Festiwal "Wigrosfera" po raz 1. zimą połączy muzykę z naturą Suwalszczyzna to magiczne miejsce, zwłaszcza zimą. Chcąc uchwycić tę wyjątkową atmosferę spowitych śniegiem lasów i pól, Festiwal Wigrosfera powraca w swojej zimowej odsłonie!
Właśnie na Suwalszczyźnie, 14 grudnia 2024 roku, o godz. 19:00 w Muzeum Wigier w Starym Folwarku odbędzie się wyjątkowe wydarzenie multidyscyplinarne.
Organizatorzy – Fundacja Art-S.O.S Alicji Roszkowskiej, Adam Roszkowski, Jan Roszkowski oraz Paweł Kapica – serdecznie zapraszają na spotkanie z muzyką i opowieścią. Na festiwalowej scenie wystąpią dwa zespoły związane z Suwalszczyzną i nowoczesną sztuką interpretacji muzyki klasycznej: Roshko Brothers oraz zaprzyjaźniony NeoQuartet.
Muzyka przede wszystkim Roshko Brothers, czyli Jan i Adam Roszkowscy, to braterski duet muzyczny, który przenosi piękno suwalskiej natury i melancholię do swojej twórczości. Ich muzyka, łącząca elektronikę z czarem wiolonczeli, tworzy filmowe pejzaże dźwiękowe, inspirowane krajobrazami Suwalszczyzny. Podczas festiwalu usłyszymy utwory z nadchodzącej płyty River of Time, której premiera zaplanowana jest na styczeń 2025 roku. NeoQuartet, znany z wykonywania współczesnej muzyki klasycznej, wprowadzi publiczność w świat fizyki kwantowej. W ich wykonaniu usłyszymy cykl Muzyka Kwantowa skomponowany przez Marzenę Majcher. Zespół tworzą Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz i Krzysztof Pawłowski.
Tajemnice świata zwierząt
Muzyka będzie przeplatać się z edukacją. Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego poprowadzi wykład pt. Tajemnice świata zwierząt – Zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Jego opowieść pozwoli zgłębić sekrety fauny tych unikalnych terenów oraz zrozumieć, jak zmiany w środowisku wpływają na lokalny ekosystem. Festiwal dla miłośników natury i kultury Festiwal Wigrosfera to wydarzenie, które łączy kulturę wysoką z pięknem natury. Zimowa edycja, trwająca jeden dzień, będzie transmitowana na żywo w internecie, by jak najwięcej osób mogło doświadczyć harmonii dźwięku i otoczenia Wigierskiego Parku Narodowego. To doskonała okazja, by zanurzyć się w świat muzyki, nauki i malowniczych pejzaży Suwalszczyzny. Serdecznie zapraszamy!
Czym jest Muzyka Kwantowa?
Fizyka kwantowa, z jej zagadkowymi prawami i fenomenem splątania cząstek, stała się inspiracją dla Marzeny Majcher – wybitnej kompozytorki muzyki współczesnej i filmowej. Twórczość kompozytorki łączy świat muzyki i nauki w sposób, który budzi zachwyt. Jej kompozycje były prezentowane na renomowanych festiwalach i zdobyły uznanie w kraju i za granicą. Laureatka Amadeus Composition Award 2023, Majcher, jest również autorką muzyki do ponad 45 filmów, w tym „Amatorów” nagrodzonych na Grand Prix Komeda. Kontakt dla mediów INFORMACJE OGÓLNE 604 765 522 Wigrosfera@gmail.com Cykl Muzyka Kwantowa eksploruje korelacje między cząstkami, które pozostają w tajemniczym związku, mimo oddalenia. Artystka przekształciła ten niezwykły koncept w dynamiczne partytury, balansujące między energią a harmonią. Na scenie usłyszymy NeoQuartet, jeden z czołowych polskich kwartetów smyczkowych, w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka (I skrzypce) Paweł Kapica (II skrzypce) Michał Markiewicz (altówka) Krzysztof Pawłowski (wiolonczela) Muzycznym emocjom towarzyszyć będą hipnotyzujące wizualizacje (pełne subtelnych odniesień i dynamiki, idealnie dopełniają dźwięki Muzyki Kwantowej) autorstwa Andrzeja Wojciechowskiego – operatora, którego filmy zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach.
Koncert Roshko Brothers to wyjątkowe połączenie muzyki dawnej z nowoczesnością, gdzie barok i renesans spotykają się z elektroniką i improwizacją na żywo. W programie usłyszymy przedpremierowe utwory z nadchodzącej płyty River of Time (premiera: styczeń 2025). Jan i Adam Roszkowscy, wychowani na Suwalszczyźnie, wplatają w swoją muzykę naturę i słowiańską melancholię. Ich kompozycje to subtelny dialog między elektroniką a wiolonczelą, tworzący filmową przestrzeń, inspirowaną polodowcowymi krajobrazami regionu.
Andrzej Wojciechowski – operator filmowy, fotograf i reżyser. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do ponad 50 filmów, w tym Moje córki krowy, Zupa Nic i O psie, który jeździł koleją. Twórca filmów eksperymentalnych, takich jak Ołtarze (I nagroda w Tel Avivie) oraz Grawitacja (nagroda w Monachium). Jego prace były prezentowane na festiwalach filmowych na całym świecie, m.in. w Madrycie, Pekinie i Gdyni. Koncert Roshko Brothers to wyjątkowe połączenie muzyki dawnej z nowoczesnością, gdzie barok i renesans spotykają się z elektroniką i improwizacją na żywo. W programie usłyszymy przedpremierowe utwory z nadchodzącej płyty River of Time (premiera: styczeń 2025). Jan i Adam Roszkowscy, wychowani na Suwalszczyźnie, wplatają w swoją muzykę naturę i słowiańską melancholię. Ich kompozycje to subtelny dialog między elektroniką a wiolonczelą, tworzący filmową przestrzeń, inspirowaną polodowcowymi krajobrazami regionu. W ramach festiwalu Wigrosfera odbędzie się interaktywny wykład "Tajemnice świata zwierząt", który poprowadzi Wojciech Misiukiewicz, pracownik Działu Edukacji Wigierskiego Parku Narodowego. Wykład skupi się na faunie i florze Wigier oraz Puszczy Augustowskiej, omawiając wpływ człowieka na ekosystemy i zagrożenia związane ze zmianami w przyrodzie. Misiukiewicz przedstawi fascynujący świat zwierząt, podkreślając znaczenie ochrony środowiska i zachowania równowagi ekologicznej.