12.01.2022

Studniówki 2022. W weekend pierwsze bale. Dużo wątpliwości i reżim sanitarny

W cieniu szczepień, dezynfekcji i ministerialnych zarządzeń, ale będą. W najbliższy weekend w Suwałkach rozpoczynają się studniówki. Rok temu maturzyści nie mogli wziąć udziału w tym wyjątkowym balu.

W Suwałkach na „pierwszy ogień” pójdą maturzyści Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach oraz Zespołu Szkół Technicznych . Ich bale odbędą się w najbliższy piątek w Centrum Bankietowym Astoria w Suwałkach. W studniówce weźmie udział około 120 maturzystów ZS nr 6 oraz ponad 100 ZST, z gośćmi około 200 osób.

- Mamy nadzieję, że studniówka odbędzie się bez przeszkód, ale jesteśmy pełni obaw. Zgodnie z zarządzeniami minimum 30 procent uczestników studniówki musi być zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ale jak to sprawdzić? Nie możemy przecież nikogo legitymować. Czy młodzież ma bawić się w maseczkach? Też nie wiemy. Szukamy jeszcze odpowiedzi, dopinamy wszystko na ostatni guzik, ale nie chcielibyśmy przekładać balu – mówi Dariusz Polakowski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach.

Swoich obaw nie ukrywa również Lech Boniszewski, dyrektor ZST w Suwałkach.

- Organizatorami studniówki są rodzice. My jako szkoła nie możemy ani zachęcać, ani zabraniać organizacji studniówki, ale nie ukrywam, że gdyby studniówka miałaby odbyć się w szkole, nie wyraziłbym na nią zgody – mówi L. Boniszewski. – Lokale gastronomiczne mają jednak swoje procedury, muszą spełniać określone wymogi. Wiem, że od uczniów zbierane są deklaracje, czy byli zaszczepieni, czy nie, ale tak naprawdę nikt nie ma prawa ich zweryfikować. Wszyscy nauczyciele, którzy wezmą udział w studniówce są zaszczepieni. Niektóre studniówki - nie w Suwałkach, ale w naszym regionie, ze względów bezpieczeństwa odbędą się bez nauczycieli – mówi dyrektor ZST.

Na przełożenie studniówki na późniejszy termin zdecydowali się rodzice i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach. Studniówka, która miała odbyć się pierwotnie 7 stycznia, w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej została przeniesiona na 12 lutego. Tradycyjnie odbędzie się na terenie I LO.

Z kolei w najbliższą sobotę, 15 stycznia, w Centrum Bankietowym Astoria przy ul. Hubala odbędzie się studniówka maturzystów III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach.

- Będziemy przestrzegać ogólnie obowiązujących wymogów. W tym roku szkolnym mamy około 150 maturzystów w pięciu klasach, ale nie wszyscy wezmą udział w studniówce. Niektórzy nie są zainteresowani balem, niektórzy nie znaleźli partnerów albo nie chcą się zaszczepić, a jeszcze innych z kolei chęć udziału w studniówce zmotywowała do zaszczepienia się – mówi Alicja Węsierska – Kwiecień, dyrektor III LO w Suwałkach.

Jak podkreśla, studniówka odbędzie się w reżimie sanitarnym. Uczniów obowiązuje dezynfekcja rąk, maseczki.

- Sala w Astorii jest bardzo duża. Jej pracownicy bardzo dbają o przestrzeganie wszelkich niezbędnych zasad – podkreśla A. Węsierska – Kwiecień.  - Bal studniówkowy jest dla maturzystów bardzo ważny. To pewnego rodzaju rytuał przejścia – wejście w dorosłość. W ubiegłym roku studniówki nie było. Planowaliśmy bal maturzystów, ale ostatecznie nie doszedł on do skutku. Uczniowie po maturze nie są już tak związani ze szkołą. Wyjeżdżają, podejmują pracę, myślą o studniach. Sto dni przed maturą to najlepszy czas na taką imprezę. Było nam bardzo żal, że rok temu nie można było organizować studniówki – tłumaczy dyrektor III LO.

21 stycznia na studniówce bawić się będą uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej w Suwałkach. Jak mówi Jolanta Nikścin, dyrektor szkoły, w studniówkowym balu, który odbędzie się w Astorii, weźmie udział około stu uczniów z czterech klas oraz zaproszeni przez nich goście. Dzień później, również w Astorii,  odbędzie się studniówka maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.

- Mamy nadzieję, że nic złego się nie wydarzy i studniówka dojdzie do skutku – mówi Romuald Borkowski, dyrektor II LO. – W tym roku szkolnym mamy cztery klasy maturalne, to prawie 130 osób. Zdecydowana większość z nich jest zaszczepiona, a jeśli chodzi o nauczycieli to wskaźnik wyszczepienia wynosi około 95 procent. Studniówka zmotywowała uczniów do szczepień – dodaje.

Także 22 stycznia na studniówce bawić się będą maturzyści Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach. Na bal wybrali salę bankietową przy ul. Młynarskiego.

- Sala jest duża, uczniów stosunkowo niewielu, bo około 60, prawie wszyscy są zaszczepieni. Myślę, że będzie bezpiecznie – mówi Dorota Sierocka, wicedyrektor ZDZ w Suwałkach. – Na pewno nie będziemy wpuszczać osób postronnych, będziemy korzystać z materiałów dezynfekcyjnych.

W przedostatni weekend stycznia odbędzie się bal maturzystów Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, a 19 lutego studniówka uczniów Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Suwałkach. W balu, który odbędzie się w hotelu Loft, weźmie udział około 35 maturzystów oraz zaproszeni przez nich goście. 

 

fot. Suwalki24.pl; (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4741 4.5645
USD 0.00% 3.9437 4.0233
GBP 0.00% 5.3827 5.4915
CHF 0.00% 4.3110 4.3980
22.01.2022

Pracownik biurowy

21.01.2022

OKAZJA

Dodaj nowe ogoszenie