04.03.2025

Półfinał olimpiady ZUS. Uczennice Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach na trzecim miejscu

4 marca w Oddziale ZUS w Białymstoku odbył się wojewódzki etap olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Wzięło w nim udział 53 uczniów z 18 szkół z naszego regionu.

Zwycięska drużyna będzie reprezentować Podlaskie w centralnym finale konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Warszawie.

Co roku olimpiada ZUS gromadzi rzesze chętnych uczniów, którzy chcą zmierzyć się z wiedzą o ubezpieczeniach społecznych. W tegorocznej edycji do pierwszego etapu konkursu w całym kraju zgłosiło się ponad 34,7 tys. uczniów.

- W tym roku szkolnym w województwie podlaskim w początkowym starciu udział w olimpiadzie wzięło 724 uczniów z 26 szkół. W pierwszej rundzie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace ze szkoły. Dzisiaj, podczas konkursu wojewódzkiego, współpracowali jako zespół. Uczniowie musieli zmierzyć się z 25 pytaniami wielokrotnego wyboru. Na rozwiązanie testu było tylko 30 minut. 53 uczniów o godzinie 11:00 w białostockim oddziale ZUS  rozwiązywało testy, a zwycięska drużyna dołączy do grona, które weźmie udział Olimpiadzie krajowej- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

16 najlepszych zespołów, które zdobyły co najmniej 20 punktów, oraz maksymalnie cztery dodatkowe, wskazane przez Komitet Główny, zawalczy o zwycięstwo w wielkim finale.

Najlepsze szkoły w Podlaskiem

Komitet Wojewódzki wyłonił zwycięzców, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w najkrótszym czasie. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem: Joanna Mastlerczuk, Mateusz Wilaszek i  Rafał Grabowski. To oni będą reprezentować nasze województwo w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 15 kwietnia w Centrali ZUS. Drugie miejsce przypadło uczniom Drugie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Na trzecim miejscu znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach.

Nagrody rzeczowe i indeksy

Udział w olimpiadzie to także nagrody dla najlepszych. Zwycięzcy etapu centralnego za pierwsze miejsce otrzymują laptopy, za drugie tablety, a za trzecie czytniki e-booków. Dzięki umowom podpisanym przez ZUS ze szkołami wyższymi laureaci mogą także otrzymać indeksy lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele, prestiżowych uczelni w całej Polsce. Indeksy oferują między innymi: Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 - Rangę olimpiady docenia Ministerstwo Edukacji Narodowej i od lat umieszcza ją na liście konkursów przedmiotowych.  Oznacza to, że laureaci i finaliści są zwolnieni z części pisemnego egzaminu zawodowego na technika rachunkowości i technika ekonomistę w zakresie kwalifikacji EKA.04 i EKA.05. Olimpiada i „Lekcje z ZUS” objęte są patronatami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej – dodaje rzeczniczka.

Najpierw „Lekcje z ZUS” potem olimpiada

Olimpiada ZUS jest zwieńczeniem projektu edukacyjnego „Lekcji z ZUS” prowadzonego w szkołach ponadpodstawowych. Podczas zajęć młodzi ludzie poznają zasady działania systemu ubezpieczeń społecznych, wypłacania świadczeń, praw i obowiązków płatników składek oraz ubezpieczonych, systemów emerytalnych, itp.   Uczniowie otrzymują praktyczną wiedzę, po to, by wchodząc na rynek pracy, w dorosłe życie, umieli podjąć właściwe dla siebie decyzje, w oparciu o fakty, wiedzę .

- Przygotowując się  do olimpiady korzystaliśmy przede wszystkie z podręczników, które otrzymaliśmy z ZUS-u. Te materiały to wiedza w pigułce i nie trzeba wówczas sięgać do ustaw. Pytania na teście nie były zbyt łatwe i aby odpowiedzieć na większość prawidłowo trzeba było poświęcić swój czas, przygotować się i pouczyć – mówi Mateusz Wilaszek z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem

Zwycięskiej drużynie  życzymy powodzenia w dalszych zmagania podczas finału Olimpiady z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych.

 

                                               Katarzyna Krupicka

                                                                    regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.06.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2226 4.3080
USD 0.00% 3.6134 3.6864
GBP 0.00% 4.8314 4.9290
CHF 0.00% 4.5222 4.6136
06.12.2025

ładowarka JCB

Dodaj nowe ogoszenie