15.10.2015

Światowy Dzień Mycia Rąk

15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony w 2008 roku przez UNICEF. To idealna okazja, aby podkreślić, jak bardzo ta zwykła codzienna czynność jest ważna dla naszego zdrowia. Jak pokazują badania marki Dettol, aż 80% infekcji przenoszonych jest przez dłonie. Zarazki, które na nich się znajdują, mogą przenieść się na pięć różnych powierzchni i na aż 14 osób .

Dlaczego warto myć ręce?

5 milionów – aż tyle bakterii może znajdować się na zaledwie jednym centymetrze kwadratowym naszej dłoni! Oczywiście, część z nich należy do tzw. fizjologicznej mikroflory skóry, wiec są dla nas niegroźne, ale na rękach przenosimy także chorobotwórcze bakterie, wirusy, grzyby pasożyty, z którymi nie ma żartów. Rotawirusy i norowirusy odpowiedzialne są za biegunki, gronkowiec złocisty powodujący zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, pałeczki Salmonella, Shigella, E. Coli czy nawet jaja tasiemca i owsika. Zakażenia i zatrucia pokarmowe, powodowane przez te drobnoustroje znane są jako choroby brudnych rąk. Co ciekawe, najwięcej potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów znajduje się nie w środkach komunikacji miejskiej czy w pracy, ale w naszym domu! Ulubionymi miejscami zarazków są kuchenne blaty, a także… pilot do telewizora[1]. Szczególną troską o czyste dłonie powinny być otoczone dzieci, których nauka od najmłodszych lat powinna obejmować również tematy właściwej higieny.

8 kroków do czystych rąk

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem na uniknięcie zarażenia bakteriami jest skuteczne mycie rąk. Niestety, jak pokazują badania, większość ludzi robi to przez zaledwie pięć sekund[2]! Tymczasem, droga do czystych rąk jest niezwykle prosta. Prawidłowo, mycie dłoni powinno trwać od około 40 sekund do minuty, czyli tyle czasu, ile trwa dwukrotne odśpiewanie „100 lat”.

1.      Zwilż ręce czystą, ciepłą, bieżącą wodą

2.      Nałóż niewielką ilość mydła

3.      Potrzyj dłonie jedna o drugą (z dala od wody)

4.      Potrzyj palce, kciuki i przestrzenie między palcami

5.      Potrzyj końce palców i paznokcie

6.      Potrzyj grzbiet każdej dłoni

7.      Opłucz ręce czystą, bieżącą wodą

8.      Osusz ręce czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym

Mycie rąk może być… zabawą!

W pierwszych miesiącach życia system odpornościowy dziecka dopiero się hartuje, dlatego trzeba bardzo uważnie podchodzić do kwestii higieny. Kiedy maluch już podrośnie, warto jak najszybciej wyrobić u niego nawyk częstego mycia rąk – również dla niego powinno stać się to rutyną. Dobrym pomysłem jest zamiana nauki higieny w zabawę. Czas mycia rąk warto odmierzyć rymowanką lub piosenką. Na rynku dostępne są również produkty, które pomogą w odpowiedni sposób zainteresować dziecko. Bezdotykowy dozownik marki Dettol sam odmierza odpowiednią ilość mydła na dłonie, a podczas mycia usuwa 99,9% zarazków, w tym bakterie Salmonelli i E.Coli oraz wirusy grypy[3].



[1] „Higiena rąk i otoczenia Polaków”, Raport marki Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka, 2010 r.

[2] „Higiena rąk i otoczenia Polaków”, Raport marki Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka, 2010 r.

[3] Mydło antybakteryjne Dettol to jedyne mydło na rynku, które zabija 99,9% zarazków, w tym bakterie E.Coli, Salmonelli i wirusy grypy. Na podstawie przeprowadzonych badań. Wyżej wymienione działanie jest charakterystyczne dla produktu biobójczego, a według danych AC Nielsen na dzień 31.12.2014 jest to jedyny dostępny na rynku produkt biobójczy. Produktów biobiójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu. Produkt może być używany przez dzieci o 3. roku życia.

 

Fot. naukawpolsce.pap.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.02.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
30.04.2024

Opel Corsa 2013

Dodaj nowe ogoszenie