13.04.2021

Via Carpatia - Via Baltica. Czwarty wariant łącznika to droga ekspresowa Białystok - Suwałki

Walka trwa, ale jesteśmy już w grze. Włączyliśmy się do gry o “ósemkę”. Teraz musimy ją wygrać wspólnym, społecznym wysiłkiem - w ten sposób poseł Robert Tyszkiewicz odniósł się we wtorek do najnowszego z rozpatrywanych wariantów łącznika Via Carpatii i Via Baltiki.

Podczas konferencji prasowej, zwołanej z samorządowcami z województwa podlaskiego - Leszkiem Cieślikiem (radny miasta Augustowa, były burmistrz), Jackiem Niedźwiedzkim (wiceprzewodniczący Rady Miasta Suwałki) i Jowitą Chudzik (radna Miasta Bialegostoku), przewodniczący podlaskich struktur PO Robert Tyszkiewicz przedstawił nowe informacje dotyczące możliwości przebudowy trasy S8 na odcinku Białystok - Suwałki do standardu drogi ekspresowej.

Robert Tyszkiewicz mówił, najważniejszą obecnie decyzją, która wpłynie na sieć dróg ekspresowych w naszym województwie jest to, jaki obrany zostanie wariant łącznika między Via Carpatią a Via Balticą. Trzy rozpatrywane do tej pory warianty uwzględniały jedynie ich przebieg na drodze S16 (Ełk - Knyszyn).

Poinformował także, że w odpowiedzi na wystosowaną przez niego interpelację, Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że rozpatrywany jest także czwarty wariant łącznika między Via Baticą a Via Carpatią, prowadzony korytarzem Raczki - Augustów - Korycin. Podkreślił, że jest to bardzo istotna informacja dla naszego regionu, choć niczego jeszcze nie przesądza.

Robert Tyszkiewicz zapowiedział, że odpowiedź na swoją interpelację, wraz z apelem o dalszą aktywność prześle do wszystkich samorządów i organizacji przedsiębiorców w województwie, bo jest to - jak stwierdził - kluczowy moment dla całego regionu.

Leszek Cieślik zaapelował, aby zintensyfikować nacisk na GDDKiA oraz stronę rządową. Ocenił, że tylko w ten sposób można doprowadzić do wyboru i skutecznej realizacji pożądanego przez mieszkańców województwa wariantu, Podkreślił, że trasa S8, łącząca Biaystok z Augustowem i dalej Suwałkami jest “kręgosłupem” województwa. Realizacja tej inwestycji ma w jego ocenie kluczowe znaczenie m.in. dla rozwoju turystyki w regionie.

Jacek Niedźwiedzki podkreślił, że wariant łącznika po trasie S8 jest zdecydowanie korzystniejszy niż rozpatrywane do tej pory korytarze wiodące po S16. Przypomniał, że jest nie tylko krótszy, ale i mniej ingerujący w środowisko.

Jowita Chudzik podkreśliła, że także Rada Miasta Białystok przyjęła stanowisko, w którym opowiedziała się za wykorzystaniem trasy S8 jako łącznika między międzynarodowymi szlakami Via Carpatia i Via Baltika. Podkreśliła także, że muszą zostać podjęte zdecydowane dzialania, by wywrzeć presję skutkującą wyborem tego tego wariantu.

W ostatnich miesiącach samorządy z województwa podlaskiego przyjmowały stanowiska, domagając się poprowadzenia łącznika w korytarzu drogi S8 na trasie Raczki - Augustów - Korycin. Poseł Tyszkiewicz podkreślił, że ponad partyjnymi podziałami takie stanowisko, autorstwa suwalskiego posła PiS Jarosława Zielińskiego, przyjęli jednogłośnie także członkowie Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego.

"Podlaski Zespół Parlamentarny wnosi o uzupełnienie sieci dróg szybkiego ruchu w województwie podlaskim o budowę odcinka Białystok – Augustów według parametrów drogi ekspresowej i podjęcie przez Radę Ministrów stosownej korekty rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg krajowych. We wcześniejszych planach odcinek ten przewidziany był jako droga ekspresowa, lecz zostało to zmienione rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 października 2009 roku (Dz. U. Nr 187, poz. 1446) w związku ze zmianą przebiegu dróg ekspresowych, w tym trasy Via Baltica. Grozi to w przyszłości wykluczeniem komunikacyjnym znacznej części obszaru województwa podlaskiego. Droga krajowa nr 8 w ramach budowy dróg ekspresowych w Polsce powinna zostać przebudowana do parametrów drogi szybkiego ruchu wzdłuż całego jej przebiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Przypomnijmy, że pod petycją w sprawie drogi ekspresowej między Suwałkami a Białymstokiem zainicjowaną przez młodych suwalczan podpisało się prawie 6 tysięcy osób z regionu.

Podpisy trafiły już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

W grudniu 2020 r. na wniosek przewodniczących klubów Rady Miejskiej i Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk Radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie poparcia budowy drogi Via Carpatia (S-19) po trasie przebiegu DK Nr 8 i połączenia jej z Via Baltica (S-61) w miejscowości Raczki.

Na początku lutego br. samorządowcy z północno - wschodniej części województwa oraz przedsiębiorcy reprezentujący organizacje gospodarcze podpisali w Augustowie wspólne stanowisko w sprawie przebiegu łącznika tras Via Carpatia i Via Baltica poprzez rozbudowę do standardów drogi ekspresowej obecnej drogi krajowej nr 8: Raczki – Augustów – Białystok.

W połowie lutego do premiera Mateusza Morawieckiego zostało skierowane stanowisko zarządu powiatu suwalskiego i wójtów suwalskich gmin za przebudową Ósemki w drogę ekspresową po trasie przebiegu DK Nr 8.

Pod koniec lutego br. podczas sesji Rady Powiatu Sejneńskiego radni jednogłośnie przyjęli stanowisko o potrzebie budowy drogi ekspresowej Białystok- Augustów - Raczki.

Na początku marca br. stanowisko w sprawie budowy drogi ekspresowej na odcinku Białystok -Augustów – Raczki przyjęła także rada Gminy Puńsk.

- W trosce o zrównoważony rozwój północno-wschodniej części Województwa Podlaskiego oraz zapewnienia szybkiej i bezpiecznej komunikacji, Rada Gminy Puńsk wnioskuje o zaprojektowanie a następnie przebudowę drogi krajowej DK Nr 8 na odcinku Białystok – Augustów – Raczki, do kategorii drogi ekspresowej (S) w wariancie 2+2. Za budową drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów – Raczki przemawia wiele argumentów natury gospodarczej, środowiskowej i społecznej. Dla mieszkańców naszej gminy droga DK Nr 8 stanowi jedyny szlak komunikacyjny łączący ze stolicą województwa - Białymstokiem, będącym ośrodkiem administracyjnym, naukowym, medycznym oraz kulturalnym. Wnioskowana koncepcja budowy drogi ekspresowej zapewni spójny, bezpieczny i funkcjonalny układ komunikacyjny Województwa Podlaskiego, zapewniając równocześnie rozwój gospodarczy oraz pełne wykorzystanie walorów turystycznych i krajobrazowych regionu. Zwracamy się do Rządu Rzeczypospolitej o ujęcie w planach układu komunikacyjnego Województwa Podlaskiego przebudowy drogi DK 8 na odcinku Białystok – Augustów – Raczki jako kluczowej trasy komunikacyjnej łączącej północą i południową część naszego Województwa -czytamy w uchwale rady.

Innego zdania są samorządy z powiatów monieckiego i grajewskiego. Trwa tam zbierane są podpisy poparcia dla S16 Knyszyn-Ełk.

Swój wariant proponują także ekolodzy, którzy nie zgadzają się na budowę ekspresówki na bazie drogi krajowej 65, bo przecinałaby ona Biebrzański Park Narodowy.

 

WYG

Żródło i fot.: PO i GDDKiA

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4828 4.5734
USD 0.00% 3.7055 3.7803
GBP 0.00% 5.2084 5.3136
CHF 0.00% 4.0919 4.1745
Dodaj nowe ogoszenie