17.09.2022

W Wilnie wmurowano kamień węgielny pod budowę filii Uniwersytetu w Białymstoku [zdjęcia]

Premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami rządu przybył w piątek do Wilna, gdzie odbywają się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.

W konsultacjach udział biorą przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, obrony, aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii, finansów, edukacji i nauki, zdrowia, rodziny i polityki społecznej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.

Jednym z elementów wizyty było wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę siedziby wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku. Udział w uroczystości podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego wziął  udział minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Na budowę MEiN przeznaczyło 30 mln zl.

Jest to pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. Jednocześnie pierwszy zamiejscowy wydział uczelni polskiej poza granicami kraju.

– Powstanie Filii Uniwersytetu jest ważnym wydarzeniem w relacjach polsko-litewskich na płaszczyźnie edukacji i nauki. Cieszymy się, że Uniwersytet w Białymstoku, jako jedyny w Polsce ma swoją filię poza granicami kraju. Ma to szczególne znaczenie dla Polaków na Litwie – podkreślił podczas wystąpienia minister Przemysław Czarnek.

W uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego udział wzięli m.in. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Gintautas Jakštas, Wiceminister w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Sportu Litwy i prof. dr hab. Roberta W. Ciborowski Rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Nowa siedziba wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku

– Wmurowanie kamienia na placu budowy, oznacza że w niedługim czasie powstanie tu piękny budynek, taki jak ten przedstawiony na zdjęciach. Budynek, który będzie kosztował ok. 35 mln zł, z czego blisko 30 mln zł to dotacja z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki – powiedział minister.

Ze względu na problemy lokalowe podjęto decyzję o wybudowaniu nowej siedziby Filii Uniwersytetu. Inwestycja wraz z całą infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu powstanie przy ul. Aguonu 22 (Makowa) w Wilnie na terenie należącym do Filii Uniwersytetu w Białymstoku. Ma to być czterokondygnacyjny budynek z mansardą i piwnicą o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. mkw. Budynek ma być gotowy w drugiej połowie 2024 roku. Będzie tam się mogło kształcić około 300 studentów.

Filia Uniwersytetu w Białymstoku

Od 2007 r. w Wilnie funkcjonuje Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku, na którym w ramach studiów licencjackich studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce, a od 2014 roku również na studiach II stopnia na kierunku ekonomia. Do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 840 absolwentów.

– Siedzibę budujemy, by kształciła młodych Polaków na Litwie również w zakresie pedagogiki. O tym będziemy rozmawiać dzisiaj z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Nauki i Sportu Republiki Litewskiej – dodał minister.

O innych rozmowach i ustaleniach będziemy informować na bieżąco.

 

 

Źródło i fot: MEN RP

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.25.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.7132 4.8084
USD 0.00% 4.7908 4.8876
GBP 0.00% 5.3890 5.4978
CHF 0.00% 4.8793 4.9779
24.09.2022

MAGAZYNIER

23.09.2022

Tynki gipsowe

23.09.2022

Kierowca kat. C

Dodaj nowe ogoszenie