29.01.2014

Nie mają nawet na jedną gwiazdę

Tegoroczny Suwałki Blues Festival miał być rekordowy. Oprócz największego w historii budżetu, artystów światowego formatu, planowano zorganizowanie przeglądu młodych kapel bluesowych i budowę studia nagrań. Środki na to pozyskane miały być z funduszu norweskiego. Jednak SOK nie dopełnił starań i 1,25 mln zł przepadło.

- Czy Suwałki Blues Festival odbędzie się? Tak, bo za długo pracowaliśmy na tę markę, aby ją stracić - mówił wczoraj Czesław Renkiewicz. Prezydent Suwałk tłumaczył się suwalskim radnym, dlaczego z zapowiadanego rekordowego budżetu SBF, nic nie będzie. - Wszyscy cieszyliśmy się, że są środki z funduszu norweskiego, ale była to tylko informacja z ilością punktów, a nie lista rankingowa - wyjaśniał włodarz miasta.

Przedwczesną wiadomość o dofinansowaniu festiwalu podała na początku grudnia poseł Bożena Kamińska. - Na kolejny Suwałki Blues Festival Suwalski Ośrodek Kultury pozyskał 2 mln zł z mechanizmu norweskiego – informowała wtedy dyrektor placówki. Okazuje się jednak, że była to przedwczesna radość, bo lista zaakceptowanych projektów, na którą powoływała się posłanka była tylko wykazem inicjatyw ocenionych pozytywnie.

Suwalski projekt „Wokół bluesa" w ramch którego organizowano festiwal, kosztować miał 2,1 mln zł. Z tego 1,25 mln zł pochodzić miało ze środków mechanizmu norweskiego. Projekt oceniono dość wysoko i uzyskał 54 punkty, ale w ostatecznym rachunku, aby otrzymać fundusze zabrakło 2 punkty. - Spadliśmy poniżej kreski i nie ma szans na pieniądze z Ministerstwa Kultury - mówił z goryczą prezydent Renkiewicz. Teraz budżet SBF stanowi tylko wkład własny Urzędu Miejskiego, czyli 500 tys. zł.

Po przedwczesnym ogłoszeniu, że będą dodatkowe środki, Suwalski Ośrodek Kultury rozpoczął poszukiwania gwiazd. Zapowiadano, że w lipcu do Suwałk zawitać może nawet Jeff Beck, jeden z wybitniejszy gitarzystów w świecie rocka. - Gaża tego artysty przekracza środki, które na dziś przeznaczone są na SBF - poinformował Renkiewicz. Jego zdaniem, aby festiwal się odbył, potrzeba kwoty miliona złotych.

Ratunkiem mają być sponsorzy. Będzie to powrót do sytuacji sprzed kilku lat. - W 2013 roku festiwal otrzymał duże dofinansowanie, więc nie szukano sponsorów - tłumaczył prezydent. W najbliższym czasie, w SOK-odbyć się ma spotkanie z przedsiębiorcami, na którym przedstawiona zostanie oferta sponsorska.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.20.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4109 4.5001
USD 0.00% 3.7353 3.8107
GBP 0.00% 4.8218 4.9192
CHF 0.00% 4.1045 4.1875
Dodaj nowe ogoszenie