04.05.2020

Rozmawiali premierzy Polski i Litwy. Rolnicy uprawiający pola za granicą muszą jeszcze poczekać

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni, w poniedziałek, 4 maja odbyła się wideokonferencja premierów Polski Litwy.

Premierzy omówili najważniejsze kwestie w agendzie obu krajów - wyzwania związane z koronawirusem i ożywienie gospodarcze, negocjacje w sprawie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej (UE), realizację regionalnych projektów infrastrukturalnych.

Z zadowoleniem przyjęto, że zdecydowane działania na rzecz zapobiegania pandemii na Litwie i w Polsce zaowocowały możliwością złagodzenia ograniczeń.

Saulius Skvernelis poinformował Mateusza Morawieckiego o czterostopniowym planie środków łagodzących kwarantannę przyjęty i jego wdrażanie: wznowione działanie placówek handlowych, zapewnienie większości usług kosmetycznych i medycznych, zezwolenie obywatelom na przekroczenie granicy kraj, od 10 maja, wznowienie usług lotniczych.

- Ważne jest, aby zapewnić koordynację w zakresie środków dotyczących kwarantanny w całym naszym regionie. Tylko w ten sposób unikniemy nowej fali pandemii. Szczególnie ważna jest ścisła współpraca Litwy i Polski w tej sprawie. Wspólnie zgodziliśmy się stworzyć warunki ułatwiające przemieszczanie się mieszkańców granicy przez granicę - podkreślił S. Skvernelis.

Biorąc od uwagę słowa premiera Litwy, że pierwszym krokiem może być wznowienie przepływu pracowników i studentów, na należy mieć nadzieję, że następnym będzie zwolnienie z obowiązku kwarantanny rolników z Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny.

Przypomnijmy, że od 4 maja w Polsce, osoby, które pracują lub uczą się w krajach sąsiednich UE (w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej), nie muszą przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny.

W przypadku Polski i Litwy przepis dotyczy zwolnienia z 14 dniowej kwarantanny w Polsce obywateli RP pracujących, wykonujących obowiązki służbowe, działalność zarobkową lub uczących się na Litwie oraz zwolnienia w Polsce z kwarantanny obywateli Litwy pracujących wykonujących obowiązki służbowe, działalność zarobkową lub uczących się w Polsce.

Rozważa się też otwarcie granic między państwami bałtyckimi od połowy maja br. i zniesienie przymusowej kwarantanny dla obywateli z UE.

Sprawy gospodarcze

Premierzy omówili także realizację projektu synchronizacji bałtyckiej sieci elektrycznej oraz ograniczenia dotyczące importowanej energii elektrycznej z krajów trzecich. Polski premier zapewnił o wsparciu nie tylko w tej sprawie, ale także w zakresie wymogów dotyczących bezpieczeństwa budowanej elektrowni jądrowej na Białorusi. Strona litewska od dawna uważa ją za niebezpieczną i zapewnia, że nie będzie importować z niej energii elektrycznej. Litewski rząd stara się nakłonić do takiego kroku i inne państwa z regionu.

Natomiast zagadnienie synchronizacji zostanie omówione na wspólnym spotkaniu premierów państw bałtyckich w środę, 6 maja br.

Podczas rozmowy uzgodniono potrzebę aktywnej koordynacji stanowisk w kwestiach objętych agendą europejską. Polityka spójności, wsparcie rolnictwa, tworzenie miejsc pracy to obszary wymagające europejskiej koncentracji finansowej w debacie na temat projektu budżetu UE na lata 2021-2027.

Premierzy obu krajów z zadowoleniem zauważyli pomyślne wdrażanie projektów szybkiej kolei Rail Baltica, drogi ekspresowej Via Baltica i polsko - litewskiego gazociągu.

- Inwestycje we wspólną infrastrukturę nadal będą priorytetem dla współpracy między naszymi krajami - powiedział Saulius Skvernelis.

 

WYG

Źródło i Fot: Kancelaria premiera Litwy

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie