje. Zdarzają się konflikty, ale my – terapeuci, w nie nie ingerujemy. Chcemy, aby sami nauczyli się radzić sobie ze stresem, rozwiązywać problemy - dodaje.

- W każdej osobie, która do nas przyjeżdża staramy się odkryć jej najlepszą stronę – mówi.

Udział w różnorodnych zajęciach to ułatwia. Zdarza się, że ktoś, kto nie miał wcześniej pojęcia, że potrafi śpiewać, w pracowni muzycznej czuje się jak ryba w wodzie, otwiera się. Odkrywa pasję, talent, sposób na spędzenie wolnego czasu. To bardzo pomaga w terapii. Dodaje energii, pewności siebie, łagodzi lęk przed powrotem do „normalnego” życia.

- Z niektórymi z naszych podopiecznych znamy się już kilkanaście lat. Dla osób ze znacznym upośledzeniem umysłowym, z Zespołem Downa, po poważnych urazach neurologicznych, często jesteśmy jedyną alternatywą. Dla innych wystarczy krótki pobyt w Lipniaku. Mogą się u nas zregenerować, dojść do siebie po ciężkich przeżyciach, traumie, załamaniu nerwowym. Pomagamy im i wracają do swojego wcześniejszego życia – do rodziny, do pracy – opowiada Paśkowska.

Część podopiecznych Ośrodka znalazło zatrudnienie w znajdującym się na terenie kompleksu hostelu. Pracują w kuchni, na recepcji, dbają o porządek w pokojach, wykonują prace konserwatorskie.

Ośrodek w Lipniaku dysponuje 60 miejscami. Są tu osoby po wylewach, udarach, chore na stwardnienie rozsiane, po kryzysie psychicznym lub z defektami umysłowymi. Chętni przyjmowani są na podstawie opinii lekarskiej. W Ośrodku mają do dyspozycji psychologa, pedagoga, terapeutów i rehabilitantów.

Ośrodek Wsparcia  w Lipniaku
Lipniak 316-402 Suwałki

tel.: 87 562 10 02, 601 429 577faks.: 87 735 20 02owl@owl.suwalki.pl

 
Ośrodek Wsparcia znajduje się we wsi Lipniak,Gmina Suwałki, Powiat Suwalski.

 

W 2012 roku Powiat Suwalski wraz z Ośrodkiem Wsparcia w Lipniaku i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Suwałkach wziął udział w dwóch konkursach ogłoszonych przez Departament EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i  pozyskał ponad 2 mln 200 tysięcy złotych na aktywizację społeczną i zawodową osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym, osób w wieku aktywności zawodowej zamieszkałych na terenie powiatu suwalskiego.

Celem głównym jest podniesienie poziomu kompetencji zawodowych i zatrudnienie osób niepełnosprawnych w nowo tworzonym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Lipniaku.

Środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego pozwalają na rozszerzenie dotychczasowej oferty Ośrodka Wsparcia w Lipniaku poprzez świadczenie kompleksowego wsparcia uczestników także w zakresie ich potrzeb życiowych. Uczestnicy i uczestniczki projektu otrzymują wsparcie w postaci doradztwa psychologicznego i zawodowego, opieki Asystenta Osobistego oraz szkoleń zawodowych. W sumie z projektów korzysta około 60 osób niepełnosprawnych.

Wyraźnym rezultatem realizowanych przez Powiat Suwalski / Ośrodek Wsparcia w Lipniaku projektów jest stworzenie na terenie Ośrodka Wsparcia w Lipniaku Zakładu Aktywności Zawodowej oraz zatrudnienie w nim w sumie 28 osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym na następujących stanowiskach pracy:

  • szwalnia
  • recepcja
  • obsługa porządkowa budynku hostelowego
  • projektowania, urządzania i porządkowania terenów zielonych
  • obsługa magla i pralni
  • kuchnia oraz obsługa cateringowa

Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone w Ośrodku oraz oferta wynikająca z harmonogramu projektów przygotowały uczestników do pracy na ww. stanowiskach. Obecnie w doskonaleniu zdobytych umiejętności pomagają Opiekunowie Indywidualni lub Opiekunowie pracy.

Aktualnie w ZAZ SOWA w Lipniaku zatrudnionych jest 28 osób z niepełnosprawnością, w tym 74% to osoby z niepełnosprawnością szczególną, tj. upośledzenie umysłowe, zaburzenia psychiczne, 24% to osoby zamieszkałe na terenach wiejskich.

Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku jest pierwszą tego typu działającą jednostką, która wspiera zawodowo osoby niepełnosprawne w powiecie suwalskim. Współpraca między Ośrodkiem i ZAZ SOWA pozwala, aby uczestnicy Ośrodka Wsparcia w Lipniaku w rezultacie efektywnie prowadzonej rehabilitacji skorzystali z możliwości podjęcia pracy w ZAZ SOWA.

14 września na terenie Osrodka w Lipniaku odbędzie się wielki festyn: „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”.

- Program imprezy będzie dostępny na stronie internetowej Ośrodka Wsparcia w Lipniaku. Już teraz serdecznie zapraszamy! - mówi Agnieszka Paśkowska.

 

Artykuł sponsorowany współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (umowa o dofinansowanie nr UDA-POKL.07.02.01-20-296/12)

 

 

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie