W tym roku zostały posadzone drzewa od strony ulicy Konopnickiej oraz drzewka od strony ulicy Sejneńskiej. W 2026 roku przyjdzie pora na odbetonowanie fragmentu od ulicy Noniewicza.
Jedenaście lat temu, kosztem 9,4 mln zł (w tym 8,3 mln to były środki Unii Europejskiej) w parku wycięto większość drzew i krzewów, dużą część nawierzchni pokryły płyty kamienne i powstał atrakcyjny wówczas, urozmaicony dwiema fontannami, placem zabaw, podświetlanymi alejami, miejscem na koncerty i letnie ogródki restauracyjne Plac Marii Konopnickiej.
Teraz mamy do czynienia z częściowo odwrotnym procesem – zwiększaniem powierzchni zielonej na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. „Zabetonowany” - daje on efekt miejskiej wyspy ciepła. Stąd decyzje o dodatkowym zazielenianiu.
Wspomnieliśmy o nasadzeniach od strony ul. Konopnickiej oraz Sejneńskiej (na poniższych zdjęciach).


Teraz władze Suwałk czynią kolejny krok. Ogłosiły przetarg na „Zwiększenie powierzchni zielonej na Placu M. Konopnickiej” w formule zaprojektuj i wybuduj. Roboty mają polegać na demontażu kul betonowych i otaczających je instalacji naziemnych opraw oświetleniowych, rozbiórce części nawierzchni, wykonaniu nasadzeń drzew, odtworzeniu nawierzchni z płyt kamiennych i kostki kamiennej na podsypce cementowopiaskowej.
Ma to doprowadzić do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej, a także wprowadzenia dodatkowych elementów zieleni, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza oraz estetykę otoczenia, pozwoli na zatrzymanie części wody oraz przyczyni się do niwelowania efektu miejskiej wyspy ciepła – czytamy w dokumentach przetargowych.
Jeżeli chodzi o szczegóły, zdemontowanych ma zostać 11 kul betonowych o średnicy 50 cm oraz instalacje ich podświetlenia, rozebrana będzie część nawierzchni. Przewidziano posadzenie 21 drzew.
Termin składania ofert mija 8 stycznia 2026 r. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 180 dni na realizację zadania.
Zamawiający informuje, że ubiega się o współfinansowanie zamówienia w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 na realizację projektu pn. „Wspieranie przystosowania do zmian klimatu poprzez zielono-błękitne inwestycje na terenie MOF Suwałki – I etap”.
Wojciech Drażba
Fot. Suwalki24.pl










