05.10.2013

Tropem Mickiewicza i Paca

W dniach 2-3 października 2013 r. 28 przedstawicieli samorządów powiatu suwalskiego i województwa podlaskiego w Białymstoku oraz działaczy kultury i historyków z regionu przebywało w wybranych obiektach historycznych na Białorusi: Różance (związana z rodem Paców) oraz Nowogródku – związany z Adamem Mickiewiczem, jednym z najważniejszych wieszczy epoki romantyzmu (hrabia Pac uwieczniony w „Panu Tadeuszu”), gdzie wzięli udział m,in. w obchodach 75-lecia otwarcia Muzeum A. Mickiewicza.

W nowogródzkim Muzeum miała miejsce prezentacja spektaklu pt. „Miłości żar ognisty” na motywach twórczości Mickiewicza, w reżyserii Joanny Łupinowicz, a wystąpił Teatr Seniora „Zgryz” (działający przy Suwalskim Ośrodku Kultury i Uniwersytecie III wieku). W Nowogródku zwiedzano też pozostałe obiekty i miejsca związane z A. Mickiewiczem, w tym znane z twórczości Wieszcza jezioro Świteź. W drodze do Nowogródka program przewidział zwiedzanie Bohatyrowicz (grób Jana i Cecylii oraz powstańców styczniowych) oraz Różanki k. Szczuczyna (jedno z dóbr L.M. Paca).


Rozmawiano też z przedstawicielami tamtejszych władz samorządowych o wspólnych projektach. - Powiat suwalski zarządza resztką pałacu Ludwika Michała Paca w Dowspudzie koło Raczek. To jeden ze słynnych pałaców, wiążących się z hasłem "wart Pac pałaca, a pałac Paca" i jeden z najcenniejszych obiektów na całej Suwalszczyźnie. Niestety, znajduje się w złym stanie i konieczne jest pilne znalezienie środków na jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. Szukamy środków we wszelkich programach, także we współpracy ze stroną litewską czy białoruską" - powiedziała „Wilnotece” Beata Chełmicka-Bordzio ze starostwa powiatowego w Suwałkach.

„Samorząd powiatu suwalskiego chciałby zawrzeć porozumienie w sferze kultury, turystyki i inwestycji z samorządem białoruskim. Samorząd rejonu nowogródzkiego już bardzo przychylnie podszedł do tej propozycji. Dzięki porozumieniu wspólnie korzystalibyśmy ze środków unijnych na rozwój infrastruktury i zabezpieczanie dziedzictwa" - informowała B. Chełmicka-Bordzio

Inicjatorem wyprawy, zorganizowanej w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 pod hasłem "Z wizytą u Mickiewiczów i Paców", było starostwo powiatowe w Suwałkach.

(jw.)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.02.2024

Spawacz-Ślusarz

21.02.2024

Kierownik Budowy

Dodaj nowe ogoszenie