29.09.2013

Czy w Suwałkach potrzebna jest Straż Miejska?

Jak nie ma fotoradarów, to po co straż miejska? - tak pytaniem, na nasze pytanie o ocenę działalności Straży Miejskiej, odpowiedział jeden z mieszkańców miasta. Dodajmy, że jest już emerytem, nie miał i nie ma ani prawa jazdy, ani samochodu.
W Suwałkach Straż Miejska funkcjonuje już 23 lata. Wystarczająco długo, żeby mieszkańcy wyrobili sobie zdanie na temat pracy strażników. Generalnie suwalczanie, twierdzą, że strażnicy miejscy i dzielnicowi są jak yeti: wszyscy o nich słyszą, ale nikt ich nie widzi.

- W naszej działalności nie chodzi o to, żeby być widocznym, ale skutecznym – twierdzi Grzegorz Kosiński, komendant Straży Miejskiej w Suwałkach. – Zdajemy sobie sprawę, że wśród mieszkańców są tacy, którzy na lubią, ale nie brakuje też takich, którzy za nami nie przepadają. To głównie ci, których karzemy mandatami. A jeśli chodzi o fotoradary to ich nie mamy i mieć nie będziemy – uspokaja komendant Kosiński.

Jeśli nie na fotoradarach, to na czym zarabia straż miejska nad Czarną Hańczą? Ile kosztuje jej utrzymanie, a może te pieniądze warto przekazać policji na zwiększenie liczby etatów.? Między innymi o to zapytaliśmy w suwalskim ratuszu. Odpowiedzi udzielił nam Kamil Sznel, asystent Prezydenta Miasta Suwałk.:

1. Jaki jest pełny, roczny w 2012 i za I półrocze 2013 koszt utrzymania Straży Miejskiej w Suwałkach?
Odp. Całkowity koszt utrzymania Straży Miejskiej w Suwałkach w 2012 roku - 975 199, 31 zł; ilość etatów - 18 w tym 2 osoby delegowane do obsługi monitoringu - Centrum obserwacji i rejestracji mieści się w siedzibie KMP w Suwałkach przy ul. Pułaskiego 26.
Koszty za I półrocze 2013 roku ogółem - 514 675 , 97 zł, ilość etatów  - jak w 2012 r.

2. Jakie są wpływy do budżetu z działań podejmowanych przez Straż Miejską za rok 2012 i 6 m-cy 2013?
Odp. Kwota mandatów nałożonych w roku 2012 -  52 360,00 zł, a w I półroczu 2013 r - 30 260, 00 zł.

3. Czy, zdaniem władz miasta, efekty działań SM są zadowalające, czy i co ewentualnie należy poprawić, zmienić. Czy, zdaniem władz miasta, ewentualna likwidacja SM i przekazanie policji kwoty jaką wydają Suwałki z budżetu na SM jest możliwe, jeśli tak, czy miałoby to wpływ na poprawę bezpieczeństwa w mieście?
Odp. Straż Miejska w Suwałkach zajmuje się pilnowaniem porządku i czystości w mieście. Odpowiada za pilnowanie czy nieruchomości są utrzymane w należytym stanie. Pomaga przy realizacji nowego programu gospodarki odpadami. Podczas patroli zwraca uwagę na to, które regiony miasta są źle utrzymane i wymagają pracy (mowa tu o zieleńcach i parkach etc.). I z tych zadań jak i reszty które są zapisane w regulaminie organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Suwałkach Straż Miejska wywiązuje się zdaniem władz miasta bardzo dobrze. Dlatego też na tę chwilę nie planuje się likwidacji Straży Miejskiej w Suwałkach. Roczny koszt utrzymania Strażników to kropla w morzu potrzeb suwalskiej Policji, która nie realizuje takich zadań jak Straż Miejska. Toteż likwidacja SM i przekazanie jej obowiązków Policji spowodowałoby zaniedbanie niektórych sfer, którymi zajmuje się SM, a Policja niekoniecznie.

Przed kilkoma dniami jedna z centralnych gazet opublikowała dziewięć powodów, dla których ludzie nie lubią straży miejskich. Oto one:
1.    fotoradary
2.    odholowywanie aut bez pozostawienia informacji
3.    zakładanie blokad na koła
4.    formalistyczne przestrzeganie przepisów
5.    karanie mandatami za drobiazgi
6.    niekompetencja
7.    niejasne rozdzielenie obowiązków pomiędzy straż miejską i policję
8.    niespełnianie podstawowego celu czyli pomoc mieszkańcom
9.    łapówkarstwo.

A my mamy pytanie do mieszkańców Suwałk: Proszę wymienić pięć powodów, dla których Pan/i lubi i nie lubi suwalskich funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres redakcja@suwalki24.pl.

udostępnij na fabebook
12.08.2016, 08:38:50

HELEN58

Zawsze tak było i będzie. Jak wszystko jest dane i darowane to jest ok. Ale gdy pojawi się problem połączony z konsekwencjami to wszystko jest na nie. Brak samokrytyki i ponoszenia odpowiedzialności za przewinienia, upomniane lub ukarane być może uratowały przed jeszcze większymi karami. Osobiście miałam trzy przypadki styczności ze SM w Suwałkach - spokojnie i kompetentnie : 1. Os. Północ pouczenie grzeczne - ok. 5 godz. rano spacerowałam z psem bez smyczy, argumenty moje były takie, że nikogo nie ma i pozwoliłam swojemu pupilowi wybiegać się, zapytano mnie czy posiadam torbę foliową - oczywiście takową miałam jak i smycz w ręku w razie potrzeby. 2 i 3. To były parkowania niestandardowe na osiedlu ul. Noniewicza, uważałam że tylko na chwilkę - odbiór z punktu usługowego. Przyjęłam z pokorą pouczenia. Obecnie upewniam się, czy na miejscach niekoniecznie parkingowych mogłabym parkować, żeby nie być zagrożeniem innym użytkownikom. Serdecznie pozdrawiam i życzę spokoju w sercu to pomoże myśleć nie tylko głową.

17.09.2014, 16:55:08

NORTON

W SUWAŁKACH NA UL.PACA 1A STOI SAMOCHÓD TAXI LUB CZERWONY OPEL ASTRA CO JEST ZABRONIONE TO MOŻE STRAŻ TYM BY SIĘ ZAJĘŁA BO KIEROWCA TYCH SAMOCHODÓW TWIERDZI ŻE JEST Z WARSZAWY I MU NIC NIC NIE GROZI A NAM LOKATOROM UTRUDNIA PRZEJAZD TĄ DROGĄ

04.09.2014, 20:27:32

aaaaa

ja patrze że jak trzeba skrytykować to wszyscy są bardzo mądrzy i sie na wszystkim znają. Szkoda że sami nie umieja nic zdziałać bo siedzenie za komputerem i obsmarowywanie innych też nie wymaga zbyt wielkiej inteligencji

07.08.2014, 17:44:23

Dariusz

To nie kwestia lubienia lub nielubienia. Chodzi o rachunek ekonomiczny. Pensje dla funkcjonariuszy pochodzą z podatków społeczności lokalnej. Ja nie chcę utrzymywać tej formacji. Jeśli tak bardzo zależy władzom Suwałk na opłacanie tych "osób" niech sami się złożą na wypłaty. To przecież taka drobnostka - milion rocznie- co to jest. Jakbym słyszał PO komentujące koncert Madonny - "6 milionów co to jest, 60 to tak ale 6". POrażka. Tak nasi rządzący na poziomie samorządu i wyżej liczą się z naszymi pieniędzmi. Trzeba to przerwać.

07.08.2014, 17:39:10

piter

Sprawa jest prosta. Jak pokazują przypadki Chrzanowa czy Stalowej Woli, da się zrealizować obecne zadania straży sprawniej i taniej. Chodzi o to i tylko o to. Czas, by władze zaczęły wydawać pieniądze podatnika z głową.

18.07.2014, 14:38:11

NORTON

WYPISUJĄ MANDATY A NIE ZNAJĄ SIĘ NA KODEKSIE RUCHU DROGOWEGO

02.02.2014, 19:39:46

straznik sm

W 200-tysiecznym Rzeszowie strażnicy miejscy pracują 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu a i tak psioczą na nas kierowcy przede wszystkim pomimo ,że nie mamy fotoradarów.Koledzy róbcie swoje ludziom i tak nie dogodzi.Pozdrowienia dla Was od SM Rzeszów i obiektywnych mieszkańców Suwałk

02.10.2013, 18:42:40

wdzięczny

A ja jestem wdzięczny suwalskiej straży miejskiej, na osiedlu mieliśmy problem z bezpańskimi psami nie raz zgłaszaliśmy problem policji, bez rezultatu. Dopiero po telefonie do straży sytuacja się uspokoiła, psy wyłapano. A jeśli chodzi o wytłumaczenie się z parkowania przy szpitalu to też złego słowa nie powiem, pouczyli mnie.

02.10.2013, 10:39:17

marekp

Straż miejska potrzebna i niepotrzebna, zależy jak spojrzeć: Zachowują się nie elegancko, są opryskliwi, zarozumiali bo mają mundur, tempi nie można nic wytłumaczyć , czepianie się drobiazgów, brak ludzkiego podejścia. Przy spotkaniu z Policjantem a Strażnikiem Miejskim wolę Policjanta ma inne podejście do sprawy. Jest potrzebna ale nie w takim wydaniu. Nie słyszałem o pomocy mieszkańcom lub pochwale przez mieszkańców. Tak to wygląda z Strażakami Miejskimi.

01.10.2013, 15:04:52

marekb

na osiedlu Falka stoi samochód z okolic ul. UTRATA od ponad 2 lat zgłaszaliśmy kilka razy do str. miejskiej mówili że to nie jest ich sprawa , łamią przep. ruchu drogowego,są opryskliwi,podczas pracy chowają się na parkingu koło stadionu,nie ma ich tam gdzie się coś dzieje gdzie są potrzebni można pisać i pisać oczywiście pan komendant zaprzeczy bo jak inaczej do roboty !

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.58% 4.3521 4.4401
USD 1.15% 3.8896 3.9682
GBP 0.03% 4.8867 4.9855
CHF 1.07% 4.0483 4.1301
Dodaj nowe ogoszenie