11.06.2024

Na tropie tajemnic Suwałk: Suwalska Gra Miejska Zaginiony obraz rozstrzygnięta! [zdjęcia]

7 czerwca 2024 roku na suwalskich ulicach odbyła się Suwalska Gra Miejska “Zaginiony obraz”. Wzięło w niej udział 6 drużyn z suwalskich szkół średnich.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli Wiceprezydent Suwałk Roman Rynkowski oraz Pani Dorota Sidorowicz, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania w Suwałkach. Organizatorem Gry było II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Z. Podhorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Wydarzenie objęło swoim patronatem kilka instytucji, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, Podlaski Kurator Oświaty, Oddział IPN w Białymstoku oraz Prezydent Miasta Suwałk.

Rok 2024 został ustanowiony przez Radę Miejską w Suwałkach jako Rok Alfreda Wierusza-Kowalskiego, w  175. rocznicę jego urodzin. Otwarcia gry dokonała Pani Dyrektor Wioletta Kulbacka. Po powitaniu uczestników przybliżyła istotę Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz najważniejsze założenia gry. Z kolei Prezydent Roman Rynkowski skupił się na osobie Alfreda Wierusza-Kowalskiego, przypominając jego sylwetkę oraz elementy suwalskich obchodów.

Gra polegała na odnalezieniu 16 miejsc związanych z Alfredem Wieruszem-Kowalskim lub innymi wybitnymi Suwalczanami. Zadania były różnorodne – od zagadek matematycznych po analizę źródeł historycznych. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy, co oznaczało więcej miejsc do odwiedzenia.

Podczas gry przestrzegano zasad fair play. Uczestnicy nie mieli większych problemów z rozwiązaniem złożonych zadań ani z odnalezieniem właściwych miejsc. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce przypadło drużynie Zespołu Szkół nr 4, na drugim miejscu znalazła się reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 (II LO) z różnicą zaledwie jednej minuty, a na trzecim – Zespół Szkół Technicznych. Kolejne miejsca zajęły III Liceum Ogólnokształcące, Zakład Doskonalenia Zawodowego oraz I Liceum Ogólnokształcące. O miejscach decydowały niewielkie różnice czasowe. Uczestnicy musieli również wypełnić Notatnik Poszukiwacza Tajemnic, w którym mieli do rozwiązania sporo zagadek detektywistycznych. Wszystkie drużyny wypełniły go bezbłędnie. Nagrodę specjalną, ufundowaną przez nieCukiernię FitCake wygrała natomiast reprezentacja III LO w Suwałkach.

Istotą gry było odnalezienie tożsamości tajemniczej dziewczyny z obrazu, który trafił na aukcję sztuki. Obraz był sygnowany podpisem Alfreda Wierusza-Kowalskiego, a większość rzeczoznawców podejrzewała fałszerstwo. Uczestnicy musieli odkryć prawdę. Okazało się, że dziewczyna z obrazu to pierwsza i zarazem tragiczna miłość Alfreda. Artysta, już po opuszczeniu Suwałk, studiował w Warszawie, gdzie przypadkiem poznał piękną dziewczynę z Suwałk. Od tamtej pory niechętnie malował portrety, wciąż mając w pamięci piękną dziewczynę z rodzinnego miasta.

Organizatorzy gry pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej przygotowania i realizacji. Szczególne podziękowania kierują do:

Organizatorzy gry serdecznie pragną podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w jej przygotowanie i realizację. Dziękujemy:

Pani Wioletcie Kulbackiej – Dyrektor II LO w Suwałkach

Pani Lidii Kłoczko - Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli,

Panu Jerzemu Brzozowskiemu, Dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Suwałkach,

Panu Markowi Jedynakowi, Dyrektorowi Oddziału IPN w Białymstoku,

Pani Magdalenie Wołowskiej-Rusińskiej, Kierownik Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach,

Pani Elizie Ptaszyńskiej, znanej autorce najlepszych książek o artyście oraz najwybitniejszej znawczyni jego twórczości,

Pracownikom Urzędu Miasta w Suwałkach,

Księdzu Jarosławowi Sykulskiemu,

Panu Patrykowi Palczewskiemu i Pani Patrycji Kujałowicz z Santander Bank w Suwałkach,

Pani Marcie Dąbrowskiej z nieCukierni FitCake,

Panu Mateuszowi Hołubowiczowi z The White Bear Coffee,

Księdzu Dawidowi Banachowi,

Pani Paulinie Standowicz,

Klasie II D, która niemal w całości zajęła się nie tylko pomocą w przygotowaniu gry, ale także wieloma innymi aspektami, takimi jak prowadzenie dokumentacji gry.

Dodatkowo, serdeczne podziękowania kierujemy do naszych Patronów - Ministerstwa Edukacji Narodowej, Podlaskiego Kuratora Oświaty, Oddziału IPN w Białymstoku, Pana Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza, a szczególnie do Pana Prezydenta Romana Rynkowskiego, który nas zaskoczył swoją otwartością, życzliwością oraz atrakcyjną dodatkową nagrodą!

Mamy nadzieję, że wszyscy wspólnie z nami przeżyli fascynującą przygodę, a uczestnicy Suwalskiej Gry Miejskiej mieli okazję odkrywać historię miasta i tajemnice związane z Alfredem Wieruszem-Kowalskim. To wspaniałe, że tak wiele osób zaangażowało się w przygotowanie i realizację gry. Gratulacje dla wszystkich drużyn, a zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

 

Organizatorzy: Jerzy Danilewicz, Michał Kiełbus, Grzegorz Kalejta

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie