21.10.2013

Podpowiedz władzy, na co wydać unijne pieniądze

Każdy suwalczanin od dzisiaj przez najbliższy miesiąc za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego może zaproponować, na jakie cele mają być przeznaczone środki Unii Europejskie. Głos należy oddać na jedną z dziewięciu wymienionych dziedzin.
Chodzi o pieniądze, jakie po zatwierdzeniu budżetu przez Parlament Europejski, będą dostępne w latach 2014-2020. W kończącej się perspektywie, dzięki unijnemu dofinansowaniu, zmodernizowane zostały m.in. ulica Reja i stadion miejski, powstał Aguapark czy sala koncertowo-teatralna.

- W nowej perspektywie nie będzie tylu środków na infrastrukturę – przekonuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.  – Zalecenia Komisji Europejskiej mówią głównie o oszczędności energii i ochronie środowiska, innowacyjności i działaniach przeciwko wykluczeniu społecznemu.

Te ostatnie, na szczęście, łączą tzw. projekty miękkie z inwestycjami. Suwalski samorząd planuje wykorzystać unijne pieniądze na rewitalizację terenów pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych oraz otworzyć miasto na Czarną Hańczę, zagospodarować tereny wzdłuż brzegów rzeki na cele rekreacyjne. Duże kwoty mają być przeznaczone na termomodernizację szkół, przedszkoli, budynków komunalnych i spółdzielczych, ale też prywatnych. Dzięki środkom na innowacje i rozwój przedsiębiorczości , zafunkcjonować ma Park Naukowo-Technologiczny.  Władze liczą też na to, że uda się uzyska dofinansowanie do planowanej od dawna budowy trasy wschodniej – od Utraty do Armii Krajowej, bo dzisiaj zamknięcie przejazdu ul. Sejneńskiej całkowicie odcina tamtą część miasta od centrum.

Za kilka miesięcy powinna być gotowa nowelizacja strategii rozwoju miasta do 2020 r. Ostatnio Czesław Renkiewicz powołał specjalny zespół ds. optymalizacji wykorzystania środków Unii Europejskiej, złożony z naczelników wydziałów i szefów jednostek komunalnych. Zadaniem trzynastoosobowej ekipy, kierowanej przez wiceprezydenta Łukasza Kurzynę, będzie zgłaszanie uwag i propozycji do dokumentów opracowywanych na szczeblu centralnym i wojewódzkim, ale też przygotowanie do połowy przyszłego roku listy najważniejszych, strategicznych inwestycji.

- Liczymy na podpowiedzi mieszkańców – mówi prezydent Renkiewicz. – Dlatego uruchomiliśmy sondaż internetowy.

Ankieta „Suwałki w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020” zamieszczona jest na stronie internetowej www.um.suwalki.pl w zakładce „Komunikaty miejskie”. Sonda potrwa do 21 listopada. Z jednego komputera można oddać tylko jeden głos.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
13.06.2024

Szukam pracy

13.06.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie