09.02.2023

Perony na trasie Sokółka – Suwałki będą modernizowane kosztem 18 mln zł jeszcze w tym roku

Na trasie Sokółka – Suwałki wygodniej wsiądziemy do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na modernizację peronów w dziewięciu lokalizacjach.

Warte łącznie prawie 18 mln zł inwestycje, finansowane z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025", będą gotowe w tym roku.

W ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025", pozytywnie zmienią się perony na dziewięciu stacjach i przystankach na linii kolejowej Sokółka – Suwałki. Dzisiaj PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę peronów na stacjach w Augustowie i Dąbrowie Białostockiej. Prace obejmą także lokalizacje: Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Balinka, Augustów Port, Szczepki i Płociczno k. Suwałk – na które już zostały podpisane umowy z wykonawcami.  Łącznie na prace przeznaczono 18 mln zł, ich zakończenie planowane jest jesienią. 

– Na Podlasiu, jak i w całym kraju, kontynuujemy inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Coraz więcej mieszkańców zyskuje wygodny i bezpieczny dostęp do kolei. Cieszę się, że z efektów Programu skorzystają także mieszkańcy powiatów sokólskiego, augustowskiego i suwalskiego. Konsekwentnie pracujemy na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Dzięki inwestycjom poprawi się komfort codziennych dojazdów do szkoły i pracy. Perony po przebudowie będą wyższe i wygodniej będzie z nich wsiadać do pociągów. Pochylnie i antypoślizgowa nawierzchnia zapewnią łatwy dostęp wszystkim osobom, w tym podróżnym o ograniczonej możliwości poruszania się. Zainstalowane zostaną wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Na każdym peronie będzie możliwość zostawienia roweru, a orientację i bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED. 

– Kolej w województwie podlaskim zmienia się pozytywnie w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym. Z efektów modernizacji przystanków w ramach Programu korzystają już podróżni na linii Białystok-Czeremcha, a lepszy dostęp do kolei zyskają mieszkańcy następnych podlaskich miejscowości. W realizacji lub w przygotowaniu są też duże inwestycje na międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Program Przystankowy w woj. podlaskim

W województwie podlaskim „Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" obejmuje łącznie 12 przystanków. Na linii Białystok – Czeremcha podróżni korzystają już z peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. Również na tej trasie, w Gregorowcach w powiecie bielskim wybudowany będzie peron w nowej lokalizacji. Zlokalizowany będzie ok. 2 km od dotychczasowego, w stronę Czeremchy, dzięki czemu mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do kolei.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Źródło: PKP PLK

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie