08.03.2024

Szkoła Podstawowa w Poćkunach już oficjalnie ma salę gimnastyczną [zdjęcia]

W piątek, 8 marca miało miejsce uroczyste otwarcie sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Poćkunach. Co prawda uczniowie już z niej od niedawna korzystają, ale na oficjalne przecięcie wstęgi trzeba było poczekać, a przy okazji ocenić przebieg drugiego etapu rozbudowy szkoły.

Uroczystość zgromadziła liczne grono ważnych osób: kilku posłów, przedstawicieli wojewody, marszałka województwa podlaskiego, radnych sejmiku wojewódzkiego, samorządowców z powiatu sejneńskiego, w tym starostę i wicestarostę powiatu, burmistrza Sejn, radnych gminy Sejny i wielu innych.

Byli i ci najważniejsi – uczniowie, którzy przygotowali program artystyczny.

Sala gimnastyczna - niełatwa inwestycja

Na tę inwestycję czekano w Poćkunach i okolicznych wsiach z kilkadziesiąt lat.

Budynek szkoły Podstawowej w Poćkunach został wzniesiony pod koniec lat 60. ub. wieku i jako jeden z nielicznych takich obiektów w woj. podlaskim nie miał jeszcze sali gimnastycznej

Szkoła zyskała obecnie nie tylko wyposażoną salę gimnastyczną, ale także kilka nowych sal lekcyjnych.

Ta część inwestycji miała zostać zakończona już w 2022 roku. Jak wiadomo, wystąpił wówczas w całym kraju niedostatek materiałów budowlanych, rosły ich ceny. Wykonawca zwrócił się do samorządu gminnego o waloryzację kontraktu.

- Trudno mieć pretensje do wykonawcy. Sytuacja na rynku budowlana jest wszystkim znana. Gmina nie ma już z czego dokładać. W tym samym czasie do Urzędu wpływa wiele wniosków o remonty dróg. Są one naprawdę potrzebne, ale finansowa „kołdra” jest bardzo krótka. Będę zwracał się o pomoc jeszcze raz do Ministerstw Sportu, Edukacji z prośbą o kolejne wsparcie finansowe – wyjaśniał podczas sesji 30 września 2022r. wójt Dariusz Łostowski.

Radni nie byli jednak zbyt skłonni do takiego kroku. Ministerstwo Sportu nie dało dodatkowych pieniędzy. W międzyczasie ustawowo nałożono obowiązek waloryzacji kontraktów. W lipcu 2023 roku radni zgodzili się na wyasygnowanie dodatkowych pieniędzy na ten cel.

- Rząd dał taką możliwość, a nawet obowiązek, ale nie dał na to pieniędzy samorządom - mówił z goryczą podczas sesji wójt Dariusz Łostowski.

Radni gminy wiejskiej Sejny stosunkiem głosów 9 za przy 2 wstrzymujących się zwiększyli wówczas o 1,9 mln złotych wydatki na I etap rozbudowy Szkoły Podstawowej w Poćkunach. Prawie milion złotych wzięto z budowy dróg (gmina nie otrzymała rządowego dofinansowania na dwie inwestycje, więc w tym roku nie będzie ich robić), a drugie tyle, to nowy kredyt. Łącznie zadłużenie gminy wzrosło do 3,2 mln zł.

Pierwszy etap to planowane wcześniej 10 milionów złotych na budowę sali gimnastycznej i sal szkolnych. Niestety, trzeba dołożyć jeszcze prawie 2 mln zł.

Nowa sala - nowe wyzwania dla gminy

Nowe sale to radość dla uczniów i nauczyciele, ale i nowe wyzna dla gminy. Bardzo wzrosły rachunki za energię elektryczną. Miesięcy nie trzeba wydać 15 -17 tysięcy złotych. Stąd też wójt Dariusz Łostowski już myśli o pozyskaniu funduszy na instalację fotowoltaiczną. Szacowany koszt to ok. 250 tysięcy złotych.

Poćkuny II etap - przedszkole i żłobek

Przy okazji rozbudowy szkoły podstawowej w Poćkunach zaplanowano także przedszkole na 25 osób oraz żłobek na 15 miejsc. To właśnie II etapie inwestycji. Powinien zostać ukończony do 31 sierpnia 2024 roku.

- Rozbudowa szkoły w Poćkunach jest konieczna - mówił podczas jednej z sesji Rady Gminy wójt D. Łostowski. - Potrzebne są bowiem także pomieszczenia lekcyjne, stołówka, świetlica. Przy okazji chcemy uporządkować teren, boisko, aby uczniowie mogli z nich korzystać nie tylko podczas lekcji, ale także po nich, np. w oczekiwaniu na autobus szkolny.

Dzięki rozbudowie Szkoła Podstawowa w Poćkunach będzie trzy razy większa, powstanie m. in. biblioteka, stołówka, nowych pięć klas, przedszkole na 25 osób oraz żłobek na 15 miejsc. - Mamy nadzieje - dodawał wójt Łostowski - że dzięki temu zwiększy się liczba dzieci w szkole w Poćkunach. Żłobkowicze i przedszkolaki, które przyjdą do tych placówek, zapewnie będą uczęszczać i do szkoły, a to oznacza większy „koszyk” oświatowy”. Przyjdą do budynku w wieku 3 lat, a wyjdą z niego w wieku 15 lat - mówi obrazowo wójt D.Łostowski.

W marcu 2024 roku wójt Dariusz Łostowski informował radnych, że żłobek trzeba planować już na 30 dzieci. Takie jest zainteresowanie rodziców, takie są potrzeby.

Na budowę przedszkola z zagospodarowaniem terenu przy szkole w Poćkunach gmina otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 6 715 000, 00 zł plus 400 tys. zł od samorządu wojewódzkiego. Całkowity przewidywalny obecne koszt to 8 mln zł.

Trochę pieniędzy dało w kwietniu 2023 roku też Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłorocznym rozdaniu programu gmina Sejny otrzymała 610.507,52 zł na tworzenie żłobka orz oraz 451.440 zł na jego funkcjonowanie.

Zgodnie z pierwotnymi szacunkami cała inwestycja ( I i II etap) miała kosztować 18 milionów złotych, z czego 10 milionów to koszt budowy sali gimnastycznej i sal szkolnych, a 8 milionów złotych to koszt budowy pomieszczeń na potrzeby przedszkola i żłobka. Łączne dofinansowanie ze środków rządu i województwa wynosi 13 milionów złotych. Wiadomo, że będzie drożej.

- Gdybyśmy inwestycji nie rozpoczęli w 2021 roku, to pewnie już w ogóle jej nie było. Ważne, że ta budowa została rozpoczęta. Już obecnie są liczne przykłady samorządów, które rezygnują z inwestycji, których jeszcze nie zdążyli rozpocząć i zewnętrznego ich dofinansowania, bo nie są w stanie udźwignąć rosnących kosztów inwestycji - mówił wójt gminy już jesienią ub. roku podczas wmurowywania kamienia węgielnego pod II etap inwestycji.

Obecnie w szkole uczy się 150 dzieci.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie