24.02.2023

Marta Łanczkowska i Olga Wielogórska stypendystkami Miasta Suwałki. Nagrody dla 11 osób [zdjęcia]

Marta Łanczkowska oraz Olga Wielogórska to tegoroczne stypendystki Miasta Suwałki, zajmujące się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Z kolei 11 osób i zespołów otrzymało nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz opieki nad zabytkami.

Po raz kolejny wręczono również stypendia dla młodych suwalskich artystów.
 
W wydarzeniu udział wzięli Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, jego zastępca Roman Rynkowski oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej.

- Chciałbym serdecznie pogratulować tegorocznym stypendystom oraz osobom nagrodzonym za zaangażowanie w życie kulturalne Suwałk. Dzięki Wam Suwalczanie mogą obcować z różnego rodzaju wydarzeniami – mówił podczas spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Mam nadzieję, że dalej będziecie wszyscy pracować na rzecz rozpowszechniania szeroko rozumianej kultury w naszym mieście – dodał Renkiewicz.

Ogółem do suwalskich artystów trafiło dziś 113.134 zł. Stypendia w dziedzinie kultury – 45.634 zł, Nagrody w dziedzinie kultury – 30.500 zł, a Stypendia artystyczne (dzieci i młodzież) – 37.000 zł.                                            

Stypendia Miasta Suwałki w dziedzinie kultury na 2023 rok    

1.      Marta Łanczkowska
Projekt pn. „Maria Konopnicka, wiersze wybrane – książka obrazkowa”
Marta Łanczkowska zajmuje się ilustracją i grafiką użytkową. Jest autorką muralu „Biblioteka ze smakiem” zdobiącego ścianę suwalskiej biblioteki. Jej ilustracje do wierszy Marii Konopnickiej były prezentowane na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach w formie wydruków wielkoformatowych. Stworzyła własną markę tararira, pod którą publikuje ilustracje dziecięce.
 
2.      Olga Wielogórska
Projekt pn. „Zaprojektowanie i wykonanie ceramicznej kompozycji na podstawie ilustracji Jana Szancera oraz przeprowadzenie warsztatów ceramicznych pod hasłem Mój krasnoludek”
Olga Wielogórska to wszechstronnie utalentowana artystka, która żyje i tworzy na Suwalszczyźnie. Rzeźbi w kamieniu polnym, tworzy ilustracje do książek, maluje na drewnie, jest autorką rzeźb obecnych w przestrzeni Suwałk, uczestniczy w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Na co dzień prowadzi Pracownię Ceramiki i Grafiki w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Nagrody Miasta Suwałki w dziedzinie kultury w dziedzinie kultury za rok 2022

1.      Studio Dance Academy (doroczna nagroda zespołowa)
Zespół działa w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem Mihaila Nikolova, tworzą go młodzi tancerze w wieku od 6 do 18 lat. Młodzi adepci tańca regularnie zajmują wysokie miejsca w konkursach i festiwalach. W 2022 roku zdobyli m.in. I miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży „La Costa Musical-Balnes Lloret de Mar” w Hiszpanii.
Studio Dance Academy otrzymuje nagrodę za  wysokie osiągnięcia artystyczne oraz promocję Suwałk na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

2.      Gabriela Dębowska (doroczna nagroda indywidualna)
Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Jej pasją jest szydełkowanie. Za cel stawia sobie nie tylko rozwój i podnoszenie własnych umiejętności, ale też promowanie tej nieco zapomnianej sztuki. W 2022 roku jej praca zdobyła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych w Ogólnopolskim Konkursie „Mój świat w szydełku”.
Gabriela Dębowska otrzymuje nagrodę doroczną Miasta Suwałki w dziedzinie kultury za posiadanie wyjątkowej pasji, jaką jest szydełkowanie i odnoszone na tym polu sukcesy.

3.      Adam Kozłowski (doroczna nagroda indywidualna)
Artysta, wokalista, muzyk samouk, aranżer i autor tekstów piosenek, wykonawca przebojów muzyki popularnej oraz romskich pieśni tradycyjnych. W latach 2019-2022 prowadził warsztaty wokalne, m.in. w ramach cyklu „Na styku kultur” w Suwalskim Ośrodku Kultury, ucząc najstarszych i najpiękniejszych pieśni romskich. Efektem tej współpracy były dwa koncerty.
Adam Kozłowski otrzymuje nagrodę w dziedzinie kultury za pracę na rzecz upowszechniania najstarszych pieśni romskich jako elementu wielokulturowości naszego miasta.

4.      Henryk Kudela (doroczna nagroda indywidualna)
Inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Nad Czarną Hańczą. Kierowane przez pana Henryka stowarzyszenie integruje i pobudza do aktywnej działalności środowisko artystów, historyków, publicystów i dziennikarzy, a wydawnictwa, które powstają w efekcie tej aktywizacji, przyczyniają się do popularyzacji miasta i regionu. W 2022 roku Stowarzyszenie wydało tekę „Suwałki – historyczny portret miasta”, zawierającą grafiki najważniejszych obiektów architektonicznych miasta i związanych z nimi postaci.
Henryk Kudela otrzymuje nagrodę za promocję Suwałk i regionu poprzez wieloletnią działalność wydawniczą.
 
5.      Maria Jolanta Lauryn (doroczna nagroda indywidualna)
Członkini Stowarzyszenia Suwalskie Starszaki, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach, członkini Klubu Ambasadorów Świat tworzą ludzie z pasją, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę w Warszawie oraz Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia w Sprawie Rad Seniorów w Krakowie, dziennikarz obywatelski, redaktor cyklicznej audycji w Radiu 5 dla suwalskich seniorów pt. SMS czyli Stan Młodości Stabilnej, animator kultury. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność, w tym m. in. w ubiegłorocznej edycji konkursu „Razem dla seniorów” pod patronatem Małżonki Prezydenta RP.
Maria Jolanta Lauryn otrzymuje nagrodę za wieloletnie zaangażowanie w życie kulturalne Suwałk oraz pracę na rzecz integracji pokoleń na płaszczyźnie działań twórczych.
 
6.      Kamil Maczułajtis (doroczna nagroda indywidualna)
Na co dzień dźwiękowiec, operator i twórca multimediów w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prywatnie prowadzi studio nagrań Synthesia 17 i działa na rzecz kultury niezależnej w Suwałkach, m.in. prowadząc w mediach społecznościowych fanpejdż „Alternatywne Suwałki”, gdzie prezentuje twórczość ponad 70 podmiotów wykonawczych tworzących scenę alternatywną Suwałk na przestrzeni ostatnich 30 lat. Był również jednym z pomysłodawców i inicjatorów koncertu Żurkowski/Świernalis/Organek w 2022 roku w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Kamil Maczułajtis otrzymuje nagrodę za wytrwałość i skuteczne działanie na rzecz kultury niezależnej w Suwałkach.

7.      Oleksandra Prykhodchenko (doroczna nagroda indywidualna)
Oleksandra jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach. Tańczy w „Cheerleading Academy Ślepsk”, a do ubiegłego roku również w Studio Tańca Dotyk. Jest członkinią Zespołu Pieśni i Tańca „Wyszywanka”. W 2022 roku wyśpiewała m.in. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini we Włoszech.
Oleksandra Prykhodchenko otrzymuje nagrodę w dziedzinie kultury za aktywne uczestnictwo w miejskich wydarzeniach kulturalnych oraz reprezentowanie Suwałk na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

8.      Krzysztof Skłodowski (doroczna nagroda indywidualna)
Kierownik Działu Historii i kustosz dyplomowany w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, pasjonat historii Suwałk. W 2022 roku pojawiła się na rynku wydawniczym jego książka pt. „Garnizon Suwałki 1921-1939” będąca efektem wieloletnich prac badawczych. Niemal od razu znalazła się na liście bestselerów Instytutu Pamięci Narodowej, a w październiku zdobyła III nagrodę w kategorii monografie w XXX Ogólnopolskim Konkursie Książki Krajoznawczej i Turystycznej oraz I nagrodę w towarzyszącym mu plebiscycie publiczności.
Pan Krzysztof Skłodowski otrzymuje nagrodę za wytrwałe zgłębianie i upowszechnianie historii Suwałk.

9.      Suwałki Gospel Choir (jubileuszowa nagroda zespołowa)
Suwałki Gospel Choir działa w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Anny Szafranowskiej. Chór tworzy kilkadziesiąt dorosłych osób, które łączy pasja do śpiewu gospel. Działalność chóru przełożyła się na zorganizowanie w Suwałkach festiwalu Soulwałki Gospel Workshop. Odbyło się już pięć edycji tej imprezy. Chórzyści aktywnie włączają się w życie kulturalne Suwałk, swoimi prezentacjami artystycznymi uświetniając miejskie imprezy kulturalne i społeczne.
W 2022 roku Suwałki Gospel Choir obchodził jubileusz 15-lecia działalności.

