10.10.2013

Podatek deszczowy. Spółdzielnie złożą apelację

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wczoraj skargę największych w Suwałkach spółdzielni mieszkaniowych dotyczącą tzw. podatku deszczowego. Spółdzielcy nie wykluczają złożenia apelacji do NSA.
Uchwałę o opłatach za wody opadowe i roztopowe suwalscy radni podjęli w końcu ub.r. Władze miasta uzasadniały wprowadzenie nowego, kontrowersyjnego podatku kosztami utrzymywania i modernizacji sieci kanalizacyjnej.

 Już w kwietniu prezesi Suwalskiej, a także Międzyzakładowej oraz Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej wystąpili do Rady Miejskiej o uchylenie tej uchwały. Radni, większością głosów, podtrzymali swoje stanowisko i sprawa trafiła do sądu.

Nowa opłata jest niby niewielka, wynosi niecałe 50 groszy miesięcznie od mieszkańca. Rośnie, kiedy pomnożymy ją przez liczbę członków rodziny, a jeszcze bardziej, kiedy mowa o spółdzielniach mieszkaniowych, bo to one są największymi płatnikami. W przypadku Międzyzakładowej lokatorzy muszą zrzuci się na kwotę siegającą 60 tys., a Suwalskiej – 200 tys. zł rocznie. Spółdzielnie wskazały na naruszenie prawa przez suwalski samorząd  w sposobie naliczania opłat i – przede wszystkim – w nierównym traktowaniu obywateli.

- Opłata dotyczy bowiem tylko części suwalczan – tłumaczy Józef Kimera, wiceprezes SSM. – Podatku nie muszą płacić właściciele  domów jednorodzinnych, a za mieszkańców budynków komunalnych płaci miasto, czyli wszyscy suwalczanie. Mieszkańcy bloków spółdzielczych płacą więc podwójnie.

 Wojewódzki Sąd Administracyjny nie uznal argumentu o  niekonstytucyjności uchwały, za zgodny z prawem uznał też sposób naliczania opłat.

-Czekamy na pisemne uzasadnienie orzeczenia i nie wykluczamy, że zaskarżymy je do Naczelnego Sądu Administracyjnego – mówi wiceprezes SSM.

Józef Kimera jest zarazem radnym, przyznaje że głosował za wprowadzeniem opłaty za wody opadowe i roztopowe, bo miastu są potrzebne pieniądze na sprawną sieć kanalizacyjną. Wiceprezesem SSM jest od trzech miesięcy i teraz musi dbać o interesy spółdzielni i jej mieszkańców.

udostępnij na fabebook
11.10.2013, 12:59:41

jak

Józefie Kimera o takich to się mówi "farbowany lis"

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.30.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.15% 4.3925 4.4813
USD 0.62% 3.9791 4.0595
GBP 0.39% 4.8884 4.9872
CHF 0.42% 4.1100 4.1930
Dodaj nowe ogoszenie