11.01.2022

Sejny. Radni zadecydują o przystąpieniu miasta do spółki z firmą farmaceutyczną

W piątek, 14 stycznia odbędzie się pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta Sejny. W porządku obrad tylko jeden, ale jak ważny dla miasta punkt - podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki z udziałem miasta z firmą MT- Pharma.

W połowie grudnia 2021 roku burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski podpisał umowę inwestycyjną z inwestorem - MT Pharma sp.z.o.o. Był to efekt wszczętej w czerwcu 2021 roku procedury w celu wyłonienia inwestora do realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu produkcyjnego surowców farmaceutycznych w Sejnach. Zgłosiła się jedna firma. Po kilku rundach rozmów, 17 grudnia podpisano umowę inwestycyjną.

Umowa wraz z modelem biznesowym zostanie przedstawiony na piątkowej sesji Rady Miasta i to radni zadecydują o losie projektu. Ma to być wspólne przedsięwzięcie z miastem. Inwestor sfinansowałby budowę, załatwiałby sprawy formalne (dokumentacja projektowa, zezwolenie na budowę, itp.), a miasto wniosłoby aportem do spółki grunt znajdujący się opodal podstrefy ekonomicznej, a także zapewniłoby wsparcie w sprawach proceduralnych.

 Zakłada się, że miasto byłoby wspólnikiem mniejszościowym w spółce, a jego rola sprowadzałaby się do kontrolowania realizacji przedsięwzięcia zgodnie z umową z inwestorem. Kilka lat po rozpoczęciu funkcjonowania fabryki, przewiduje się zbycie udziałów miasta w tym przedsięwzięciu.

 - Potrzeba realizacji przedsięwzięcia wynika zarówno z dążenia do uzyskania tzw. lokalnej suwerenności lekowej, jak i polityki rozwoju miasta zakresie pozyskiwania inwestorów, zmniejszenia bezrobocia, dywersyfikacji struktury dochodów własnych oraz gospodarki nieruchomościami. Przedsięwzięcie inwestycyjne będzie realizowane poprzez spółkę celową, powołaną jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnikami będzie miasto oraz inwestor wybrany w postępowaniu, czyli spółka MT – Pharma, działający wspólnie na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej -  głosi uzasadnienie do projektu uchwały Rady Miasta.

MT-Pharma jest hurtownią farmaceutyczną, która rozpoczęła działalność w lutym 2016.  Działa także w zakresie wytwórczym i badawczym. Siedziba firmy mieści się w Krakowie jednakże działalność operacyjna prowadzona jest w Kutnie, ze względu na centralne położenie na mapie kraju. Hurtownia specjalizuje się w dystrybucji surowców do receptury aptecznej, utensyliów, a także suplementów diety.

Poprzez spółkę BeQ sp. z o.o. (spin-off MT-Pharma sp. z o.o., Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz podmiotów prywatnych w osobach prof. dr hab. Pawła Szymańskiego oraz dr Kamili Czarneckej) wykonuje także wszelkie analizy na potrzeby badawcze. Laboratorium zlokalizowane jest w Kutnie.

Jest szansa, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa w Sejnach zakładu produkcyjnego surowców farmaceutycznych, a także zostanie rozstrzygnięta kwestia przeniesienia do Sejn produkcji pewnych leków. Ten proces będzie realizowany równolegle z budową zakładu.

 

WYG

Fot. UM Sejny

Ilustracja: MT- Pharma

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4741 4.5645
USD 0.00% 3.9437 4.0233
GBP 0.00% 5.3827 5.4915
CHF 0.00% 4.3110 4.3980
22.01.2022

Pracownik biurowy

21.01.2022

OKAZJA

Dodaj nowe ogoszenie