25.01.2024

Rekordowa emerytura w Podlaskiem to połowa najwyższej w kraju. Są też groszowe emerytury

W Polsce jest ponad 6 mln emerytów. Przeciętna emerytura w kraju wynosi obecnie 3 479 zł brutto, jednak nie wszyscy otrzymują taką kwotę.

Ponad 25 tysięcy emerytów pobiera świadczenie w kwocie niższej niż 500 zł, a 180 tys. gwarantowaną emeryturę minimalną, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto.

- Najwyższą emeryturę wypłaca Oddział ZUS w Zabrzu. Jest to kwota 43 412 złotych miesięcznie brutto i otrzymuje ją mężczyzna, który przeszedł na świadczenie w wieku 86 lat ze stażem pracy ponad 62 lata - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego..

- W województwie podlaskim Oddział ZUS w Białymstoku nie wypłaca aż tak wysokich emerytur. Najwyższa przekazywana kwota brutto to 21 966 zł. Tak wysoki przelew w naszym regionie otrzymuje również mężczyzna, który na emeryturę przeszedł 8 lat później niż powszechny wiek emerytalny, czyli w wieku 73 lat, mając 57 lat stażu pracy  – dodaje Katarzyna Krupicka..

Drugą najwyższą emeryturę wypłacaną w województwie podlaskim pobiera 85-letni mężczyzna i jest to kwota 19 825 zł. Trzecie co  do wysokości świadczenie trafia do rąk również mężczyzny i wynosi 19 793 zł brutto.

- Z drugiej strony dla porównania warto wspomnieć o  najniższych świadczeniach. Najniższa emerytura w Polsce, którą wypłaca oddział ZUS we Wrocławiu, wynosi zaledwie 2 grosze. Pobiera ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, a  jego cała kariera zawodowa to 1 miesiąc działalności gospodarczej. W naszym regionie najniższą emeryturę w wysokości 13 groszy pobiera również mężczyzna. Na świadczenie przeszedł w wieku 65 lat, a jego staż pracy to zaledwie 26 dni umowy zlecenia na stanowisku betoniarz/zbrojarz -  dodaje rzeczniczka.

Dłuższa praca to wyższa emerytura

Warto dokładnie przemyśleć moment przejścia na emeryturę. Należy pamiętać, że im dłużej pracujemy przed przejściem na zasłużony odpoczynek zawodowy, tym więcej odprowadzimy składek i świadczenie będzie wyższe.

Każdy dodatkowy rok pracy zwiększa zgromadzony na naszym koncie kapitał, dochodzą też kolejne waloryzacje. W rezultacie  podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Ważne są również zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Jeden rok dłuższej pracy to nawet 15 proc. wyższe świadczenie. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę powoduje, że statystyczne średnie dalsze trwanie życia przyjęte do wyliczenia emerytury jest coraz mniejsze. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę.

Przed podjęciem decyzji o przejściu na świadczenie dobrze jest skonsultować się z doradcą emerytalnym w ZUS-ie lub podczas e-wizyty i poznać kwotę naszego przyszłego świadczenia. Możemy też sami ją wyliczyć korzystając z kalkulatora emerytalnego na PUE ZUS. Pełna wiedza na temat wysokości przyszłego świadczenia pozwoli w przemyślany sposób zdecydować o właściwym momencie skorzystania z uprawnień emerytalnych.

Oddział ZUS w Białymstoku

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie