18.05.2023

Grunt na medal. Suwalski projekt awansował do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu

Zakończył się pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal 2023”, którego celem jest wyłonienie i promocja najlepszego terenu pod inwestycje produkcyjne w każdym województwie, a w konsekwencji zwiększenia szans na pozyskanie inwestorów.

W pierwszym etapie konkursu ocenie podlegały wszystkie zgłoszone tereny inwestycyjne.  Łącznie, ze wszystkich regionów do pierwszego etapu konkursu zgłoszono 128 terenów inwestycyjnych.

W wyniku przeprowadzonej weryfikacji i ocen zgłoszonych terenów inwestycyjnych, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano łącznie 57 ofert. Zgodnie z decyzją komisji konkursowej, do dalszego udziału w konkursie zakwalifikowano z każdego województwa tereny, które uzyskały trzy najwyższe oceny.

Z województwa podlaskiego do II etapu konkursu weszły projekty:

- Suwałki Dubowo I 

- ul. Inwestycyjna / Grajewo

- ul. Goniądzka / Suchowola. 

Kolejny etap będzie polegał na prezentacji terenów inwestycyjnych przed komisją konkursową. Każda z zakwalifikowanych gmin będzie miała godzinę na przedstawienie najważniejszych atutów inwestycyjnych swojej lokalizacji oraz zaprezentowanie terenu inwestycyjnego.

Następnie wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu. Łącznie w inicjatywie Grunt na Medal wybieranych jest 16 laureatów, po jednym z każdego województwa.

Konkurs Grunt na Medal organizowany jest przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH) we współpracy z regionalnymi partnerami. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

 

 

Przypomnijmy, że w ramach planowanego przez Miasto Suwałki projektu zostanie przebudowana wraz z sieciami cała ulica Wojska Polskiego II od ulicy Turkusowej aż do pętli autobusowej przy skrzyżowaniu z ulicą Wojska Polskiego. Oprócz tego powstanie zupełnie nowa droga łącząca ul. Dubowo z Wojska Polskiego.  To właśnie ten odcinek otworzy dogodny dostęp do blisko 60ha nowych terenów inwestycyjnych będzie realizowany jako pierwszy.  Jeżeli jeszcze zdobędzie I miejsce w województwie w konkursie Grunt na Medal, tym większe może być zainteresowane potencjalnych inwestorów w znajdującymi się w pobliżu terenami inwestycyjnymi.

Środki finansowe pochodzą z piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. W tym rozdaniu skierowane zostały na "Rozwój Stref Przemysłowych". Bezzwrotne dofinansowanie wynosiło nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Miasto otrzymało na ten cel 48 mln zł dotacji.

Wpłynęły już oferty w ogłoszonym niedawno przetargu. Większość mieści się w zaplanowanym przez miasto budżecie. Obecnie trwa ich ocena przez Ratusz.

- Aby skutecznie ubiegać się o pieniądze w tej edycji Polskiego Ładu musieliśmy być do tego dobrze przygotowani. Mamy aktualny miejscy plan zagospodarowania przestrzennego oraz nowe studium zagospodarowania miasta. Oba dokumenty determinują rozwój tej części Suwałk. Wiadomo, że będą to tereny przeznaczone pod przemysł – informował ogłaszając przetarg Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Od momentu przyznania naszemu Miastu tej dotacji zorganizowaliśmy szereg spotkań konsultacyjnych z właścicielami firm położonych przy zaplanowanej inwestycji. Wypracowaliśmy takie rozwiązania, które są satysfakcjonujące dla wszystkich – dodawał prezydent Suwałk.

 

 WYG

 Źródło i fot: PARP; UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.03.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie