21.01.2014

Uwaga! Idzie duży mróz

Najbliższe dni, a zwłaszcza noce będą bardzo mroźne. W województwie podlaskim temperatura w nocy może spaść do -18 stopni, a w nocy ze środy na czwartek nawet do -20 stopni Celsjusza.

Wojewoda podlaski prosi o czujność i pełną mobilizację. O to by zwracać uwagę na samotnie mieszkających sąsiadów, na osoby chore i w starszym wieku, jak też na bezdomnych napotkanych na ulicy, czy choćby na klatce schodowej.

Osoby potrzebujące pomocy powinny dzwonić pod numer ratunkowy 112 lub korzystać z bezpłatnej infolinii 800 444 989.

Dyżurujący pod tym numerem pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformują, gdzie można znaleźć pomoc. W ostatnich dniach takich telefonów pracownicy Centrum odebrali kilkanaście. Warto pamiętać, że jeden telefon może uratować komuś życie.

Wojewoda podlaski apeluje o  odwiedzanie osób mieszkających samotnie, starszych i  schorowanych. Chodzi o to, by sprawdzić czy mają ciepło w domach, czy mają zapas opału, czy nie brakuje im pożywienia.   

Przed wystąpieniem mrozów należy uszczelnić drzwi i okna, zrobić zapasy żywności, lekarstw, zorganizować zastępcze źródło światła i ogrzewania – zabezpieczyć się w latarki i świece. Nie należy niepotrzebnie wychodzić z domu, zwłaszcza po spożyciu alkoholu. Spacery i wieczorne wizyty lepiej odłożyć na później. Nie wolno wchodzić na lód, na nie do końca poznane trasy. Przed wyjściem z domu trzeba się bardzo ciepło ubrać – wziąć czapkę, szalik, rękawice, najlepiej zdjąć metalową biżuterię, a twarz posmarować tłustym kremem. Nie należy wychodzić na mróz głodnym.

Najlepiej pozostać w domu, ale jeśli już podróż jest konieczna, to trzeba zatankować do pełna. Zaopatrzyć się w koce i folię termoizolacyjną, dodatkową żywność i termos z ciepłym napojem. Jeżeli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, trzeba dojechać do najbliższych siedzib ludzkich i się zatrzymać. 

Jeśli w samochodzie znajduje się więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę. Należy okryć się kocem lub śpiworem. Dla utrzymania ciepła wskazane jest siedzenie współpasażerów blisko siebie.

Przy odmrożeniach kończyn trzeba je zanurzyć w letniej wodzie o temperaturze ciała. Na inne części ciała nakładać ciepłe (nie gorące) okłady. Nie wolno podawać alkoholu osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem, w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia. Trzeba też unikać podawania kawy i leków, a przypadku podejrzenia o odmrożenie którejś z części ciała, natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 

udostępnij na fabebook
21.01.2014, 20:04:02

Anonim

Najlepiej pozostać w domu czyli do szkoły też mam nie iść rozumiem :)

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie