16.03.2024

Teresa Ogórkis i Julia Sewastynowicz z ZSCKR w Sejnach najlepsze w konkursie Gotuj z klasą [zdjęcia]

O zwycięskie laury rywalizowały w piątek, 15 marca zespoły z 14 szkół średnich z regionu, a wszystkim uczestnikom finału pogratulował Marszałek Artur Kosicki.

Dania oceniała kapituła konkursowa, w której skład, oprócz mistrzów kuchni, wchodzili także Izabela Smaczna-Jórczykowska – dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej oraz Robert Jabłoński – dyrektor Gabinetu Marszałka.

Od rana w Podlaskiej Akademii Kulinarnej w Białymstoku, gdzie odbywał się finał, duch rywalizacji unosił się w powietrzu tak samo, jak i zapach lokalnych przypraw i ziół. Było o co walczyć, bo nagrodą główną za trzy pierwsze miejsca, był staż w warszawskiej restauracji „Platter by Okrasa”.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się wygrać. Emocje są nie do opisania. Pomimo trudności udało nam się wypracować nasze danie tak, że nie tylko wyszło super, ale nawet wygrało – mówiła po ogłoszeniu wyników Julia Anna Sewastynowicz.

Wtórowała jej Teresa Ogórkis.

– Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku. Na przygotowania nie miałyśmy przesadnie dużo czasu, bo tu egzaminy zawodowe, tu matura, a mimo to nam się udało. Dla mnie, jak i dla Julii staż jest czymś pięknym, można nawet powiedzieć, że spełnieniem marzeń – dodała z entuzjazmem.

Właśnie ten entuzjazm, radość i młodzieńcza fantazja, zrobiły na Karolu Okrasie szczególne wrażenie.

– Wy wszyscy jesteście wygranymi. Macie pasję i umiejętności, które z pewnością możecie przekształcić w biznes. Nie ma lepszej inwestycji niż w nas samych. Wasze dzisiejsze uczestnictwo w tej inicjatywie jest tak samo ważne z perspektywy województwa, jak i dla was prywatnie. Musicie to pielęgnować – mówił do młodych kucharzy Karol Okrasa.

Opiekunkami uczennic z Sejn są panie Anna Kaźmierczak i Barbara Szczęsnowicz.


Finałowe zmagania podzielono na dwie tury po 7 zespołów. Zadaniem każdej drużyny było przygotowanie dwudaniowego posiłku złożonego z zupy i dania głównego. Punktacja była liczona tak samo, jak w przypadku, wyłaniającego finalistów, etapu szkolnego. Liczyły się walory smakowe, estetyka, a także związek z lokalną tradycją i udział w daniu produktów z listy produktów tradycyjnych prowadzonych przez ministra rolnictwa.

Oprócz nagrody głównej w postaci stażu zwycięzcy otrzymali także sprzęt AGD oraz inne nagrody.

Źródło i fot: UMWP, ZSCKR Sejny

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie