20.06.2014

Niespodzianka Na wiejskim podwórzu

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaciło się o nowy obraz Alfreda Wierusza – Kowalskiego.

W ostatnim czasie stała galeria Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach wzbogaciła się o niezwykły depozyt.  Jest to  wczesny obraz urodzonego w Suwałkach artysty pt. Na wiejskim podwórzu, olej na kartonie o wymiarach: 42,3 x 53 cm. Autorem tej niespodzianki i właścicielem dzieła jest Henryk Owsiejew, znany i ceniony suwalski przedsiębiorca, który w maju tego roku obchodził jubileusze założonych i prowadzonych przez siebie firm Litpol i Malow.

Obraz przedstawia wiejskie podwórze, na które wjechał zaprzężoną w  cztery konie bryczką przybysz, oczekiwany przez stojącego obok mężczyznę. Scenie przyglądają się dwa psy, a nieopodal pasie się stadko drobiu. W głębi mężczyzna poi u studni dwa woły.

Na wiejskim podwórzu to tylko na pierwszy rzut oka niepozorna, młodzieńcza kompozycja. Wykazuje ona analogie z dojrzałą twórczością malarza. Świadczy o wrażliwości, umiejętności obserwacji i talencie autora. Widać w niej wiele cech i rozwiązań, które Alfred Wierusz-Kowalski stosował i rozwijał w swoich dojrzałych, najpiękniejszych dziełach, takie jak: bogactwo tonalne i harmonia barw, prowadzące wzrok widza akcenty kolorystyczne, umiejętność oddania efektów światła  rozkładającego się na wilgotnych, podmokłych, błotnistych gruntach, atmosfery przełamujących się pór dnia i nocy, dynamizujące kompozycje skróty perspektywiczne, doskonale oddana anatomia postaci, prawda psychologiczna przedstawianych wydarzeń.    

W zbiorach polskich zachowały się szkice do tej wczesnej pracy malarza. Także w suwalskiej kolekcji dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego są rysunki, które łączą się stylistycznie z tym dziełem.

Na wiejskim podwórzu jest pracą wyjątkową, szczególnie cenną dla wiedzy o twórczości malarza, jedną z pierwszych,  znanych i zachowanych w dorobku Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Jest dowodem wcześniej rozkwitłego talentu i szybko nabywanych umiejętnościach warsztatowych oraz sprecyzowanych zainteresowań tematycznych.

Obraz datowany jest na lata 1871–1872, czyli czas nauki w drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Praca nie była dotąd znana i po raz pierwszy jest udostępniona publiczności na stałe.

 

 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie