08.10.2014

Dyrektor SOK pod ostrzałem radnego i posła PiS

Kampania wyborcza wciąż kręci się wokół Suwalskiego Ośrodka Kultury. We wtorek Grzegorz Gorlo, radny i kandydat na prezydenta Suwałk, zaprezentował wyniki kontroli w placówce. Towarzyszący mu poseł Zieliński zapowiedział, że sprawą zainteresuje Najwyższą Izbę Kontroli.

- To, co jest opisane w pokontrolnym protokole daje dość mroczny obraz tego, co dzieje się z finansami Suwalskiego Ośrodka Kultury - alarmuje radny Grzegorz Gorlo.

Samorządowiec deklaruje, że o nieprawidłowościach w SOK-u dowiedział się, gdy w jego ręce wpadło pismo w którym dyrektor Bożena Kamińska pyta Czesław Renkiewicza, prezydenta Suwałk, dlaczego nie dostała nagrody rocznej. Ten miał wyjaśnić jej, że to skutek nieprawidłowości na jakie natrafiono w czasie kontroli w kierowanej przez nią placówce.

Rutynowa kontrola jaką przeprowadzono w Suwalskim Ośrodku Kultury wykazała szereg uchybień. Dotyczą one w większości spraw finansowych. Między innymi tego, że nieterminowo opłacono niemal połowę faktur. Wytknięto również to, że choć w strukturze organizacyjnej SOK-u nie przewidziano zatrudnienia kierownika obiektu, to na takim stanowisku kogoś zatrudniono.

Największe emocje radnego Gorlo wzbudziło jednak zwiększenie deficytu ośrodka. Zgodnie z  pierwotnym planem finansowym w roku 2013 wynosić miał on 38 tysięcy złotych. Po roku urósł on jednak do 582 tysięcy złotych.

- Stan zobowiązań wzrósł zatem o kwotę 544 tysięcy złotych - wyliczają autorki raportu pokontrolnego. Dodają też, że takie postępowanie jest naruszeniem zasad z ustawy o finansach publicznych.

Radny zaprezentował również szereg dokumentów, które wskazały, komu i ile SOK był dłużny.

- Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury liczyła pewnie na to, że prezydent przyzna dotacje i pokryje deficyt - domyśla się Jarosław Zieliński.

Poseł zapewnił też, że wystąpił do Najwyższej Izby Kontroli o przyjrzenie się Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury. Chce, aby placówkę skontrolowano  nie tylko pod kątem gospodarności, ale też realizacji działań kulturalnych

- Wątpliwości budzi bowiem to czy do działalności kulturalnej zaliczyć można organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Włóczni Jaćwingów oraz emisję Suwala - wylicza polityk PiS.

Zieliński przypomniał też, że powodem takiej sytuacji może być to, że Kamińska zasiadając w ławach poselskich, pełni jednocześnie funkcję dyrektora ośrodka kultury.

- To co dziś prezentujemy dotyczy tylko jednego roku. Jeżeli w tym czasie można było dopuścić się tylu nieprawidłowości, to strach pomyśleć co byłoby po kilku latach - skwitował temat poseł Zieliński.

(mkapu)

[29.09.2014] Audyt w SOK-u. Wyszedł trójgłos kandydatów [wideo]

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie