16.12.2013

Złodzieje nie świętują

O zachowanie szczególnej ostrożności podczas robienia zakupów, w czasie podróży oraz w święta apelują policjanci.

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Robimy porządki, przedświąteczne zakupy. Aby zbliżające się święta nie kosztowały nas utraty portfela i nerwów, należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych, takich jak: dworce, przystanki, targi, kolejki w sklepach, autobusy komunikacji miejskiej.

Należy trzymać torebkę z przodu, nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, nie stawiać torebek na podłogę, ladę. Nie trzymać portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtki, plecaka, bocznych kieszeniach toreb. Przy płaceniu za zakupy nie pokazywać zawartości portfela. Nie zostawiać cennych rzeczy w samochodzie. Zawsze, gdy wychodzi się z auta, należy pamiętać, aby je zamknąć, najlepiej włączyć też alarm.

W pociągach czy autobusach trzeba pilnować bagażu, najlepiej wybrać miejsce blisko kierowcy i starać się nie zasnąć. Wziąć ze sobą tylko niezbędną kwotę pieniędzy i nie trzymać wszystkich w jednym miejscu.

W przypadku, gdy poruszamy się samochodem – trzeba sprawdzić stan techniczny i wyposażenie pojazdu (gaśnica, trójkąt, apteczka). Nie spożywać alkoholu. W daleką podróż należy wybierać się wyspanym i wypoczętym. Dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Pamiętać o zapinaniu pasów i fotelikach dla dzieci.

Gdy wyjeżdżamy z domu, powinniśmy dokładnie pozamykać wszystkie drzwi i okna oraz zakręcić zawory z wodą i gazem. O swoim wyjeździe najlepiej powiadomić sąsiadów – życzliwy sąsiad jest najlepszym zabezpieczeniem mieszkania. Należy poprosić o pilnowanie mieszkania, o sprawianie pozorów, że ktoś jest w domu. Niech sąsiad otworzy okno, zapali światło, wyciągnie listy ze skrzynki, zabierze ulotki z wycieraczki.

Gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania, nie wolno niczego ruszać i natychmiast powiadomić policję – nr 997 lub 112.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie