01.10.2013

Prezydent Suwałk nie współpracował

Sąd Okręgowy w Białymstoku orzekł, że prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, iż nie był tajnym i świadomym współpracownikiem służb.
Proces lustracyjny odbył się na złożony w grudniu ub.r. wniosek samorządowca, który chciał rozstrzygnąć wątpliwości, jakie pojawiły się po wszczęciu wobec niego postępowania przez Instytut Pamięci Narodowej.

W Biuletynie Informacji Publicznej IPN pojawił się zapis, że Czesław Renkiewicz w marcu 1982 r. został zarejestrowany jako tajny współpracownik Wojskowej Słuzby Wewnętrznej o pseudonimie "S-11", a współpracę z nim rozwiązano w kwietniu 1983 r. z powodu jego odejścia do rezerwy.

Po kilkumiesięcznym zbieraniu materiałów, biuro lustracyjne IPN złożyło do sądu wniosek o uznanie, że prezydent Suwałk złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, iż nie był tajnym i świadomym współpracownikiem służb. W archiwach jest jego zobowiązanie do współpracy z WSW, ale brak jakichkolwiek dowodów na jej zmaterializowanie, a wszystkie wątpliwości w tej sprawie należało rozstrzygać na korzyść lustrowanego.

Czesław Renkiewicz przyznał przed sądem, że w stanie wojennym w czasie odbywania zasadniczej służby w pułku w Kwidzyniu, gdzie był kreślarzem map, podpisał podyktowany mu przez oficera dokument, ale był przekonany, że było to zobowiązanie do zachowania tajemnicy.

Sąd orzekł, że zebrane dokumenty nie dają podstaw do kwestionowania zgodności z prawdą oświadczenia lustracyjnego, bo nie ma żadnych dowodów na świadomą i tajną współpracę ze służbami w charakterze tajnego informatora. Współpraca lustrowanego, zdaniem sądu, ograniczała się jedynie do podpisania przez niego deklaracji współpracy.

Korzystny dla Czesława Renkiewicza wyrok nie jest prawomocny. Po złożeniu przez biuro lustracyjne IPN wniosku, by oświadczenie prezydenta Suwałk uznać za zgodne z prawdą, trudno oczekiwać, by orzeczenie zostało zaskarżone.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie