10.06.2019

Od dziś Suwałkami rządzi Wigraszek

W poniedziałek w Suwałkach rozpoczęło się doroczne teatralne święto z Wigraszkiem w roli głównej. Na zaproszenie XVIII Międzynarodowego Teatru Dzieci i Młodzieży do naszego miasta zjechało ponad trzystu młodych aktorów z ponad dwudziestu zespołów. Przybyli z Polski, Białorusi, Łotwy, Litwy i Słowacji. Będzie ich można spotkać na ulicach Suwałk w barwnych animacjach i korowodzie, na Placu Teatralnym przed SOK oraz na scen ach ośrodka, gdzie zaprezentują swoje spektakle i powalczą o najwyższe laury festiwalu.

Młodych aktorów oceniać będą uznani w środowisku zawodowcy: Marek Waszkiel, znawca i teoretyk teatru, ceniony pedagog i wykładowca, który podczas festiwalu poprowadzi dyskusję o roli teatru w kształtowaniu wrażliwości młodego pokolenia. W jury zasiadać też będą Joanna Łupinowicz, aktor, reżyser, instruktor teatralny SOK oraz Włodzimierz Ciborowski, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Festiwal zainaugurują zespoły konkursowe, które wielobarwnym, radosnym korowodem przejdą o 16.00 z placu Marii Konopnickiej przed SOK, gdzie po uroczystej inauguracji zaprezentują się na Placu Teatralnym. Drugiego dnia festiwalu zobaczymy aktorów cenionego gdańskiego Teatru Snów w efektownym plenerowym spektaklu zatytułowanym „Remus”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie słynnej epopei kaszubskiej „Życie i przygody Remusa” autorstwa Aleksandra Majkowskiego i nawiązuje do mitów i legend magicznej Kariny, jaką opisuje autor powieści. Uroczystość zakończenia i wręczenia nagród laureatom festiwalu w środę, 12 czerwca uświetni rewelacyjnie przyjęty przez publiczność spektakl taneczny „Światła Broadway’u. Podróż do marzeń” w wykonaniu Studia Dance Academy SOK w reżyserii Mihaila Nikolova. Wszystkie spektakle konkursowe tradycyjnie są otwarte dla publiczności.  

Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy hasło „Cały świat nie zastąpi Ci domu. Dom zastąpi  Ci cały świat” odwołując e się do kultywowania ważnych wartości, powrotu do natury i poszukiwania własnego miejsca. Wokół tematu przewodniego przebiegać też będą warsztaty teatralne, które poprowadzi m.in. Zdzisław Górski, aktor, reżyser i scenarzysta związany z Teatrem Snów z Gdańska. W programie imprezy ponadto wystawa „Wokół teatru”, na której będzie można zobaczyć niezwykłą galerię lalek, masek i elementów scenografii z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filia w Białymstoku oraz powstałe z inspiracji teatrem prace uczestników zajęć w Pracowni Sztuk Pięknych działającej w SOK pod kierownictwem Mieczysława Iwaszki.

Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz, a wpierają Mecenas Festiwalu – RESO Europa Service oraz Sponsorzy: Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX Sp.j. Sikorski Sokołowski,  PPHU ''MARKO'' Sp. j. Marek Dermont Marek Malinowski,  AGWO-SERWIS, Zakład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Sp. j,  Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET SA, A SPI Spółka z o. o Spółka komandytowa,  Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o. o. w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.30.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.15% 4.3925 4.4813
USD 0.62% 3.9791 4.0595
GBP 0.39% 4.8884 4.9872
CHF 0.42% 4.1100 4.1930
Dodaj nowe ogoszenie