07.03.2024

Suwalszczyzna już w rządowym programie? Poseł przecina temat, ale podpisy są dalej zbierane

Po wczorajszym nagłośnieniu protestu suwalskiego samorządu i przedsiębiorców przeciwko braku Suwalszczyzny w przygotowywanym przez rząd programie dla obszarów przygranicznych, w Warszawie, gdzie akurat obraduje Sejm, zainterweniował poseł Jacek Niedźwiedzki.

Jego rozmowy w KPRM z przedstawicielami rządu, w tym z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Jackiem Protasem, przyniosły efekt.  

- Przesyłam bardzo dobre informacje z Sejmu dotyczące uwzględnienia powiatu suwalskiego, sejneńskiego oraz Suwałk jako miasta na prawach powiatu w programie rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych – informuje suwalski parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej (na archiwalnym zdjęciu od lewej).

- Dziś w południe Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało posłowi Jackowi Niedźwiedzkiemu wiadomość, że minister Jacek Protas pozytywnie rozpatrzył wniosek o dołączenie Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny do w/w programu. W związku z powyższym, także powiat suwalski, sejneński i miasto Suwałki otrzymają finansowe wsparcie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz rozwój społeczno-gospodarczy – komunikuje biuro posła Niedźwiedzkiego.

W oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie tych informacji, suwalski ratusz nadal prowadzi zainicjowaną wczoraj zbiórkę podpisów mieszkańców pod petycją w sprawie włączenia Miasta Suwałki oraz Powiatu Suwalskiego i Sejneńskiego do Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030.

- Dla nas, urzędników, najważniejszy jest "papier" - mówi Kamil Sznel, rzecznik prezydenta Suwałk. - Dopóki nie otrzymamy dokumentu, akcja będzie trwała.

W ciągu doby od uruchomienia Petycji na stronie internetowej zebrano ponad 700 podpisów.      

- Można też już podpisać petycję w formie "fizycznej" – zachęca ratusz. - Zapraszamy do siedzib Urzędu Miejskiego przy ul. Mickiewicza i Noniewicza, do Centrum Informacji Turystycznej w muszli Parku Konstutucji 3 Maja, Aquaparku i Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Interpelację do Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie złożył poseł PiS Jarosław Zieliński, który m.in. pyta  premiera o to,. "z jakich powodów Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, przygotowując Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030 pominęło w nim Miasto Suwałki oraz powiaty suwalski i sejneński, mimo że zostały one dotknięte podobnymi problemami, jak te samorządy, które mają otrzymać wsparcie w ramach tego Programu?" oraz "czy wyda Pan odpowiednie dyspozycje, aby Suwałki, Powiat Suwalski i Powiat Sejneński zostały włączone do powyższego Programu i mogły skorzystać z rządowego wsparcia dla ich rozwoju w imię bezpieczeństwa i dobrej przyszłości".   

 

WD

Fot. Archiwum UM Suwałki 

 

[06.03.2024] Wyborczy program rządu dla przygranicznych samorządów bez Suwalszczyzny?! Podpisz petycję

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie