05.04.2017

Pływanie. Angelika Koniecko i Bartek Śniatkowski potrójnymi mistrzami Polski. Teraz Meksyk

Suwalscy pływacy zostali uznani najlepszymi zawodnikami przeprowadzonych w Lublinie dwudniowych mistrzostw Polski Stowarzyszenia Sprawni Razem. Podopieczni Jerzego Piątkowskiego zdobyli po trzy złote medale.

Do rywalizacji przystąpiło ponad 80 zawodników. Suwalczanie zgodnie triumfowali w najliczniej obsadzonej, bo paraolimpijskiej konkurencji 200 m stylem dowolnym. Angelika, która niedługo skończy 20 lat, była też pierwsza w wyścigach na 50 m dowolnym oraz grzbietowym. Swoją wszechstronność potwierdził dwa lata starszy od niej Bartek, który swoje kolejne złote medale zdobył na 50 m klasycznym i 100 m dowolnym.

Pod koniec roku Angelika Koniecko i Bartłomiej Śniatkowski będą reprezentowali Polskę w mistrzostwach świata federacji INAS w Meksyku. Zakwalifikowali się do nich podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy we włoskim Loano. Nasza pływaczka została tam poczwórną złota medalistką, a pływak wywalczył brąz.

- Teraz Angelika, która uczy się fizjoterapii w Akademickim Zespole Szkół PWSZ,   będzie przygotowywała się do czerwcowych otwartych mistrzostw Niemiec w Berlinie – mówi trener Piątkowski. – Bartek, niestety nie otrzymuje w tym roku stypendium państwowego, i musi godzić treningi z pracą. Urlop zachowuje więc na Meksyk.

W sporcie niepełnosprawnych, jednym z kryteriów przyznawania stypendiów jest udział w danej konkurencji mistrzostwa świata czy Europy przynajmniej 12 zawodników z co najmniej ośmiu państw. W Loano w rywalizacji kobiet uczestniczyły reprezentantki dziewięciu krajów i Koniecko nie musi się troszczyć o swoje utrzymanie. Śniatkowski zajął trzecie miejsce na 400 m zmiennym i,  przede wszystkim, był piąty na głównym dystansie 200 m dowolnym w gronie 18 zawodników, ale pochodzących z „tylko” siedmiu państw.

Późnojesienna wyprawa suwalczan do Meksyku nie będzie pierwszą do Ameryki. Niepełna dwa lata temu startowali już w Igrzyskach Światowych Global Games w Ekwadorze, skąd Angelika wróciła  z  brązowym medalem, a Bartek z pechowym, czwartym miejscem.