17.07.2014

Płyną i uczą ekologii

W niedzielę z Węgorzewa Fundacja Nasza Ziemia wyruszyła w pierwszy ekologiczny rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.

Przez 3 tygodnie, spędzając na wodzie ponad 10 000 godzin, łódź pod niebieskimi żaglami projektu „Wpłyń na czyste Mazury” odwiedzi ponad 20 portów i przystani, aby promować ideę odpowiedzialnej turystyki i przypominać żeglarzom, że wszyscy mamy wpływ na stan środowiska, także podczas wypoczynku. Od dzisiaj rusza także Eko-sonda, dzięki której mamy nadzieję dowiedzieć się, jaki jest obecny stan wiedzy turystów na temat ochrony środowiska i jakie mają podejście do działań na rzecz poprawy stanu czystości Mazur.

Rejs jest elementem 21. edycji kampanii „Sprzątanie świata – Polska”, przebiegającej w tym roku pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!”.

Rejs Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich jest zarówno happeningiem jak i akcją promującą zmianę postaw wobec środowiska w czasie wypoczynku. Przez trzy tygodnie rejsu przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia i wolontariusze będą prowadzić działania edukacyjne i informacyjne, a także będą angażować turystów do bardziej aktywnego udziału w ochronie środowiska. Wśród żeglarzy przez cały czas dystrybuowane będą mapy-naklejki z lokalizacją miejsc, w których w sposób legalny można dokonać zrzutu ścieków z toalet jachtowych i oddać odpady. Każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać poradnik zawierający informacje o prostych zasadach, którymi należy się kierować podczas wypoczynku, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko oraz mapę z rozmieszczeniem ekomarin na Mazurach. Mapa, która zawiera również aktualne informacje na temat wyznaczonych stref ciszy jest także dostępna on-line: http://naszaziemia.pl/files/mapka_mazur.pdf

Relacje z rejsu można śledzić na bieżąco na Facebooku!

www.facebook.com/wplynnaczystemazury

W związku z partnerstwem Fundacji Nasza Ziemia z projektem 7 Cudów Mazur, wydarzeniami, w które zaangażuje się Fundacja i załoga rejsu „Wpłyń na czyste Mazury” będą:

19 lipca Giżycko, Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur – stoisko edukacyjne

26 lipca Mikołajki, Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur – stoisko edukacyjne

2 sierpnia Ruciane-Nida zakończenie działań wakacyjnych na Mazurach, Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur – stoisko edukacyjne

Na całej trasie rejsu, w większych portach, do których zawinie załoga organizowane będą także happeningi, podczas których każdy chętny będzie mógł dołączyć się do malowania czystych Mazur! Do tej pory happeningi zostały zorganizowane w Węgorzewie i Sztynorcie, gdzie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – zarówno dzieci jak i dorośli przyłączyli się do malowania wstęgi, która jest symbolem chęci wspólnego działania na rzecz czystych i niezaśmieconych Mazur. Pod jedną banderą – akcja wolontariacka Wodniacy, dla których idea projektu jest szczególnie bliska, przez cały czas trwania rejsu mogą przyłączyć się do akcji i oznakować swoją łódź banderą „Wpłyń na czyste Mazury” oraz pomóc w promocji odpowiedzialnych postaw wśród innych żeglarzy. Już w ciągu pierwszych 4 dni rejsu do akcji przyłączyło się ponad 20 załóg.

Galeria łodzi pod niebieskimi banderami dostępna jest na facebooku projektu www.facebook.com/wplynnaczystemazury

Jednak, ten, kto będzie chciał otrzymać niebieską banderę projektu, będzie musiał najpierw podpisać deklarację, w której zobowiąże się, między innymi, do zrzucania ścieków tylko w miejscach do tego przeznaczonych oraz dbania o to, żeby odpady z łodzi trafiały do właściwych pojemników do segregacji.

Partnerem mazurskiego projektu jest również Ahoj Czarter - jedna z największych firm czarterujących jachty na Mazurach. Wszystkie łodzie firmy Ahoj będą w tym roku pływać pod niebieską banderą „Wpłyń na czyste Mazury”. Czarterujący otrzymają Kartę ekoturysty, na której będą zbierać potwierdzenia zrzutu ścieków w sposób legalny, a jeśli zbiorą minimum 3 pieczątki będą mogli wziąć udział w konkursie. Szczegóły konkursu na ww.naszaziemia.pl i w Ahoj Czarter. Akcja ma motywować żeglarzy czarterujących jachty do zrzutu ścieków w Ekomarinach.

W czasie rejsu Fundacja Nasza Ziemia będzie także zbierać informacje na temat postaw turystów wypoczywających na Mazurach i ich świadomości zagrożeń dla środowiska przyrodniczego tego regionu. Żeglarzy i turystów zapytamy m.in. o to, kto powinien dbać o środowisko i je chronić na Mazurach i jakie są najczęstsze „grzechy” turystów, powodujące, że środowisko to jest niszczone. Działanie to realizowane jest w partnerstwie z kampanią 7 Cudów Mazur i potrwa do końca sierpnia 2014r. Na zakończenie rejsu zostanie opracowany raport, którego wyniki zostaną opublikowane w czasie finału tegorocznej kampanii Sprzątanie świata – Polska we wrześniu.

Finał kampanii - Sprzątanie świata - Polska w trzeci weekend września (20-21.09)

Mazury to jeden z cudów przyrodniczych Polski i Świata - w plebiscycie na nowe Cuda Natury znalazły się w ścisłej 14-tce, wyprzedzając Wielki Kanion Kolorado i Skałę Uluru w Australii. To bardzo bogaty przyrodniczo region, którego ponad 30% zajmują lasy i gdzie znajduje się największe skupisko jezior polodowcowych w naszym kraju. Właśnie ze względu na te walory i wspaniałe warunki dla żeglarzy, co roku region odwiedzany jest przez ponad milion turystów. Niestety wielu z tych turystów, nie zostawia odwiedzanych terenów w takim stanie, w jakim je zastali. Mimo wielu lat edukacji ekologicznej w Polsce ludzie wyrzucają odpady za burtę, pozbywają się nieczystości z toalet w miejscach do tego nie przeznaczonych i nie sprzątają po biwakowaniu.

Odpady dryfujące w wodzie i zanieczyszczenia płynne to bardzo poważny problem dla dzikich zwierząt i całego ekosystemu. Unoszone z prądem kawałki plastiku, nakrętki, torby foliowe, mogą być przyczyną śmierci zwierząt, które mylą je z pokarmem roślinnym lub zwierzęcym. Z kolei wodę zanieczyszczają wycieki benzyny lub ropy z łodzi motorowych i żaglowych wyposażonych w silniki, ale przede wszystkim ścieki z toalet chemicznych i toalet typu „morskiego” oraz szara woda z kuchni pokładowych. Tego typu zanieczyszczenia prowadzą do tak zwanego „zakwitu” wody, czyli eutrofizacji – procesu, który powoduje obniżenie dostępności tlenu dla organizmów żyjących w zanieczyszczonych zbiornikach. Sprzątanie świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowi-ska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy na całym świecie. W Polsce organizowane jest już po raz 21, tym razem pod hasłem „Turysto!Szanuj Środowisko!. Zapraszamy szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne do włączenia się do akcji. Cele towarzyszące tegorocznej Akcji, to: propagowanie unikania tworzenia odpadów, selektywna zbiórka, budowanie przekonania o osobistym wpływie na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na urlopie i promocja turystyki odpowiedzialnej.

Więcej na www.sprzatanieswiata-polska.pl.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.02.2024

mieszkanie

27.02.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie