19.04.2021

Pieniądze na Zielną w Puńsku, Piknik Kawaleryjski w Suwałkach, imprezy w pokamedulskim klasztorze

Z 400 do 450 tys. złotych wzrósł budżet konkursu na organizację przeglądów, konkursów, festiwali promujących kulturę mniejszości narodowych czy przedsięwzięć rocznicowych związanych z budowaniem niepodległości Polski.

W minionym tygodniu Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzję w tej sprawie.

Budżet został zwiększony w związku z dużym zainteresowaniem konkursem. Nabór wniosków trwał od 1 do 23 lutego br. Wpłynęło 76 ofert, z czego 52 otrzymały dofinansowanie.

Organizacje pozarządowe mogły ubiegać się o wsparcie w dwóch obszarach. Pierwszy z nich to organizacja inicjatyw kulturalnych oraz działania na rzecz języka regionalnego mniejszości narodowych i etnicznych z terenu województwa podlaskiego. Dotyczy to m.in. organizacji imprez artystycznych o dużym znaczeniu dla kultury mniejszości, np. przeglądów zespołów folklorystycznych, regionalnych, konkursów poezji.

Początkowo budżet na te działania wynosił 200 tys. złotych. Po zmianach wzrósł do 210 tys. złotych.

Można było też ubiegać się o dofinansowanie inicjatyw służących zachowaniu tożsamości narodowej, popularyzacji i ochronie elementów tradycyjnej kultury ze szczególnym uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa – np. organizacja przeglądów, festiwali, wystaw jak też udział grup rekonstrukcyjnych w obchodach rocznic wydarzeń historycznych, uroczystości i przedsięwzięć rocznicowych związanych z historią. 

Początkowa pula środków przeznaczonych na te zadania wynosiła 200 tys. złotych. Po czwartkowej decyzji zarządu, wzrosła do 240 tys. złotych. 

Wydarzenia, które otrzymały dofinansowanie mają być zrealizowane do końca tego roku.

Dzięki zwiększeniu budżetu konkursu zostanie zorganizowanych więcej wydarzeń związanych z kultywowaniem tradycji i historii regionu. Działania podjęte w projektach mają również za zadanie zbudowanie dialogu wśród grup mniejszości narodowych i etnicznych.

 

Lista dofinansowanych projektów z naszego rejonu:

1."Porozmawiajmy o historii i kulturze SPK" - cykl internetowych webinariów o walorach historyczno-kulturowych SPK. Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego "Kraina Hańczy” - 3000 zł

2. Jarmark Folklorystyczny – Zielna.Stowarzyszenie Litwinów w Polsce – 7000 zł

3.  XVIII Konkurs Litewskiej Piosenki Dziecięcej "Dainorelis". Stowarzyszenie Litwinów w Polsce - 4000 zł

4. XX jubileuszowy Piknik Kawaleryjski - Dni Kawaleryjskie w Suwałkach. Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe - 20 000 zł

5. Zawsze dzielni, wszędzie znani Krechowieccy to ułani.  Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno - Gospodarczych Im. króla Zygmunta Augusta w Augustowie - 20 000 zł

6.  Polska i jej bohaterowie. Fundacja Wigry Pro - 35 000zł

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4828 4.5734
USD 0.00% 3.7055 3.7803
GBP 0.00% 5.2084 5.3136
CHF 0.00% 4.0919 4.1745
Dodaj nowe ogoszenie