09.08.2022

Sinice w Wigrach i Hańczy. Zakaz kąpieli co najmniej do środy

W minionym tygodniu Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach wykrył sinice w jeziorze Wigry i wydał decyzję o zakazie kąpieli w kąpielisku PTTK w Starym Folwarku. Zakwit sinic stwierdzono również w jeziorze Hańcza.

Jak informuje Wigierski Park Narodowy, po przeprowadzeniu 4 sierpnia przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Suwałkach wizualnego nadzoru jakości wody w kąpielisku PTTK w Starym Folwarku (jedynym miejscu na jeziorze Wigry mającym status kąpieliska), stwierdzono, że woda jeziora Wigry w tym miejscu nie jest przydatna do kąpieli, ze względu na nadmierny zakwit sinic.

- Tegoroczne zakwity sinic nie są zjawiskiem wyjątkowym. Powtarzają się okresowo podczas letnich upałów, a ich szczególne nagromadzenie pojawia się w strefie brzegowej jeziora zależnie od siły i kierunku wiatru - podkreśla Wigierski Park Narodowy.

Wytwarzane przez sinice toksyny mogą powodować gorączkę, podrażnienie skóry i błon śluzowych, wymioty i biegunkę, a nawet niewydolność oddechową oraz uszkodzenie wątroby. i nerek.

Opady deszczu oraz spadek temperatury najprawdopodobniej sprawią, że obserwowane wcześniej skupiska sinic zostaną rozproszone i jakość wody ulegnie poprawie.

Zakaz kąpieli w Wigrach obowiązuje do środy, ale jeśli zakwit sinic wciąż będzie się utrzymywał, zostanie przedłużony na kolejne dni.

O sinicach w jeziorze Hańcza poinformował również Suwalski Park Krajobrazowy. Na swoim profilu społecznościowym SPK ostrzega turystów, aby nie wchodzili do wody, jeśli na jej powierzchni zauważą niebiesko-mleczny kożuch.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Trefl Gdańsk

06.10.2022
21:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.06.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.7590 4.8552
USD 0.00% 4.7928 4.8896
GBP 0.00% 5.4483 5.5583
CHF 0.00% 4.8609 4.9591
Dodaj nowe ogoszenie