20.09.2022

Rutka-Tartak. Pościg za kurierami przewożącycmi nielegalnych migrantów

Funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce-Tartak wspólnie z suwalskimi policjantami po pościgu zatrzymali dwóch kurierów, którzy przewozili w sumie 9 nielegalnych migrantów.

Wczoraj (19.09.2022 r.) patrol Straży Granicznej w miejscowości Sudawskie przystąpił do kontroli mazdy i citroena.  Kierowcy obu pojazdów zignorowali sygnały do zatrzymania się i oddalili się z dużą prędkością z miejsca kontroli. Powiadomiono patrole współdziałające oraz jednostki Policji. Mężczyzna na widok kolejnej blokady zjechał na pobocze i zaczął uciekać, po kilkuset metrach został zatrzymany w wyniku wspólnych działań Straży Granicznej i Policji w miejscowości Pobondzie.

- Jak się okazało, obywatel Gruzji w aucie na tylnym siedzeniu i w bagażniku przewoził 4 obywateli Iranu i obywatela Turcji. Z kolei kierowca citroena, który zawrócił z miejsca kontroli i ruszył w kierunku Litwy został zatrzymany po kilkuset metrach przez patrol współdziałający Straży Granicznej. Był to również obywatel Gruzji, który w swoim aucie w ten sam sposób przewoził 4 obywateli Iranu – informuje mjr Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

 

Przeprowadzona kontrola legalności pobytu wykazała, że wszyscy przewożeni cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Cudzoziemcy nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani. Po wykonaniu niezbędnych czynności zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.

Przewożący ich obywatele Gruzji usłyszą zarzuty za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo zostaną wszczęte postępowania administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu do kraju pochodzenia i otrzymają zakaz wjazdu do krajów Schengen na 5 lat. Odpowiedzą także za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za które zgodnie z kodeksem karnym grozi  do 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na odcinku granicy z Litwą zatrzymali już 105 pomocników w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.25.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.7132 4.8084
USD 0.00% 4.7908 4.8876
GBP 0.00% 5.3890 5.4978
CHF 0.00% 4.8793 4.9779
24.09.2022

MAGAZYNIER

23.09.2022

Tynki gipsowe

23.09.2022

Kierowca kat. C

Dodaj nowe ogoszenie