08.02.2023

ZUS odpowiada: Co z urlopem macierzyńskim, gdy dziecko lub matka wymagają hospitalizacji?

Matka dziecka, która korzysta z urlopu macierzyńskiego, może przerwać go, jeśli jej dziecko lub ona wymaga opieki szpitalnej. Ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części takiego urlopu pod warunkiem, że pracownica wykorzysta go w wymiarze 8 tygodni.

Z pozostaÅ‚ej część tego urlopu może skorzystać w terminie późniejszym, po opuszczeniu przez siebie lub dziecko szpitala.

W przypadku narodzin dziecka ubezpieczona mama może liczyć na pÅ‚atny zasiÅ‚ek macierzyÅ„ski. Jego dÅ‚ugość zależy od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przyjÄ™tych na wychowanie dzieci. Przy urodzeniu lub przyjÄ™ciu na wychowanie jednego dziecka to 52 tygodnie, na które skÅ‚ada siÄ™ 20 tygodni urlopu macierzyÅ„skiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyÅ„skiego) i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

- Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyÅ„skiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjÄ…tkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekÄ™ nad noworodkiem. Matka może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyÅ„skiego i wczeÅ›niej wrócić do pracy, pod warunkiem że pozostaÅ‚Ä… część urlopu macierzyÅ„skiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Matka dziecka może również przerwać urlop macierzyÅ„ski na czas hospitalizacji dziecka, o ile wykorzystaÅ‚a go wczeÅ›niej w wymiarze  co najmniej 8 tygodni od dnia porodu. W tym czasie może wrócić do pracy lub jeżeli zostanie wystawione zaÅ›wiadczenie lekarskie o koniecznoÅ›ci sprawowania opieki nad chorym dzieckiem przebywajÄ…cym w szpitalu, skorzystać z zasiÅ‚ku opiekuÅ„czego (do 60 dni w roku kalendarzowym). PozostaÅ‚y okres zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego może wykorzystać w terminie późniejszym, od dnia nastÄ™pnego po wypisaniu dziecka ze szpitala. Przy czym Å‚Ä…czny wymiar zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyÅ„skiego okreÅ›lonego przepisami Kodeksu pracy.

- Również w sytuacji, gdy matka dziecka wymaga opieki szpitalnej i  jej stan zdrowia uniemożliwia osobiste  sprawowanie opieki nad dzieckiem, może przerwać pobieranie zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego. Jest to możliwe, pod warunkiem że wykorzystaÅ‚a po porodzie minimum 8 tygodni macierzyÅ„skiego i o wypÅ‚atÄ™ zasiÅ‚ku wystÄ…pi ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony czÅ‚onek najbliższej rodziny - wyjaÅ›nia rzeczniczka.

 

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.10.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie