19.05.2023

Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach będzie miał nową halę. Dotacje także dla Augustowa i Gib

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wyniki pierwszego naboru do programu Olimpia, w którym samorządy otrzymały dofinansowanie do budowy 360 pełnowymiarowych hal sportowych lekkiej konstrukcji.

Program ma poprawić dostęp do infrastruktury sportowej zwłaszcza dzieciom, umożliwić sportowy rozwój młodzieży i aktywność fizyczną dorosłym. Został nazwany Olimpia z racji na przypadające w 20024 roku 100-lecie pierwszego występu polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich.

Dotacja może wynieść nie więcej niż 70 proc. wydatków związanych z realizacją zadania.

Program dofinansowuje dwa rodzaje inwestycji. Jednym z nich jest budowa zadaszenia o stałej konstrukcji na już istniejącym boiskiem wielofunkcyjnym. Takie zadanie będzie realizowała Gmina Giby w Szkole Podstawowej w Gibach i otrzymała na to 1,099 mln zł.

Drugi rodzaj inwestycji to  budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji. Powiat Augustowski otrzymał dotacje w wysokości 2,420 mln zł na budowę hali przy II Liceum Ogólnokształcącym, a Miasto Suwałki 2,450 mln zł na nową halę przy Zespole Szkół Nr 4, popularnym Ekonomiaku, w której miejsce znajdzie także laserowa strzelnica.

Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach liczy ponad 500 uczniów i 70 pracowników, ktorzy do dyspozycji mają tylko małą salę gimnastyczną i boisko asfaltowe. Po opracowaniu dokumentacji, asfalt zostanie zdjęty, powstanie nowe boisko wielofunkcyjne o nawierzchni z poliuretanu o wymiarach pola gry 20 m x 40 m z lekkim zadaszeniem łukowym do 800 m 2 o konstrukcji samonośnej i wysokości nad polem gry 8 m.

Obiekt wyposażony zostanie w instalację elektryczną i oświetlenie wewnętrzne z oprawami LED, instalację fotowoltaiczną, instalację grzewczą zasilaną paliwem gazowym oraz instalację wentylacji i klimatyzacji. Zostanie wykonane zaplecze sanitarno-szatniowe o powierzchni ponad 100 m2. W hali znajdzie się mobilna strzelnica laserowa (wirtualna) na minimum 4 stanowiska strzeleckie. Zostanie zakupione wyposażenie i sprzęt sportowy.

Minister sportu już zapowiedział ogłoszenie kolejnego naboru w czerwcu. W tym roku do samorządów ma trafić 800 mln, a w przyszłym 1,2 miliarda zł.

 

Warianty wykonawcze przyszkolnych hal OlimpiaWśród wariantów wykonawczych hal Olimpia dopuszczalne są:

- zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową;

- zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową;

- zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej.

Pierwsze dwie technologie polegają na budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej z drewna klejonego warstwowo nad całą powierzchnią boiska wielofunkcyjnego. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą łuków nakrytych wielowarstwową powłoką membranową (np. z PCV). Zaletą tego typu technologii może być zastosowanie rozsuwanych kurtyn/żaluzji po bokach hal, co pozwala latem zapewniać naturalną wentylację i de facto warunki gry na świeżym powietrzu.

Trzecim wariantem jest metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja tego typu wykorzystuje powłoki wykonane z łączonych ze sobą prefabrykowanych profilowanych modułów metalowych.

Hale powinny być wzniesione nad boiskami wielofunkcyjnymi o nawierzchni poliuretanowej lub z krótkiej trawy przeznaczonej dla takich boisk. Przy projektowaniu należy również rozważyć zasadność budowy zaplecza szatniowo-sanitarnego czy też łącznika ze szkołą, przy której powstać ma hala.

 

WD

Żródło i wizualizacje: Ministerstwo Sportu, UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.03.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie