11.11.2013

Zjazd Litewskiego Towarzystwa im. Św. Kazimierza w Sejnach

W sobotę, 9 listopada 2013 roku, w Sejnach, odbył się VII Zjazd Litewskiego Towarzystwa im. Św. Kazimierza. Stowarzyszenie zawiązane zostało 13 grudnia 1993. Pierwszym przewodniczącym został Olgierd Skrypka z Sejn.

Stowarzyszenie działa na rzecz zachowania i upowszechniania kultury, tradycji i historii narodu litewskiego. Koncentruje swoją działalność na terenie Sejn i Puńska. Organizacja o tej samej nazwie istniała na ziemiach II Rzeczypospolitej zamieszkałych przez ludność narodowości litewskiej.

Członkowie Stowarzyszenia inicjowali m.in. budowę  „Domu Litewskiego” w Sejnach, wkładając wiele wysiłków, starań w jego powstanie. Udało się znaleźć odpowiednią działkę, uzyskać w starostwie powiatowym zezwolenie na budowę, przekonać władze Republiki Litewskiej do budowy Domu, w którym obecnie mieści się także Konsulat Republiki Litewskiej, hotel, restauracja.

Członkowie Stowarzyszenia zabiegali o pomnik biskupa Anatanasa Baranauskasa w Sejnach, brali udział w tworzeniu Fundacji im. bpa. Antanasa Baranauskasa, która organizuje obecnie działalność „Domu Litewskiego” w Sejnach. Mają swój duży udział w podtrzymywaniu działalności litewskiego chóru kościelnego w Sejnach. 20 października br. Stowarzyszenie współorganizowało uroczystości z okazji 30. rocznicy odzyskania możliwości odprawiania w sejneńskiej Bazylice mszy w języku litewskim. Członkowie organizacji opiekują się też  licznymi na Sejneńszczyźnie kapliczkami przydrożnymi.

W roku 2005 z inicjatywy Towarzystwa im. św. Kazimierza ukazał się pierwszy numer pisma „Šaltinis“ („Źródełko”), nawiązano w ten sposób do dawnych tradycji sejneńskich. W Sejnach mieściła się przed I wojną światową drukarnia prowadzona przez Dominikanów. Wtedy wydano pierwsze publikacje w języku litewskim w tym rejonie. W roku 1906 została założona drukarnia „Šaltinis“. Wydawano tam gazetę “Šaltinis” i jej dodatki: “Artojas”, “Šaltinialis”, “Vadovas”. “lŠatinis” był jednym z najpopularniejszych tygodników na Litwie.

 

Stowarzyszeniu przewodniczy Olgierd Wiaktor.

 

                                                                                                                                                                                                               Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie