07.08.2014

Nagonka na Straż Miejską?

Zaczęło się od Augustowa, teraz pod obstrzałem krytyki jest Straż Miejska w Suwałkach.

W czwartek zarząd oddziału Kongresu Nowej Prawicy oraz przedstawiciele mieszkańców złożyli wniosek w Urzędzie Miasta w Suwałkach w sprawie referendum dotyczącego likwidacji Straży Miejskiej.

Wcześniej w Augustowie podobny wniosek na ręce burmistrza Kazimierza Kożuchowskiego złożył poseł Adam Rybakowicz z Ruchu Palikota.

Jak twierdzą przedstawiciele Kongresu Nowej  Prawicy Oddział  Suwałki, jest kilka powodów wnioskowania o likwidację tej instytucji.

Głównym powodem jest brak społecznej akceptacji. Jak twierdzą, wniosek do władz samorządowych był poprzedzony sondą przeprowadzoną wśród suwalczan z której wynika, że blisko 80 proc. osób jest niezadowolonych z funkcjonowania Straży Miejskiej w Suwałkach. Bardzo często padały stwierdzenia o niekompetencji, opieszałości i arogancji funkcjonariuszy.

- W krytycznej ocenie pracy i sensu istnienia instytucji dublującej kompetencje innych podmiotów, mieszkańcy Suwałk nie są osamotnieni. Wiele gmin w Polsce już zlikwidowało swoją SM lub tak jak w przypadku naszego miasta są podejmowane starania by to uczynić – przekonują przedstawiciele KNP.

- Oprócz negatywnej opinii społecznej, bardzo ważnym aspektem są również koszty. Utrzymanie Straży Miejskiej w Suwałkach w 2013 roku  pochłonęło aż 1 031 420,50 zł, natomiast przychód wyniósł  zaledwie : 51 051,47 zł . Bardzo wyraźnie widać bezzasadność ekonomiczną istnienia takiego podmiotu – dodają.

Według zarządu KNP Suwałki, milion złotych rocznie wydawany z podatków mieszkańców miasta na wynagrodzenia niewydajnych i zbędnych funkcjonariuszy jest sam w sobie wystarczającym powodem do rozwiązania takiej „formacji".

Grzegorz Kosiński, komendant Straży Miejskiej w Suwałkach, nie chce na razie komentować sprawy.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk na antenie Radia 5, mówił niedawno, że temat likwidacji suwalskiej Straży Miejskiej poruszany był już przez radnych wielokrotnie. Jak dotąd, wszelkie dyskusje nie przynosiły w efekcie likwidacji tej instytucji.

- Niestety, Prezydent Miasta Suwałk nie słyszy krytycznego głosu społeczności suwalskiej i nie zamierza nic zmieniać. Według Ratusza likwidacja SM spowodowałaby zaniedbanie niektórych sfer funkcjonowania miasta. Głównie jest tu wymieniane pilnowanie porządku i czystości w mieście. Warto jednak zauważyć, iż funkcje które obrońcy SM przywołują w dyskusji, mogą a nawet powinny być realizowane m.in. przez Zarząd Dróg i Zieleni czy Policję – twierdzą działacze KNP.

Termin złożenia wniosku nie jest przypadkowy. Jeśli inicjatorom uda się w ciągu 60 dni zebrać wymaganą ilość podpisów mieszkańców Suwałk, wówczas referendum może być przeprowadzone razem z wyborami samorządowymi. Spowoduje to zmniejszenie do minimum kosztów przeprowadzenia referendum.

Zgodnie z Konstytucją RP „Członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować, w drodze referendum, o sprawach dotyczących tej wspólnoty".

-Być może dla władz jest obojętne, czy zmarnujemy kolejny raz ten milion, czy nie, dlatego ważne, by mieszkańcy mieli szansę rozważyć likwidację Straży Miejskiej, gdy doświadczenia z innych miast pokazują, że warto. Skorzystajmy z tego przywileju demokracji i wyraźmy swoją wolę – przekonują.

 

Czytaj też:

[29.09.2014] Czy w Suwałkach potrzebna jest Straż Miejska?

[22.07.2014] Poseł Korwina-Mikke werbował suwalczan [zdjęcia]

udostępnij na fabebook
09.08.2014, 19:42:14

zes

powtarzam to juz chyba setny raz,lepiej milion zloty przekazac policji i utworzyc posterunek policji w centrum miasta np.przy parku M.Konopnickiej.A porzadkiem niech zajma sie dzielnicowi...

08.08.2014, 15:49:20

mieszkaniec

Ja nie chcę utrzymywać tej formacji. Jeśli tak bardzo zależy władzom Suwałk na opłacanie tych "osób" niech sami się złożą na wypłaty. To przecież taka drobnostka - milion rocznie- co to jest. Jakbym słyszał PO komentujące koncert Madonny - "6 milionów co to jest, 60 to tak ale 6". POrażka. Tak nasi rządzący na poziomie samorządu i wyżej liczą się z naszymi pieniędzmi. Trzeba to przerwać.

08.08.2014, 14:46:08

Powódka

Ja również nie mam żadnych" powódek "aby nie być za likwidacją tych pasożytów

08.08.2014, 04:08:41

marekb

głównym powodem jest to żeby zaistnieć w polityce (czyt. KASA) przez grupę karierowiczów którym ta straż miejska wisi . Notabene też uważam że straż miejska jest nie potrzebna ale z całkiem innych powódek

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.23.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.4413 4.5311
USD 0.00% 3.7867 3.8631
GBP 0.45% 4.8331 4.9307
CHF 0.11% 4.1298 4.2132
23.09.2020

Magazynier

Dodaj nowe ogoszenie