28.11.2020

Do miasta wróciło ponad 13 hektarów podarowanych PWSZ. Były tam tylko Juwenalia

Zaraz po rozpoczęciu działalności, mieszcząca się gmachu po Urzędzie Wojewódzkim przy Noniewicza 10 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach otrzymała od władz miasta rozległe pole przy Ogrodowej.

Na liczącym 13,5 ha obszarze powstać miały właściwe każdej uczelni - kampus z akademikami i budynkami dydaktycznymi, obiekty sportowe oraz tereny uprawne wydziału rolnictwa, który miał być wiodącym w nowo powstałej wyższej szkole zawodowej.  

 

Powstały koncepcje, wizualizacje i pomysły, skąd wziąć na to wszystko pieniądze. Do ich urzeczywistnienia nie doszło, bo uczelnia zaczęła rozwijać się w centrum, a nie na obrzeżach Suwałk. Na potrzeby domu studenta otrzymała dawny internat ZST - bursę przy ul. Szkolnej. Wybudowała centrum transferu technologii i laboratoria przy głównej siedzibie - przy Noniewicza, a wydział rolnictwa nie  potrzebuje tylu hektarów ziemi uprawnej.

Dlatego, po rozmowach z rektorem PWSZ dr Martą Wiszniewską, która potwierdziła, że tereny przy Ogrodowej nie będą uczelni potrzebne, prezydent Suwałk Czesław Renkewicz postanowił o innym przeznaczeniu tej części miasta.

-  Odwołuję darowiznę nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 6,0306 ha oraz nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 7,4756 ha, położonej przy ul. Ogrodowej w Suwałkach, dokonaną aktem notarialnym w dniu 21 lutego 2006 roku, na rzecz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach z powodu nie wykorzystania darowanej nieruchomości na cel wskazany w umowie darowizny, cel publiczny – budowę pomieszczeń dla państwowej szkoły wyższej tj. budowę zaplecza dydaktycznego, administracyjnego i socjalnego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach - brzmi zarządzenie prezydenta Suwałk.

Faktycznie, przez te 15 lat uczelniana społeczność i mieszkańcy regionu gościli przy Ogrodowej ledwie kilka razy - na koncertach z okazji studenckich Juwenaliów, których kilka ostatnich edycji odbyło się już, zresztą, w Parku Konstytucji 3 Maja. 

Jak mówi Czesław Renkiewicz, władze samorządowe wkrótce przystąpią do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Część nieruchomości podarowanej PWSZ zajmie nowa droga, która połączy zachodnią część miasta z osiedlem Północ, powiedzie od ul. Krasińskiego - terenami przy Ogrodowej i nowym mostem na Czarnej Hańczy - bezpośrednio do Szpitalnej i 1000-lecia Litwy. W kierunkach południowym i pólnocnym będzie można pojechać na skrzyzowaniach z ulicami Reja oraz Pułaskiego.

- Część nieruchomości zostanie zaś przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe - zadeklarował prezydent Suwałk.

Wojciech Drażba 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.01.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4636 4.5538
USD 0.00% 3.6465 3.7201
GBP 0.00% 5.1653 5.2697
CHF 0.00% 4.0335 4.1149
01.03.2021

Operator koparki

Dodaj nowe ogoszenie