10.  Marlena Borowska (jubileuszowa nagroda indywidualna)
Kameralistka, sopranistka, pedagog wokalistyki, organizatorka muzycznych przedsięwzięć, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Założycielka wydziału wokalistyki Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach. Jej najnowszym przedsięwzięciem jest Międzynarodowy Festiwal CANTAREUM. Należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie, jest członkinią Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu i Prezesem Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego im. E. Młynarskiego. W tym roku Marlena Borowska obchodzi 30-lecie działalności artystycznej oraz 25-lecie pracy pedagogicznej.

11.  Magdalena Wołowska-Rusińska
Kustosz muzealny i kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, autorka kilkunastu pozycji naukowych i popularnonaukowych, w tym opracowań poświęconych roli kobiet w dziejach regionu i biografii wybitnych suwalczanek. Zrealizowała kilkanaście wystaw muzealnych. Jest współautorką trzech filmów dokumentalnych o dziejach regionu. Była jedną z inicjatorek powołania Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”. Jest autorką scenariuszy widowisk i rekonstrukcji historycznych. Zainicjowała cykl spotkań pn. „Działo się w Suwałkach” oraz warsztaty dla dzieci pn. „Mała Akademia”.
W 2022 roku pani Magdalena Wołowska-Rusińska obchodziła 20-lecie pracy zawodowej.

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Suwałk dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie na 2023 rok

1.      Natalia Ambrosiewicz – na co dzień doskonali swoje umiejętności w Studiu Piosenki „Beciaki”. Regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych, na których występuje solo i w zespole.
 
2.      Miłosz Bobrowski – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w klasie perkusji. Miłosz uwielbia tańczyć i śpiewać. Swoje umiejętności doskonali w Studio Tańca RADOŚĆ, Zespole Piosenki i Tańca „Wyszywanka” oraz Studio Piosenki „Świetlik”. Reprezentuje Suwałki w konkursach i festiwalach krajowych i międzynarodowych, zdobywając na nich wysokie miejsca.
 
3.      Ada Ceckowska – tancerka Studia Tańca „Radość” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Zespołu Piosenki i Tańca „Wyszywanka”. Swój talent prezentuje, biorąc udział w wydarzeniach miejskich oraz festiwalach i konkursach krajowych i międzynarodowych. W 2022 roku zdobyła jako solistka m. in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini, we Włoszech.
 
4.      Bianka Olga Grzybczyńska – tancerka Studia Tańca „Radość” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Zespołu Piosenki i Tańca „Wyszywanka”. Bianka chętnie występuje na wydarzeniach miejskich oraz bierze udział w festiwalach i konkursach w Polsce i zagranicą. W 2022 roku zdobyła jako solistka m. in. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini, we Włoszech.
 
5.      Milena Iwanicka – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Milena swój talent malarski doskonali pod okiem Mieczysława Iwaszki w Pracowni Sztuk Pięknych w Suwalskim Ośrodku Kultury. W 2022 roku zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Portret Marii Konopnickiej”.
 
6.      Magda Eryka Kozłowska – uczennica III klasy II stopnia szkoły muzycznej w Suwałkach. Grę na fortepianie doskonali pod okiem mgr Anny Borkowskiej. Regularnie występuje na konkursach i festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zajmując na nich wysokie miejsca.
 
7.      Julia Markowska – utalentowana wokalistka, uczennica klasy ósmej szkoły podstawowej. Julia w ciągu ostatniego roku wzięła udział w niemal trzydziestu festiwalach piosenki i konkursach wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zostając ich laureatką. Zdobywała na nich głównie Grand Prix i pierwsze miejsca.
 
8.      Marharyta Shramko – tancerka, członkini Studia Tańca „Radość”, solistka  widowisk taneczno-muzycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Marharyta zdobywa czołowe miejsca na festiwalach i konkursach tanecznych. Chętnie prezentuje swoje umiejętności także na wydarzeniach miejskich o charakterze kulturalnym, sportowym i społecznym.
 
9.      Donata Mija Venceviciute –przez sześć lat tańczyła w Studiu Tańca „Dotyk”, działającym w Suwalskim Ośrodku Kultury. Grała rolę Królowej Śniegu w spektaklu pt. „Opowieść ze Śnieżnej Krainy”. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym i kulturalnym miasta Suwałk. W 2022 roku zdobyła jako solistka m. in. I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana” w Rimini, we Włoszech.
 
10.  Jakub Walendykiewicz – wokalista w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”, w którym od wielu lat doskonali swój śpiew. Kuba regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych, na których występuje solo i w zespole.

 

Źródło: UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie