19.07.2014

Pora na pomidora!

Zrównoważona dieta i ruch – czyli jak pokonać komórki tłuszczowe u dzieci.

Nadwaga i otyłość zostały określone jako najpoważniejsze choroby cywilizacyjne naszych czasów. Coraz częściej borykają się też z nimi dzieci i młodzież. Na szczęście, wiele zależy od rodziców
i opiekunów, którzy mogą wpływać na zwyczaje żywieniowe swoich pociech i w ten sposób zapobiegać wielu problemom zdrowotnym.

Komórki tłuszczowe, czyli adipocyty, formują się w organizmie już w życiu płodowym. Jednak nasz organizm może wyprodukować kolejne już w trakcie naszego dzieciństwa, dojrzewania i dorosłości. To, ile magazynów – komórek tłuszczowych – powstanie w naszym organizmie, zależy od sposobu odżywiania oraz stanu zdrowia.

Jakie są główne przyczyny nadwagi i otyłości?

 • Brak lub niedostateczna ilość aktywności fizycznej

Dzieci spędzają obecnie więcej czasu przed komputerem czy telewizorem, włączając w to porę posiłków. Siedząc przed telewizorem, koncentrujemy swoją uwagę na tym, co dzieje się na ekranie, przez co nie kontrolujemy ilości spożywanego pożywienia, czyli jemy po prostu więcej.

 • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe 

Bardzo często dzieci spożywają tylko śniadanie i obfite obiadokolacje, a między posiłkami podjadają słodycze, słone przekąski typu chipsy lub dania typu fast food, popijając je słodkimi napojami gazowanymi. Zapominamy m.in. o warzywach i owocach oraz naturalnych i zdrowych sokach.

 • Przekarmianie

Gdy jemy za dużo, komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość, a po osiągnięciu wartości maksymalnej w organizmie zaczynają tworzyć się nowe magazyny dla tkanki tłuszczowej.

 • Reklama

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), reklamy słodyczy czy niezdrowych przekąsek skierowane do dzieci mogą przyczyniać się u nich do rozwoju otyłości.

Jak sprawdzić, czy twoje dziecko ma prawidłową masę ciała?

Najprostszym sposobem jest systematyczna kontrola wskaźników rozwoju malucha. Pod uwagę powinniśmy wziąć wzrost, masę ciała oraz BMI (wskaźnik masy ciała) w odniesieniu do płci i wieku pociechy. Wszystkie te wskaźniki, odpowiednio ze sobą skorelowane, znajdziemy w tzw. siatkach centylowych. Kiedy zauważysz, że dochodzi do dużej dysproporcji w krzywych (np. wzrost dziecka znajduje się powyżej 75 centyla, a waga poniżej 10), powinna być to informacja, którą warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Inne niepokojące sygnały, na które rodzic również powinien zwrócić uwagę, to nagły przeskok do innego centyla czy duży spadek lub wzrost wagi– wyjaśnia Alicja Kalińska, Dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, ekspert kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”.

O nadwadze u dzieci mówimy wtedy, gdy wskaźnik BMI znajduje się pomiędzy 90-97 centylem,
a o otyłości – gdy wskaźnik BMI plasuje się powyżej 97 centyla.

Jakie mogą być skutki nadwagi u dzieci?

 • problemy ze snem i koncentracją
 • bóle kręgosłupa oraz stawów
 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca
 • problemy z układem oddechowym
 • zmniejszona wydolność fizyczna
 • zaburzenia hormonalne

Do prawidłowego przebiegu rozwoju naszych dzieci konieczny jest odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania. Im dieta jest bardziej urozmaicona, tym większą mamy pewność, że jest ona odpowiednio zrównoważona i naszym pociechom nie grożą niedobory pokarmowe, jak również wynikające z nich schorzenia i choroby. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się dania i produkty, które zastąpią słodkie czy słone przekąski, tak lubiane przez najmłodszych, w tym obowiązkowo warzywa i owoce. Będąc cennym nośnikiem witamin i składników mineralnych, stanowią smaczną i zdrową alternatywę dla dań typu fast food czy słodyczy. Spożywane regularnie, czyli kilka razy dziennie, wzmacniają odporność naszego malucha, dają mu siłę i dostarczają niezbędnej energii – podkreśla Kalińska.

O kampanii

W ramach IV edycji kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” zaplanowano działania skierowane zarówno do dzieci, jak i ich opiekunów: warsztaty warzywno-owocowe we współpracy z wybranymi przedszkolami oraz szkolenia dla kadry szkolnej w kilku miastach Polski, które poprowadzi specjalista ds. żywienia.

Na stronie internetowej www.poranapomidora.com można znaleźć informacje na temat walorów zdrowotnych warzyw i owoców oraz zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży, m.in.: jak rozpoznać niepokojące sygnały wzrostu masy ciała, jak wpływać na zmianę nawyków żywieniowych, a także porady eksperta dietetyka i przepisy na dania z warzywami i owocami dla najmłodszych.

Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

 

Więcej informacji na stronie internetowej:

www.poranapomidora.com

www.facebook.com/PoranaPomidora

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.02.2024

mieszkanie

27.02.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie