08.03.2014

Sejny chcą Muzeum Kresów

Trwa zbiórka podpisów wspierających społeczną inicjatywę lokalizacji w Sejnach, na bazie odbudowanych Sukiennic (wizualizacja na zdjęciu), Muzeum Kresów. „Niech Muzeum Kresów powstanie na Kresach w Sejnach” – czytamy w liście do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, bowiem pomysł budowy Muzeum Historii Polski, Muzeum Ziem Odzyskanych i Muzeum Kresów padł na lutowym kongresie PiS.

- Na lutowej konferencji PiS w dziedzinie kultury Jarosław Sellin (wiceminister kultury w rządzie PiS – dop. wł.) zapowiedział budowę Muzeum Historii Polski na 100. rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 r., utworzenie Muzeum Ziem Zachodnich i Muzeum Kresów w jednym z miast na wschodzie kraju – mówi Jan Stanisław Kap, burmistrz Sejn. – Uznaliśmy, że jeśli Muzeum Kresów ma powstać ma wschodnich rubieżach, to najlepszym miejscem są Sejny. Miasto wielu kultur, narodów, miasto kresowe Rzeczypospolitej w pełnym tego słowa historycznym i dzisiejszym znaczeniu.  Nie mamy wprawdzie wiedzy co do koncepcji lokalizacji Muzeum, ale my widzielibyśmy ej w odbudowanych sejneńskich sukiennicach. Jeśli byłoby w nich za mało miejsca, to dysponujemy też Pałacem Biskupim i  XVII-wiecznym Klasztorze Podominikańskim. To tylko nasz pomysł, nasza propozycja, którą poparło już wiele osób, instytucji, przedsiębiorstw i samorządów. Podpisy pod propozycją lokalizacji Muzeum Kresów w Sejnach zbierają członkowie Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz, co też ma swoją wymowę, Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna. Decyzja o lokalizacji Muzeum nie zależy od nas, ale nam zależy na lokalizacji muzeum u nas – podsumowuje burmistrz Sejn.  

„Ziemia Sejneńska jest ostatnim skrawkiem Kresów o nie zmienionym kształcie granicy od roku 1919, na głównym szlaku turystycznym i pielgrzymkowym do Wilna, Druskiennik,  Rygi, Grodna, Nowogródka, który pozostał Polsce.  – czytamy w liście burmistrza Sejn do prezesa PiS. -  w 2009 roku w 440-lecie podpisania Unii Lubelskiej odnowiliśmy uroczyście flagę i godło Rzeczpospolitej Obojga Narodów po 214 latach niebytu spowodowanego rozbiorami Polski. Dokonaliśmy tego wspólnie z Litwinami, Białorusinami (Rusinami) i Tatarami. ...”

W liście przedstawiona jest też historia sejneńskich Sukiennic, które po odbudowie mogłyby stać się siedzibą Muzeum Kresów.
„Historia obiektu sięga rok 1830 – pisze J. St. Kap.- Była wybudowana w stylu klasycystycznym ze smukłymi kolumnami, tworzącymi podcienie. Posadowiona w samym centrum miasta, między bazyliką i ratuszem. Sukiennice Sejneńskie był starsze od Sukiennic Krakowskich. W czasie II wojny światowej zostały spalone przez Niemców.”.

Pomysł odbudowy Sukiennic nabrał realnych kształtów przed sześcioma laty. Przeprowadzone w latach 2008-09 badania archeologiczne potwierdziły lokalizację Sukiennic. Pod koniec 2009 roku burmistrz, po wcześniejszym przyjęciu uchwały przez Radę Miasta, aktem notarialnym przekazał grunt pod odbudowę Sukiennic. W roku 2011 powstała dokumentacja budowlana, a 15.02.2013 Starostwo Powiatowe w Sejnach wydało pozwolenie na budowę obiektu.  

Fot. UM Sejny


udostępnij na fabebook
02.06.2016, 19:25:30

sammler@wp.pl

Witam, zrwracam się nie z komentarzem, a z zapytaniem- jak dalece są już zrealizowane prace z Muzeum? Jestem Sybirakiem synem poetki -sybiraczki Anny Rudawcowej. Wywiezieni zostaliśmy Grodna kwietnia 1940 r Chciałbym żeby coś z wspomnień po naszej sybirskiej i kresowej rodzinie zostało. Dlatego pytam czy już Wasze plany mają jakiś kształt realny? Przesłałbym to co mam z materiałów dotyczących naszych tułaczych losów. Pozdrawiam!

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.06.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie