01.07.2023

Polacy z Litwy uhonorowani w Warszawie [zdjęcia]

Od minionego czwartku do 2 lipca w Polsce odbywa się VI Zjazd Polonii i Polaków za Granicą, organizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Radę Polonii Świata.

Tematyka zjazdu wychodzi naprzeciw aktualnej sytuacji międzynarodowej, na którą wpłynęły: pandemia, kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie, a także trudne stosunki dyplomatyczne z Białorusią. Koncentruje się ona na określeniu zadań Polonii w nowej sytuacji międzynarodowej w perspektywie ugruntowania wspólnoty wszystkich Polaków, zjednoczenia wysiłków na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny solidarności z rodakami na Ukrainie i Białorusi

Obrady VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Kancelarii Premiera były także okazją do wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.

W imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego wręczył je minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Podczas obrad obecni byli także m.in.: wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska - poseł na Sejm RP, minister-członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, minister Piotr Wawrzyk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prof. Przemysław Czarnek - minister oświaty i nauki oraz minister Wojciech Skurkiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Uhonorowani zostali:

- Jarosław Narkiewicz, przewodniczący Rady Polonii Świata,

- Marek Kubiak, przewodniczący oddziału Miasta Wilna Związku Polaków na Litwie,

- Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego,

oraz organizacje:

- Stowarzyszenie Wspólnota Polska,

- Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego,

- Fundacja Wolność i Demokracja,

- Stowarzyszenie Nasza Polonia z Australii,

- Polska Misja Katolicka w Brazylii,

- Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej,

- Kongres Polaków w Republice Czeskiej,

- Związek Polaków na Łotwie,

- Związek Polaków w Niemczech,

- Związek Polaków w Rumunii,

- Kongres Polonii Amerykańskiej,

- Komitet Smoleńsko- Katyński ze Stanów Zjednoczonych,

- Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych,

- Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny z Wielkiej Brytanii.

O zasadności nadania Odznaki rozstrzyga Prezes Rady Ministrów.

Pierwsze Odznaki Honorowe za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą zostały wręczone przez Premiera Mateusza Morawieckiego podczas uroczystości otwarcia Domu Kultury Polskiej w Wilnie 2 maja br. w Dniu Święta Polonii i Polaków za Granicą.

Otrzymali je wówczas:

Józef Kwiatkowski, jeden z inicjatorów, organizatorów i założycieli Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", Stanisław Pieszko, Prezes Fundacji "Samostanowienie" wspierającej oświatę polską na Litwie oraz Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Związku Polaków na Litwie.

Spotkanie prezydenta RP z Polonią

W Ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda spotkali się z uczestnikami VI Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent RP objął zjazd Patronatem Honorowym.

– Dziękuję Wam za to, że na co dzień nas wspieracie, że bronicie dobrego imienia Polski, że prowadzicie w swoich krajach akcje, które tego dobrego imienia Polski mają bronić, że reagujecie. To bardzo wiele w przestrzeni międzynarodowej zmieniło – mówił Prezydent RP.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „oprócz wielu trudnych momentów, których doświadczyliśmy w związku z agresją Rosji na Ukrainę, nasi rodacy w kraju i poza granicami przyjęli wielu uchodźców z Ukrainy”. – Wiecie Państwo znakomicie, jaki efekt, także wizerunkowy, to wywołało. Mówiono mi wielokrotnie w czasie zagranicznych wizyt, gdy spotykałem się z rodakami, że jest to zupełnie nowa jakość w odbiorze Polski i Polaków – dodał.

Małżonka Prezydenta podziękowała Polonii z całego świata za niezwykłą solidarność z Ukrainą, za finansowe i materialne wsparcie. Jak przypomniała, na apele bardzo szybko zareagowała amerykańska Polonia.

– Ta pomoc została naprawdę dobrze wykorzystana – zapewniła Agata Kornhauser–Duda, przypominając, że dzięki temu udało się zorganizować na Ukrainę m.in. blisko osiemdziesiąt transportów z pomocą humanitarną.

WYG

Na podst. wspolnotapolska.org.pl; Kancelaria premiera

Fot. Agata Pawłowska / Polonija Agencja Informacyjna SWP: Kancelaria Premiera

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.10.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
09.12.2023

Mieszkanie

08.12.2023

Mieszkanie

07.12.2023

Pelet, Pellet

Dodaj nowe ogoszenie