25.09.2013

Problem psychogeriatrii – ogólnopolska konferencja w Suwałkach

Blisko 150 osób, w tym psychiatrzy, psychologowie, terapeuci, pielęgniarki oraz kadra zarządzająca w opiece psychiatrycznej i przedstawiciele środowisk  zajmujących się opieką nad osobami starszymi, weżmie udział w konferencji pt. „Psychogeriatryczne i społeczne aspekty wieku podeszłego związane ze starzeniem się społeczeństwa” odbędzie się w dniach 26 – 28 września w Suwałkach.

Już za kilkanaście lat co trzeci mieszkaniec województwa podlaskiego przekroczy 65 rok życia. Nieuniknione zjawisko starzenia się społeczeństwa to nie tylko problem ekonomiczny, ale przede wszystkim społeczno – medyczny. To grupa, która będzie już wkrótce wymagała szczególnej opieki specjalistycznej związanej z dolegliwościami wieku starczego i narażona na schorzenia natury psychicznej. Na temat problemów związanych z opieką psychogeriatryczną będą dyskutowali specjaliści z całej Polski, podczas konferencji organizowanej przez Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

Konferencja pt. „Psychogeriatryczne i społeczne aspekty wieku podeszłego związane ze starzeniem się społeczeństwa” odbędzie się w dniach 26 – 28 września w obiektach suwalskiego szpitala psychiatrycznego i w centrum konferencyjnym Parku Naukowo – Technologicznego Polska – Wschód w Suwałkach.

W spotkaniu weźmie udział blisko 150 osób w tym psychiatrów, psychologów, terapeutów, pielęgniarek  oraz kadry zarządzającej w opiece psychiatrycznej i przedstawicieli środowisk  zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

- Starzenie się społeczeństwa  i coraz dłuższe okresy przeżycia to triumf współczesnego świata  ale jednocześnie jedno z największych wyzwań medyczno – społecznych. Jeśli uwzględnimy skalę tego zjawiska, które nas nieuchronnie czeka w niedalekiej przyszłości, stanie się jasne, że należy odpowiednio się do tego przygotować. Współczesna medycyna potrafi poradzić sobie z chorobami, które jeszcze nie tak dawno były uznawane za nieuleczalne. Wymaga to szerszego spojrzenia na problem wielu środowisk w tym ustawodawców  i  uruchamiania usług zapewniających opiekę nad pacjentem geriatrycznym i psychogeriatrycznym oraz  wdrażania kompleksowych programów terapeutyczno – leczniczych – mówi Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach.

Problem psychogeriatrii jest obecny w dyskusji środowiska medycznego już od pewnego czasu, ale nie jest – zdaniem organizatorów– dostatecznie społecznie nagłośniony. Jeszcze do niedawna, osoby starsze leczące się psychiatrycznie były stygmatyzowane w swoich środowiskach. W konsekwencji, pacjenci wymagający pomocy nie trafiali w odpowiednim momencie do specjalistów, ze względu na wstydliwość, jaka towarzyszy tym problemom. Ale - jak zapewnia dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego  - jakość opieki nad pacjentami geriatrycznymi w placówkach  psychiatrycznych uległa diametralnej zmianie.

- Osoby starsze, cierpiące na schorzenia psychiczne  nie mogą być pozostawione bez pomocy. Niestety, opieka ze strony nawet najbardziej kochającej i czułej rodziny, nie zastąpi tej specjalistycznej. Kłopoty z pamięcią  w chorobach  otępiennych i problem z samoopieką , to wszystko sprawia, że  codzienność staje się udręką i chorzy oraz ich rodziny  muszą być objęci profesjonalnym wsparciem – dodaje.

Dziś – jak zaznacza – dominuje opieka skierowana właśnie na pacjenta i jego dolegliwości – rozmowa z terapeutą, spotkania  wspierające dla chorych i ich rodzin, liczne zajęcia aktywizujące w tym terapia ruchowa i zajęciowa. To wszystko sprawia, że seniorzy i ich rodziny coraz chętniej zwracają się o pomoc.  Ale zdaniem Bożeny Łapińskiej,  to zaledwie część  potrzebujących, stąd też poprzez nagłośnienie zjawiska  na tym terenie chcemy pokazać możliwości opieki psychogeriatrycznej.

- Tematyka konferencji znajduje się w obszarze zainteresowań współczesnej psychiatrii, a także zgodnie z przyjętym kierunkiem rozwoju opieki w Polsce. Z uwagi na fakt, że województwo podlaskie jest regionem demograficznie najbardziej dotkniętym problemem starzenia się populacji w kraju, pragniemy aktywnie włączyć się w dyskusję dotyczącą rozwoju systemu opieki geriatrycznej i rozwiązań poprawiających jakość opieki nad osobami starszymi – zauważa organizator konferencji.


Konferencję rozpocznie czwartkowa prezentacja działalności suwalskiej placówki oraz realizowanych przez nią programów terapeutycznych   obejmującej leczenie, diagnostykę i wsparcie psychologiczne, pielęgnację, aktywizację ruchową , terapię zajęciową (czwartek 26 września od godziny 16.00)   Wystąpienia zaproszonych prelegentów będą miały miejsce drugiego dnia, w piątek  27 września w godzinach od 10.00 do 16.00 w centrum konferencyjnym Parku Naukowo – Technologicznego Polska – Wschód w Suwałkach, ul. Innowacyjna 1. Na zakończenie, w sobotę od 9.00 zaplanowano otwartą dyskusję panelową specjalistów i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pn. „Przywrócić aktywność”.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych autorstwa pacjentów szpitala psychiatrycznego  w Suwałkach a także  wystawa fotografii grupy  twórczej  działającej przy Suwalskim Ośrodku Kultury. Zdaniem  lekarzy zajęcia z malarstwa  czy fotografii to jeden z ważniejszych elementów terapeutycznych.

Należy dodać, że już o zainteresowaniu problemem świadczy potwierdzenie udziału  w konferencji  przedstawicieli władz  rządowych i  samorządowych oraz parlamentarzystów. Inicjatywę objęli także swoim  Patronatem Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałk oraz  Starosta Suwalski.  Wsparcia organizacyjnego  konferencji udziela Federacja Szpitali Polskich, która od dawna aktywnie włącza się w dyskusję nt. poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej w kraju.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie